Basketbol, Dünya

Milli basketbolcular, genç sporculara seslendi: “Kadınların altından kalkamayacağı bir yük yok”

Alan Savunması

FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri E Grubu’nda 14 Kasım Cumartesi günü sahasında Sırbistan’ı ağırlayacak olan A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın başarılı oyuncularından Gizem Yavuz, Merve Aydın, Esra Ural Topuz ve Pelin Derya Bilgiç, maç öncesinde Pembe Nar’a konuştu.

Milli sporcular, genç sporculara tavsiyelerini ve Avrupa arenasında Türkiye’yi temsil etmek hakkında konuştu.

Gizem Yavuz, Merve Aydın, Esra Ural Topuz ve Pelin Derya Bilgiç’le gerçekleşen sohbetin bir bölümünü aktarıyoruz.

“Kadınların altından kalkamayacağı bir yük yok”

Cumartesi günü önemli bir Avrupa Şampiyonası eleme maçına çıkacaksınız. Spor arenasında kadın olarak var olabilmek, üstelik bu kadar başarılı sporcular olarak Türkiye’yi temsil edebilmek nasıl bir his, üzerinizde baskı hissediyor musunuz?

Gizem Yavuz: Sırbistan basketbolda ekol olmuş bir ülke ama kadın basketbolu denilince; Türkiye de en az onlar kadar adından söz ettiren bir lige ve milli takıma sahip. Onların gücünün farkındayız ve elimizden gelenin en iyisini yapıp ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Galip gelmek istiyoruz.

Kadın sporcular olarak daha önce gerek Olimpiyatlar Oyunları’nda gerekse de Avrupa ve Dünya Kupaları’nda aldığımız dereceler ve gösterdiğimiz performanslarla gücümüzü ispatlamıştık.

Bu formayı giyip ülkemizi temsil edebilmek bir sporcu için gurur kaynağı. Ben de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.

Merve Aydın: Bu oldukça gurur ve heyecan verici bir duygu. Ülkemizi temsil ettiğimiz bir maçı oynamak ve bunu bir kadın olarak yapmak daha da anlamlı.

Esra Ural Topuz: Gerçekten bizim için çok önemli bir maç. Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Son topa kadar mücadele edip ve çalıştıklarımızı sahaya yansıtıp kazanmak istiyoruz. Kadın isterse her şeyi yapabilir, kadınların altından kalkamayacağı bir yük olmadığına inanıyorum.

Bu yüzden kadın bir sporcu olarak ülkemizi temsil etmek, Ay-yıldızlı formayı giymek kelimelerle anlatamayacağım ve herkese nasip olmayan büyük bir gurur. Bu durumu bir baskı olarak görmekten ziyade destek olarak görüyorum. Çünkü milli formayı giydiğimizde bütün ülkenin kızı, bütün ülkenin ablası ya da kardeşi olduğumuza inanıyorum.

Pelin Derya Bilgiç: Gerçekten çok gurur verici ve çok güzel bir his. Ülkemizi kadınlar olarak en iyi şekilde temsil etmek için her zaman var gücümüzle çalışıyoruz. Zaman zaman baskı hissetsek de, bu baskıyı kaldıracak güçte olduğumuza inanıyorum.

“Genç jenerasyonumuzun basketbolda şansları yüksek”

Çıktığınız en unutulmaz maç hangisiydi?

Gizem Yavuz: Unutamadığım maçların başında geçen sene Mersin’de oynadığımız Litvanya karşılaşması geliyor. Türk halkının desteğini sonuna kadar hissettik ve çok iyi bir sinerji yakalayıp maçı kazandık. Bir diğer maç ise 2007 FIBA 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda oynadığımız üçüncülük maçıydı. Son saniyelerde yenilip madalya alamamıştık.

Merve Aydın: 22 Eylül 2018 tarihinde Tenerife’de Arjantin ile oynadığımız Dünya Kupası maçı benim için unutulmazdı. A Milli Takımla ilk kez Dünya Kupası maçı oynamak ve kazanmak benim için çok özeldi.

Esra Ural Topuz: Unutamadığım birçok maçım var ama sanırım aralarından en unutulmazı kariyerimdeki ilk kupamı kazandığımız maçtı. O kupayı kaldırmanın heyecanı hâlâ aklımda.

Pelin Derya Bilgiç: Milli takımla 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda oynadığımız bronz madalya maçıydı. Çünkü o turnuvayı 3. bitirerek ilk defa Avrupa’da madalya almıştık.

Duygu Bay: Bir gün sizin yerinizde olup Türkiye’yi ve kendilerini layıkıyla temsil etmek isteyen potanın genç perilerine bir tavsiye verecek olsanız bu ne olurdu?

Gizem Yavuz: Ülkemizde kadın basketboluna ciddi yatırımlar yapılıyor. Genç jenerasyonumuzun bu konuda şansları yüksek. Genç nesle tavsiyem; kendilerine hedef koyup, fiziksel ya da zihinsel ihtiyaçları hangi yöndeyse o yönde kendilerine yatırım yapmaları olacaktır.

Merve Aydın: Hedeflerini belirlemelerini, bunun uzun bir yolculuk olduğunu bilerek sabırla çalışmaya devam etmelerini ve yolculuklarının her anından keyif almalarını tavsiye ederim.

Esra Ural Topuz: Ben inanmanın başarmanın yarısı olduğuna inananlardanım. Asla vazgeçmeyin kızlar! İnandığınız şeyler için savaşın ve daha çok çalışın. Her düştüğünüzde daha güçlü kalkın! Düştüğünüzde değil vazgeçtiğiniz zaman kaybedersiniz. Eğer inanıp savaşırsanız ve bunun için çalışırsanız bilin ki bugün değilse de yarın ya da bir gün hayallerinize mutlaka kavuşacaksınız.

Pelin Derya Bilgiç: Kesinlikle pes etmemelerini ve her zaman eksiklerinin farkında olup doğru çalışmalarını önerirdim.

İlginizi Çekebilir

...
Nesibe Aydın Spor Kulübü’nde 7 pozitif vaka!
...
Işıl Alben: “Daha önce de düşmüştüm, kalkamaz dediler. 35 yaşımda yine kalkacağım”
...
Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’ndan flaş karar: Şampiyonadan çekildi!
...
Haziran ayında Barcelona’ya transfer olmuştu: İnci Güçlü, İzmit Belediyespor’da

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

835 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

785 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

755 kere okundu.