Diğer Sporlar

Wushu Federasyonu sporcuları mağdur etti: Turnuvaya katılmak için kredi çektim, hâlâ borç ödüyorum

Alan Savunması

Son günlerde, yaptığı usulsüzlük ve skandallarla gündeme gelen Wushu Federasyonu’nda sular durulmuyor. Federasyonun mağdur ettiği sporcularından biri, federasyonun turnuvaya katılım için istediği ücreti tamamlayabilmek için kredi çektiğini belirterek, “Hâlâ parça parça borçlarımı ödemeye çalışıyorum. Bir yandan da ailemi geçindirmeye çalışıyorum” dedi.

Türkiye Wushu Federasyonu’nun son günlerde gündeme gelen skandal iddiaları artarak sürerken bu usulsüzlüklerin mağdur ettiği birçok sporcu var. Bu sporculardan biri BirGün gazetesinden Eren Tutel‘e konuşarak yaşadıkları haksızlıkları anlattı. Federasyonun kara listesine girmemek için isimlerine yer verilmeyen sporcu ve veli yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti.

Türkiye seviyesinde dereceler elde başarılı sonuçlar elde eden sporcu, çocukluktan bu yana ulusal takımda yer almanın hayali olduğunu belirterek, “Milli takım çocukluktan bu yana büyük hayalimdi. Hep sporculuk ruhu ile büyüyen mücadele eden biri oldum tek hedefim yurt dışında Türkiye’yi temsil etmekti, her profesyonel sporcu gibi. Fakat her sene Türkiye Şampiyonası’na başarılı olmama rağmen hiçbir şekilde milli takımda bana yer verilmedi aksine hep kendi çevrelerindeki insanlara öncelik verdiler” dedi.

TIKLAYIN

Wushu Federasyonu Başkanı’nın kızı turnuvaya hem hakem hem sporcu olarak katıldı; annesinin de hakemliğiyle şampiyon oldu!

Akyüz’ün tartışmalı şampiyonluğu incelendi: Rakiplerine göre geride, bu puanı almamalıydı


Wushu Federasyonu Başkanı’nın eşi, hakemlik yaptığı turnuvaya tek sporcu olarak katıldı, şampiyon ilan edildi!

“Hala turnuva için aldığım borçları ödüyorum”

2018 yılında şampiyonluğa ulaşması rağmen bu sefer de sponsorluk engeline takıldığını ifade eden başarılı atlet konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Wushu taolu disiplininde 2018’in Aralık ayında yapılan geleneksel Türkiye Şampiyonası’nda birinci oldum. Aradan üç ay geçti ulusal takıma seçildin fakat sponsor bulmak zorundasın denildi. Ancak kısa bir süre kaldığı için bu süre içerisinde hemen sponsor arayışına girdim hangi kurum ve kuruluşa gittiysem, ‘Bu ne saçmalık federasyonun karşılaması gerekmiyor mu?’ gibi cevaplar ile karşılaştım. ‘Federasyonun bütçemiz yeterli’ değil cevabını sebep olarak sununca da ‘Öyle saçmalık mı olur Gençlik ve Spor Bakanlığı hepsini ödenek vermiyor mu?’ diye cevap verdiler. Haliyle insanlar bilinçli, sporun işleyişini biliyorlar.

“Bir şekilde o takıma girmem ve hayallerimi gerçekleştirmem gerekliydi ve haliyle sağdan soldan borç aldım ve üstünü de kredi çekerek tamamladım. Hâlâ borçlu olduğum insanlara parça parça para ödemeye çalışıyorum. Bir taraftan ailemi geçindirmeye çalışıyorum maddi sıkıntılardan dolayı spor ve bir yandan iş okul mücadelesi içerisindeyim.”

“Etrafımız haksızlıklarla çevrili”

Yaşanan sorunların çözülmesi talebinde bulunan başarılı sporcu sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Benim gibi birçok sporcu maddi sıkıntılarla boğuşuyor. Wushuyu sevdiğimiz için borç edinip kendi giderlerimizden kısıyoruz. Hayallerimizi gerçekleştirmek için biz sporcular bu sorunların çözülmesini yürekten istiyoruz ve özgür bir şekilde sporumuzu icra etmek istiyoruz.”

Çocuğunun uğradığı haksızlıklardan bahseden bir veli ise şu ifadeleri kullandı: “Uzun süredir çocuğumuz wushu sporunu bütün olumsuzluklara rağmen yapmaya çalışıyor. Bu sporu gerçekten seviyoruz. Etrafı her ne kadar haksızlıklar ile çevrilmiş olsa da, düzeleceğini inanıyoruz. Çocuğumuz bu spora başladığında biz de onunla birlikte antrenmanlarına katılarak, maddi ve manevi destek sağlayarak bu sporun her dakikasını yaşıyoruz.”

“Hakkımızı helal etmiyoruz”

Çocuğunun şampiyonada derece almasına rağmen ulusal takıma seçilmediğini belirten veli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hayatımda en zorlandığım şey defalarca birinci olmasına rağmen çocuğumun milli takıma seçilmemesi karşısında yüzüme hiç konuşmadan ağlayarak bakması ve benim verecek cevabımın olmaması. Geçen sene Türkiye Şampiyonu olup 6.000 lira veren sporcular milli olur denince yaşadığımız üzüntü tüm yaşadıklarımızdan daha büyük oldu. Bir yanda çocuğunun seni ezen bakışları, bir yanda maddi imkânsızlıklar… Kalk altından kalkabilirsen. Bütün bunlara maruz kalmamızın sebebi Wushu Federasyonu’nun bütçesini kendi yandaşlarına kullanması ise, çocuğumun hakkına kim girmişse ona o hakkımızı helal etmiyoruz.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Konyaaltı Sahili’nde kadın cankurtaranlar göreve başladı: “Aa kadınmış”
...
Yüzlerce avukattan ortak bildiri: LGBTİQ+ hakları insan haklarıdır
...
Büşra Ün: Hâlâ kupalarımla değil engelli oluşumla tanınıyorum
...
Türkiye Wushu Federasyonu skandalı meclis gündeminde: İnceleme ve soruşturma bekliyoruz

Popüler Haberler

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

285 kere okundu.

...
Gey olimpik sporcu: Sporda LGBTİ+ temsili ile ilgili 4 yıldır bir gelişme yok

285 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

265 kere okundu.