Basketbol, Dünya

WNBA’den toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik devrim niteliğinde anlaşma

Alan Savunması

Amerika Birleşik Devletleri Kadınlar Basketbol Ligi WNBA ile WNBA Oyuncular Birliği, sporda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına önümüzdeki sekiz sezonu kapsayacak önemli bir anlaşmaya imza attı.

Yıllardır tartışma konusu olan kadın oyuncuların maaşları konusunda önemli bir hamle geldi. Yeni kurallar ile birlikte ligin en fazla maaş ödenen oyuncusunun maaş artışı 117 bin 500 dolar ila 215 bin dolar arasında olacak.

Trend Basket’ten Barış Cevahir’in haberine göre oyuncular, ayrıca diğer çıkarların göz önünde bulundurulmasıyla birlikte 500 bin dolara kadar ulaşan nakit tazminattan yararlanabilecek. Bu tavan geçtiğimiz sezonlarda 130 bin dolar değerindeydi. Ayrıca takımların bir sezonda oyuncularına ödeyebileceği maksimum miktarda da %30 bir yükseliş yaşandı.

Doğum izninde tam maaş ödemesi, çocuk bakım ücreti

WNBA Oyuncular Birliği Başkanı Chiney Ogwumike; sağlık, konaklama ve diğer alanlarda da yenilikleri duyururken çocuk sahibi kadın oyuncular için de gelişmeleri belirtti.

Anlaşmanın detaylarını anlatan Ogwumike, oyunculara doğum iznindeyken de tam maaş verileceğini ve doğum yapan oyuncuların çocuklarının bakımı için ödeme yapılacağını söyledi.

Ogwumike, bu yeni anlaşmayla birlikte oyunculara; evlat edinme, taşıyıcılık, oosit kriyoprezervasyonu ve doğum ile ilgili maliyetler için 60.000 dolara kadar ödeme yapılacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir

...
Sporda yükselen ırkçılık: “Toplumsal hayata bu kadar etki eden bir durumun futbola yansımamasına imkan yok”
...
ONSIDE Fonu: Sporda toplumsal cinsiyet adaleti için çabalayan tüm genç feministlere çağrı
...
Çağla Nur Uzundurukan, EuroLeague tarihine geçiyor
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.