Dünya, Futbol

ABD Futbol Federasyonu Başkanı Carlos Cordeiro, cinsiyetçi sözleri sonrası istifa etti

Alan Savunması

ABD Futbol Federasyonu başkanı Carlos Cordeiro, federasyon olarak ABD’li kadın futbolculara yönelik cinsiyetçi söylemleri sonrası görevinden istifa etti. Cordeorio’nun yerine, ABD’li eski kadın milli futbolcu olan Cindy Parlow geçti.

Futbolcular, 28 Mart 2019 Kadınlar Günü’nde, erkek futbolculara, kendilerinden daha fazla ücret verildiği gerekçesiyle federasyona ücret eşitsizliği davası açmıştı.

ABD Futbol Federasyonu ile ABD Kadın Milli Futbol Takımı oyuncuları arasındaki ücret eşitsizliği davasının duruşmalarından biri, geride bıraktığımız pazartesi günü ABD’de görüldü.

Federasyonun avukatları, mahkemede yaptıkları savunmada, erkek futbolculara kadın futbolculardan daha fazla ücret vermelerine gerekçe olarak erkek futbolcuların, kadın futbolculara oranla daha fazla sorumluluk taşıdıklarını ve kadın futbolculardan daha yetenekli olduklarını göstermişti.

TIKLAYIN- Ücret eşitsizliği davasında ABD Futbol Federasyonu’ndan flaş savunma: “Erkekler, kadın futbolculardan daha yetenekli”

Bu yönde bir savunma yapmasından sonra kamuoyunda federasyona yönelik büyük bir tepki oluşmuş, uzun bir süredir ABD Futbol Federasyonu ile kurumsal bir sponsorluk anlaşması yürüten Coca Cola da “ABD Futbol Federasyonu’nun savunması kabul edilemez ve rahatsız edici, bu bizi son derece hayal kırıklığına uğrattı” açıklamasıyla federasyon karşısında bir duruş sergilemişti.

“Söylediklerimiz kabul edilemez”

Cordeiro, cinsiyetçi söylemlerine yönelik aldığı tepkiler sonucunda bugün Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla tüm sorumluluğu üstlendiğini ve görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Federasyon olarak Kadın Milli Futbol Takımı hakkındaki ifadeler sebebiyle pişman olmasına rağmen görevi başında geçen 13 yıldan memnun olduğunu söyleyen Cordeiro, mektubunda “Bu gece ABD Futbolu Federasyonu Başkanlığı görevimden istifa ettim. 13 boyunca federasyona gönüllü olarak hizmet etmek benim için inanılmaz bir ayrıcalıktı” dedi.

Kadın milli takımının performansını hafife aldığı gerekçesiyle pişman olduğunu belirten Cordeiro, “Bu hafta yasal süreç sırasında kullandığımız argümanlar ve dil, özellikle her zaman daha iyisini hak eden olağanüstü kadın milli takımı oyuncularımız için acıya neden oldu. Bunlar kabul edilemez ve affedilemez” ifadelerini kullandı.

“İfadeleri bilmiyordum”

Federasyonun Yönetim Kurulu ile görüştükten sonra istifa etmeye karar verdiğini söyleyen Cordeiro, savunma dosyasında kullanılan dilden haberi olmadığını söyledi:

“Gönderilmeden önce dosyayı tam olarak inceleme fırsatım olmadı ve bunu yapmadığım için sorumluluğunu alıyorum. Dosyayı inceleseydim, kullanılan dile dile itiraz ederdim”

Daha önce de özür dilemişti

Cordeiro, federasyon olarak mahkemede kadın futbolcular hakkında kullandıkları ifadeler sebebiyle de çarşamba günü bir açıklama yaparak özür dilemişti.

Cordeiro, “Federasyonumuzun değerlerini ve Kadınlar Milli Takımımıza olan muazzam hayranlığımızı yansıtmayan ifadelerin neden olduğu suç ve acı için özür dilerim. Olimpiyat altın madalyaları ve Dünya Kupası şampiyonluklarıyla daha önce defalarca gösterdikleri gibi ABD Kadın Milli Takımı oyuncularımız inanılmaz yetenekli ve yorulmadan çalışıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1715 kere okundu.