Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

Ücret eşitsizliği davasında ABD Futbol Federasyonu’ndan flaş savunma: “Erkekler, kadın futbolculardan daha yetenekli”

ABD Kadın Milli Futbol Takımı oyuncularıyla futbol federasyonu arasındaki ücret eşitsizliği davasında yeni bir gelişme yaşandı. Federasyon, erkek futbolcuların ABD’li kadın futbolculardan daha yetenekli olduğunu söyleyerek kadın futbolculara erkeklerle aynı ücreti vermeyi reddetti.

ABD Kadın Milli Futbol Takımı oyuncuları, erkeklere oranla kendilerine çok daha düşük ücretler ödendiği gerekçesiyle 28 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ABD Futbol Federasyonu’na eşit ücret davası açmıştı.

Futbolcuların, federasyonu “kurumsal cinsiyet ayrımcılığı” yapmakla suçladığı davanın ilk duruşması geçtiğimiz kasın ayında yapılmış ve Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’nden Yargıç R. Gary Klausner, incelemeler sonucunda ABD Kadın Milli Futbol Takımı oyuncularına ödenen ücretin, erkek milli futbol takımı oyuncularına ödenenden daha düşük olduğunu ve oyuncuların daha kötü çalışma koşullarında çalıştırıldığını kabul etmişti.

TIKLAYIN- Mahkeme ABD’li kadın futbolculara eşit ücret ödenmediğini kabul etti

ABD Futbol Federasyonu‘nun da taraf olarak yer aldığı davada tarafların avukatları geride bıraktığımız pazartesi günü yeniden bir araya geldi.

“Erkekler, kadın futbolculardan daha yetenekli”

Kadın futbolculara, erkek futbolcularla aynı ücreti vermeyi reddeden federasyonun avukatları, pazartesi günü görülen mahkemede kadın futbolcuların aleyhine sunduğu ifade ve belgelerde oldukça cinsiyetçi ifadelere yer verdi.

Zira BuzzFeedNews‘te yer alan habere göre federasyonun avukatları, erkek futbolcuların, kadın futbolculara oranla daha fazla efor sarf ettikleri ve kadın futbolculara oranla daha fazla sorumluluk taşıdıkları gerekçesiyle federasyon olarak kadın futbolculara erkek futbolcularla aynı ücreti vermelerinin mümkün olmadıklarını belirtti.

Bununla da yetinmeyen ABD Futbol Federasyonu, kadınlara daha az ücret ödenmesi gerektiğini ortaya koymak için iki cinsiyet arasındaki biyolojik farklılıklara dikkat çekti ve bilimin, bu iki cinsiyet arasında bir fark olduğunu tartışmasız olarak ortaya koyduğunu söyledi. Federasyon, erkek takımı oyuncularının, kadın takımındaki oyunculardan daha yetenekli olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir