Dünya, Futbol

Suudi Arabistan’da Kadın Futbol Ligi başladı!

Alan Savunması

Suudi Arabistan Kadın Futbol Ligi başladı, ilk maçlar oynandı. Dini gerekçelerle kadınların spora iştirakinin uzun yıllar engellendiği ülkede, statlara seyirci olarak girmelerine izin verilmesinden iki yıl sonra kadınlar bu kez yeşil sahaya adım attı.

Suudi Arabistan son dönemde gerçekleştirdiği reformlara, kadın futbolunu da ekledi. Toplumsal hayattaki geri kalmışlığını özellikle kadın hakları konusundaki yeniliklerle gidermeye çalışan Arap ülkesi, kadınların araba kullanması önündeki yasağı kaldırmaktan, kadınların maçlara seyirci olarak girebilmesine imkan tanıyan değişikliklere kadar bir dizi yeniliği uygulamaya koymuştu.

TIKLAYIN- Suudi Arabistan’da kadın futbol ligi kuruluyor

Suudi Arabistan’da şimdi de ulusal düzeyde tarihteki ilk kadınlar futbol ligi kuruldu. Ligin açılışı için gerçekleştirilen lansmana ilgi yoğundu. Açılışa ülkenin spor bakanlığından ve federasyonundan da yetkililer katıldı. Suudi basını burada kadın yöneticiler ile röportajlar gerçekleştirdi ardından ligin startı verildi. Normalde martta başlatılacak ancak pandemi nedeniyle ertelenen lig bu hafta itibariyle yola koyuldu.

TIKLAYIN- Suudi Arabistan tarihinde bir ilk: Kadın futbol ligi kuruldu

Kadınların spora iştirakinin yıllardır dini gerekçelerle engellendiği ülkede, seyirci olarak statlara girmeye başlamalarından iki yıl sonra kadınlar bu kez yeşil sahaya da adım attı. Ligdeki ilk maçlar Riyad ve Cidde kentlerinde oynandı. Suudi Arabistan’daki kadın futbol ligi Riyad, Cidde ve Dammam olmak üzere üç şehirdeki 24 takımla kuruldu. Ödül parası olarak 500 bin Suudi Riyali (133 bin dolar) belirlendi.

Formata göre takımlar öncelikle bağlı bulundukları şehirde kendi aralarında oynayacak ardından ulusal düzeydeki şampiyonluk grubuna girerek burada kupaya ulaşma mücadelelerine devam edecekler.
Regülasyona göre her biri en az 17 yaşında olan toplamda 14 futbolcudan oluşan dört takım ortaya çıkaran bir şehir de ilerde, lige dahil olmaya hak kazanacak.

Olimpiyatta dönüm noktası

Suudi Arabistan, kadınların spora iştirakine izin vermesi yönünde uzun süredir uluslararası spor kuruluşlarının yoğun bir baskısı altında bulunuyordu. 

Uluslar arası Olimpiyaü Komitesi (IOC)’den gelen baskılarla 2012’de olimpiyatlara ilk kadın atletlerini göndermesi, bu noktada bir dönüm noktası oldu.

(Milliyet)

İlginizi Çekebilir

...
PSG, Olympique Lyon’un 80 maçlık yenilmezliğini sona erdirdi!
...
Eczacıbaşı VitrA, Orkid ile sponsorluk anlaşması imzaladı
...
Talat Tuncel, milli takımı ve Necla Güngör’ü eleştirdi: “Bu rezillik böyle kapanmaz”
...
Collin Martin: “Eşcinsel sporcuların açılmalarını engelleyen şeyin ne olduğunu bilmiyorum”

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

755 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

665 kere okundu.

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

655 kere okundu.