Dünya, Futbol

Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

Ali Safa Korkut

Spor Bilimci Aysel Uçkan, 2 yıl Galatasaray’da görev yaptıktan sonra 2019 Aralık ayında La Liga ekibi Barcelona’nın teknik ekibine dahil oldu. Hala Barcelona’da görev alan ve daha önce Swansea City’de de çalışan Uçkan ile konuştuk.

Aysel Uçkan, Galatasaray teknik ekibinde “Spor Bilimci” olarak görev yaptıktan sonra 2019 Ağustos ayında sarı kırmızılılardan ayrıldığını açıklamıştı. Galatasaray‘da Fatih Terim’in isteğiyle A Takım Atletik Performans Departmanına transfer edilen Uçkan, 2019 Aralık ayında ise dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Barcelona‘ya transfer oldu.

Galatasaray’da Akademi takımları ve A takımlar olmak üzere tüm takımların performansını izleyen Spor Bilimleri Departmanında görev alan Uçkan, lisans eğitimini Galler’deki Swansea Üniversitesi’nde Spor ve Egzersiz Bilimleri bölümünde tamamladı.

Kıbrıs doğumlu olan ve ilk öğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Uçkan, daha sonra İngiltere Premier Lig ekiplerinden Swansea City Futbol Kulübü kadın futbol takımında bir sezon maç ve performans analisti olarak görev yaptı.

İskoçya Glasgow Üniversitesi’nde de Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı üzerine yüksek lisans yapan Uçkan ile önce Galatasaray’a ardından da Barcelona’ya transferini ve hedeflerini konuştuk.

Aysel Uçkan: “Fatih hocanın isteğiyle A Takıma alındım”

2017’de Galatasaray Akademisinde göreve başlayan Uçkan, daha sonra A Takım teknik ekibine dahil edildi. A Takıma Fatih Terim’in isteği üzerine geçtiğini söyleyen Uçkan, Galatasaray bünyesine katılma sürecini şöyle anlattı:

“Yüksek lisans tezimi yazdığım dönemde Galatasaray akademisinde Emrah Bayraktar hocam görevliydi. O dönem babamın da aracılığıyla onunla irtibata geçtim. Kendileriyle birkaç görüşmemiz oldu, bu alandaki çalışmalarımdan ve isteğimden bahsettim.

“Kulüp bana o dönem ‘Git masterını tamamla, sonra ne olacağını hep beraber görelim, yine bir görüşme yaparız’ dedi.

“Sonrasında yüksek lisansımı tamamladım ve projemle birlikte kulüple tekrar irtibata geçtim, bu işin peşini bırakmadım (gülerek) ve görüşmelerimizin sonunda bana bir staj şansı tanıdılar. Bunun için gerçekten ne kadar teşekkür etsem az.

“Kulüpte staja başladım ve yaklaşık 8 ay boyunca staj yaptım. Ardından o sezonun sonlarına doğru Fatih hocanın (Terim) isteğiyle A takım ile profesyonel bir iş sözleşmesi imzaladım.”

“Gece, gündüz, hafta sonu vs. demeden sürekli çalıştım”

Stajyer olarak girdiği kulüpte, profesyonel bir sözleşme imzalayarak kalıcı olan Uçkan, bunun için çok çalıştığını söyledi. “Galatasaray, benim hayalimdi” diyen Uçkan, şöyle devam etti:

“Staj yaptığım sürede aslında kulüpte kalabilme şansını kendim yarattım. Gece, gündüz, hafta sonu vs. demeden sürekli çalıştım. O süreçte de sanırım Fatih hocamız da diğer hocalarla birlikte beni gözlemlemiş ve bana böyle bir imkan verdi. Görüşmede bu imkanı bana kendisinin verdiğini öğrenmek benim için rüya gibiydi, bulutların üstüne çıktım resmen.

“Zira çocukluğumdan beri istediğim, hayalini kurduğum bir ortam, bir seviyeydi Galatasaray A Takımı. Daha sonra mesleğimde ilerleyebilmek adına ayrılmak zorundaydım fakat benim için ayrı bir yeri var.

“Galatasaray’da ilk antrenman günümde kendimi takımın önünde konuşma yaparken buldum, çok heyecanlı bir andı benim için.”

“Okuduğum bölüm Türkiye’de olmadığı için işimi çok fazla yapamadım”

Uçkan, lisans ve yüksek lisans eğitimini aldığı Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı bölümü Türkiye’de olmadığı için eğitimini aldığı işi burada tam olarak yapamadığını söyledi:

“Benim okuduğum bölüm Türkiye’de olmadığı için ne yazık ki işimi çok fazla yapamadım. Galatasaray’da yaptığım, şu Barcelona’da yaptığım iş gibi değildi, daha farklıydı. Ben performans ekibiyle birlikte oyuncuların yük takibini yapmakla görevliydim fakat aynı zamanda farklı yaş gruplarına antrenman da yaptırdım.

“A Takımdaki görevim ise tamamen dış yük üzerineydi. Oyuncuların bireysel olarak ne gibi çalışmalar yaptığını, sakatlık risklerini nasıl azaltabileceğimiz gibi çalışmalarla ilgileniyor ve bunları raporluyordum.”

“Genç bir kız olarak zorluklar yaşadım ama bunlar beni güçlendirdi”

Galatasaray’ı bırakıp Barcelona’ya gelmenin kendisi için zor bir karar olduğunu söyleyen Uçkan, bu noktaya kadarki süreçte cinsiyetçiliğe maruz kaldığını da söyledi. Uçkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Galatasaray’ı bırakıp Barcelona’ya gitmek kolay olmadı tabii ki, bunun farklı aşamaları vardı. Genç yaşta cinsiyetimden dolayı da sıkıntılar yaşadım.Genç bir kız mezun olmuş, gelmiş bir şeyler anlatıyor‘ gibi karşılandığım oldu.

“Mesleğim çok bilinen bir meslek de değildi, tabii ki bunların zorluklarını yaşadım. Güven kazanmam ve mesleğimde bir şeylerin farkında olduğumu gösterebilmem tabii ki zaman aldı.

“Genç bir kız olduğum için futbol sektöründe zorluklar yaşadım fakat biraz klişe olacak ama bunların hepsi beni güçlendiren şeyler oldu. Tamamen işime odaklanıp ‘Neyi daha çok geliştirebilirim?’ diye düşündüm.

“Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”


Uçkan’ın Barcelona’ya dahil olma süreci ise oldukça zor olmuş. Kulüpte çalışabilmek için gözünü karartıp pek çok şeyi gerisinde bırakan Uçkan, henüz net bir şey olmadan bavulunu alıp Barcelona’ya gitmiş.

Uçkan o süreci şöyle anlattı:

“İspanya’ya, Barcelona’ya gelmek benim için bir riskti. Zira ailemi bırakıp, dilini ve kültürünü bilmediğim bir şehre geldim. Ki o zaman elimde net bir şey de yoktu, uzun zamandır Barcelona ile irtibata geçmeye çalışıyordum.

“Kendime ‘İlerlemek istiyorsan elini taşın altına koymalısın’ dedim ve Avrupa arenasına açılmak istediğimi fark ettim.

Uzunca bir süre Barcelona ile irtibata geçmeye çalıştım tabii, çok kolay olmadı. Sonra, çoğu kişi buna inanamayabilir ama biriktirdiğim bir miktar para ve elle tutulur bir şey olmadan çıkıp Barcelona’ya geldim ve sırf bana zaman kazandırabilsin diye burada part-time bir iş buldum.

“Neden Barcelona diye soracak olursanız, kulübün sadece futbol değil hentbol, basketbol, futsal vs. gibi pek çok branşta mücadele etmesi beni çekti. Bu branşların departmanlarında çalışabileceğimin bilincindeydim.

Ayrıca bir spor bilimci olarak mesleğimi tam anlamıyla yapabilmek için son model cihaz ve imkanlara ve kendimi de geliştirebileceğim bir ortama ihtiyacım vardı. Barcelona da bunların olduğu bir kulüptü. O yüzden odaklandım ve hedefe doğru savaşmaya devam ettim ve bu savaşı kazandım.”

“Burada verileri analiz ediyoruz”

Uçkan, Barcelona bünyesine ilk olarak stajyer olarak katıldığını, sonrasında ise kulüple profesyonel sözleşme imzaladığını söyledi. Burada Performans Departmanında görev aldığını söyleyen Uçkan, kulüpteki görevini şöyle açıkladı:

“Barcelona’da futbol A Takım da dahil olmak üzere futsal, hentbol, voleybol, basketbol vb. branşların performans antrenörlerinin bulunduğu bir departman var ve bu departmanın başında bulunan 2 antrenör var. Ben de 5 ay boyunca stajyer olarak bu iki ismin asistanlığını yaptım, sonrasında ise profesyonel sözleşme imzaladık.

“Aynı zamanda kulübün Spor Bilimi Departmanın verileri de bizim önümüze getiriliyor. Biz de bunların analizlerini yapıyoruz. Yanı sıra bu performansların nasıl yükseltilebileceği konusunda da aktif görev alıyorum. Bu görevlerin hepsi benim için inanılmaz eğitici oluyor.”

“Değer katabileceğime inandığım zaman Türkiye’ye dönebilirim”

Kendisini gerçekten hazır hissettiği anda yeniden Türkiye’de çalışabileceğini söyleyen Uçkan, şu ifadeleri kullandı:

“İlk hedefim kendimi geliştirmek. Bu işi dünyada en iyi yapan insanlardan eğitim alabilmek ve onların vizyonlarını görebilmek istiyorum. Sonrasında eğer ‘Evet ben artık bu ülkeye gerçekten ekstra bir değer katabilirim’ dediğim noktada kendi Türkiye’ye dönmek isterim.

“Bu mesleğe başlarken en büyük amaç ve hayallerimden biri, bu ülkenin gençlerine bir yol açabilmek, onlara ümit olabilmek, yapabileceklerini gösterebilmekti. “

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.