Dünya, Futbol

Megan Rapinoe: ”Beyaz Saray’a gitmeyeceğim”

Alan Savunması

ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Megan Rapinoe, şampiyon olmaları halinde düzenlenecek Beyaz Saray ziyaretine katılmayacağını açıkladı. Sebebiyse Trump’ın ırkçı politikaları.

Şu sıralar ABD medyasının gündemi, ABD Kadın Milli Futbol Takımının olası Beyaz Saray ziyareti. ABD’de bir spor geleneği olarak, herhangi bir spor dalında şampiyon olan takımlar Beyaz Sarayı ziyaret ederek devlet başkanından nişan alıyor. Ancak bu gelenek bu sene ilk kez aksayabilir. Sebebiyse, içinde ABD Kadın Milli Futbol takımının yıldız oyuncusu Megan Rapinoe‘nun da yer aldığı bazı ABD’li sporcuların Trump’ın ırkçı politikalarına yönelik protestoları.

ABD spor dünyası ile başkan Donald Trump arasındaki tartışmalar her geçen gün biraz daha alevleniyor. Daha önce Colin Kaepernick ve LeBron James gibi isimler, ırkçı politikaları sebebiyle Donald Trump’ı eleştirmiş ve bu durum Amerikan medyasında büyük ses getirmişti. 2019 Kadınlar Dünya Kupası öncesi bu tartışmaya ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Megan Rapinoe da katılmış ve tartışmalar büyümüştü. Rapinoe, şu sıralar devam eden 2019 Dünya Kupası’nda da bu tutumunu sürdürürken, gollerinin yanı sıra Trump’a yönelik eleştirilene de devam ediyor.

2019 Kadınlar Dünya Kupası’na favori olarak katılan ve devam eden şampiyonada çeyrek finale yükselen ABD Milli Takımı’nın olası bir şampiyonluk halinde Beyaz Saray’a gidip gitmeyeceği tartışmaları sürerken Rapinoe’dan bir açıklama geldi.

8by8 dergisine konuşan yıldız oyuncu, Dünya Kupası’nı kazanmaları halinde düzenlenecek Beyaz Saray ziyaretine katılmayacağını açıkladı. Bu açıklama sonrası takımın nasıl bir tavır alacağı merak edilirken, Rapinoe’ya bir destek de takım arkadaşı Ali Krieger’dan geldi.

Krieger, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ”Mevcut ABD yönetiminin LGBTQ+ vatandaşlara, göçmenlere ve savunmasız insanlara karşı açtığı savaşı desteklemiyorum. Bu yüzden ben de Rapinoe’nun yanındayım” ifadelerini kullandı.


Milli marşı okumayı reddetmişti

Yıldız oyuncu, daha önce ırk ayrımcılığı ve polis şiddetini protesto etmek amacıyla takımının ABD milli marşını okuduğu sırada dizlerinin üzerine çökmüş ve marşı okumayı reddetmişti. 2019 Dünya Kupası’nda da protestosuna devam eden tecrübeli oyuncu, milli marş esnasında elini kalbine götürmeyerek ırkçılık karşıtı tavrını sürdürmüştü. (ASK)*Alan Savunması’nın tüm içeriklerinin hakkı saklıdır. İçerikler ancak kaynak göstermek ve link vermek şartıyla kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1465 kere okundu.