Diğer Sporlar, Dünya

Milli jimnastikçi Göksu Üçtaş Şanlı: “Takım olarak elimizden gelenin en iyisini yapacağız”

Ali Safa Korkut

Mersin’de 17-20 Aralık’ta düzenlenecek 2020 Kadınlar Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda yer alacak milli sporculardan Göksu Üçtaş Şanlı, Alan Savunması’na konuştu.

Fransa ve Azerbaycan’ın organizasyonundan çekilmesi ve Türkiye’nin talip olmasıyla birlikte Mersin’de düzenlenmesi kararlaştırılan Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası başladı. Sadece 2 aylık süreçte 21 ülkeden 218 sporcunun katılacağı organizasyonun büyük erkekler kategorisi olan 34. Artistik Cimnastik Erkekler Şampiyonası dün itibarıyla başladı.

Kadınların yarışacağı Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası‘nın da 17-20 Aralık arasında gerçekleştirileceği şampiyonada ülkemizi temsil edecek sporculardan olan Göksu Üçtaş Şanlı, şampiyona öncesi Alan Savunması’na konuştu.

Göksu Üçtaş Şanlı, yine 2018’de İskoçya’nın Glasgow kentindeki 32. Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda da Türkiye’yi temsil etmişti.

2012 Londra Olimpiyatları’nda da yer alarak jimnastik branşında olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden ilk sporcu olan Göksu Üçtaş Şanlı, daha önce 6 kez Dünya Şampiyonası’nda mücadele ederken yıl Mersin’de düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda da yer aletinde altın madalya kazanmıştı.

TIKLAYIN- Göksu Üçtaş Şanlı: ”Kadın sporcular olarak öncü olmaya devam edeceğiz”

Göksu Üçtaş Şanlı: “Takım olarak elimizden gelenin en iyisini yapacağız”

Alan Savunması’na konuşan Şanlı, ev sahibi olmanın avantajına değinerek “Avrupa Şampiyonasının ülkemizde olması bizleri çok mutlu etti. Ev sahibi olmak bizim için büyük bir avantaj ve her şeye rağmen böyle büyük bir organizasyonu ülkemizin üstlenmesi bir kere daha federasyonumuzun ve ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.” dedi.

Madalya için mücadele edeceklerini söyleyen Şanlı, şöyle devam etti:

“Avrupa Şampiyonası için şu an Bolu da kamptayız ve yoğun bir kamp döneminden geçiyoruz. Pandemi nedeniyle bazı aksaklıklar yaşansa da bizler motivasyonumuzu kaybetmeden hedeflerimize doğru sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Takım olarak elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bolu’daki kamp döneminin ardından Mersin’e geçerek ve madalya için mücadele edeceğiz.

“Takım arkadaşlarım çok genç, tecrübemi aktararak onları yarışa hazırlıyorum”

Şampiyonada ülkemizi temsil edecek kadın milli takımın diğer sporcularının tamamı 16 yaşında. Dilara Yurtdaş, Bilge Tarhan, Cemre Kendirci ve Ece Yağmur Yavuz’a takım arkadaşlığının yanında ablalık da yapan 30 yaşındaki Şanlı, takım arkadaşlarının çok istekli olduğunu söyledi.

Tecrübelerini onlara aktararak psikolojik olarak onları yarışa hazırladığını söyleyen Şanlı, şöyle devam etti:

“Avrupa Şampiyonasında hem takım hem de bireysel olarak hedeflerimiz var. Elimizden gelen en iyi şekilde yarışacağımıza inanıyorum. Evet takım arkadaşlarım henüz çok gençler. Ama yarışma için çok heyecanlı ve istekliler. Başarılı bir antrenman ve kamp dönemi geçirdiğimizi söyleyebilirim. Tecrübemi genç arkadaşlarıma aktararak onları hem fiziksel hem psikolojik olarak yarışmaya hazırlamak için elimden geleni yapıyorum.

Geçen yıl Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda yer aletinde altın madalya kazanan tecrübeli sporcu, hedefinin bu yıl için de aynı olduğunu söyleyerek “Tabii ki alet bazında hedeflerim var. Özellikle yer aletinde madalya kovalayacağımı söyleyebilirim” dedi.

“Kızım da benim antrenman tempoma ayak uyduruyor”

5 yaşında Lina isimli bir kızı olan Şanlı, antrenman ve yarışmalar sebebiyle ayrı kaldıklarında birbirlerini özlediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bir annenin asıl görevi tabii ki öncelikli olarak çocuğudur Ama Kızım da hep bu süreçte benimle birlikte büyüdü. Onun için benim antrenman ve yarışma tempoma beraber ayak uyduruyoruz. Beraber fedakarlık yapıyoruz. Sadece ayrı kaldığımız için çok özlüyoruz tabi birbirimizi.

“Anneler, çocuklarını spor salonlarına getirin”

Şanlı, bir de annelere seslenere çocuklarını spora teşvik etmelerini söyledi. Çocuklarını jimnastik salonlarına getirmelerini söyleyen Şanlı “Jimnastik tüm sporların temelini oluşturuyor. Özellikle annelere sesleniyorum çocuklarını spor salonlarına, jimnastik salonlarına getirsinler. Spor yapmak için uygun ortam hazırlasınlar onları her daim desteklesinler.” dedi.

“2 yıl daha yarışmak istiyorum”

“Yani jimnastiği elbet bir gün bırakacağım ama şu anki hedeflerim içerisinde 2 yıl daha yarışmak var. Sonra yine jimnastiğin içinde olmaya devam edeceğim.”

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1520 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1475 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1445 kere okundu.