Dünya, Futbol

Trump, ABD’li kadın futbolcu Megan Rapinoe’ya sert çıktı

Alan Savunması

ABD Başkanı Donald Trump, 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nı kazanmaları halinde Beyaz Saray’a gitmeyeceğini açıklayan ABD Kadın Milli Takım kaptanı Megan Rapinoe’ya yanıt verdi.

ABD Başkanı Donald Trump ile ABD’li sporcular arasında yaşanan tartışmalar büyüyerek devam ediyor.

Trump, ABD Kadın Milli Takımı kaptanı Megan Rapinoe‘nun Dünya Kupası’nı kazanmaları halinde Beyaz Saray’a gitmeyeceği yönündeki açıklamalarına “Konuşmadan önce kazanmalı” şeklinde yanıt verdi. 

TIKLAYIN – Megan Rapinoe: ”Beyaz Saray’a Gitmeyeceğim”

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Trump, “Sahiplerini aramayı reddeden NBA dışında diğer liglerdeki takımlar Beyaz Saray’a gelmeyi çok seviyor. ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın büyük bir hayranıyım; ancak Megan konuşmadan önce kazanmalı. İşi bitirmeli!” ifadelerini kullandı. 

”Rapinoe ülkemize ve bayrağımıza saygısızlık yapmamalı”

Bununla da yetinmeyen Trump, Rapinoe’ya seslenmeye devam etti. Henüz Megan Rapinoe’yu veya takımı davet etmediklerini söyleyen Trump sözlerini şu şekilde sonlandırdı “Şimdi ise kazansalar da kaybetseler de takımı davet ediyorum. Megan ülkemize, Beyaz Saray’a, bayrağımıza ve özellikle bu takım için yaptığı onca şeye karşı hiçbir zaman saygısızlık yapmamalı.”


Ne Olmuştu?

ABD Kadın Milli Takımı kaptanı Megan Rapinoe, ABD Kadın Milli Takımı’nın Dünya Kupası’nı kazanması halinde düzenlenecek Beyaz Saray ziyaretine katılmayacağını söyleyen 33 yaşındaki deneyimli futbolcu; “Hayır. Beyaz Saray’a gitmeyeceğim. Biz davet edilmeyeceğiz.” söyleminde bulunmuştu.  

Rapinoe, 2016 yılında San Francisco 49ers’ın eski oyun kurucusu Colin Kaepernick’in polis saldırısı ve ırk eşitsizliğine dikkat çeken protestosuna destek vermişti.

Yıldız oyuncu, daha önce ırk ayrımcılığı ve polis şiddetini protesto etmek amacıyla takımının ABD milli marşını okuduğu sırada dizlerinin üzerine çökmüş ve marşı okumayı reddetmişti. Rapinoe bu hareketiyle marş boyunca diz çöken ilk beyaz atlet olmuştu.

Rapinoe, Dünya Kupası maçları öncesinde ABD milli marşı sırasında sessizce ayakta duruyor.  (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.