Dünya, Futbol

Collin Martin: “Eşcinsel sporcuların açılmalarını engelleyen şeyin ne olduğunu bilmiyorum”

Alan Savunması

ABD’de aktif olarak futbol oynayan açık kimlikli tek erkek eşcinsel futbolcu Collin Martin, herkesin homofobik olmadığını söyledi ve eşcinsel futbolcuların açılması gerektiğini belirtti.

Minnesota United forması giyen ABD’li futbolcu Collin Martin, dünya futbolunda profesyonel olarak futbol oynayan nadir eşcinsel oyunculardan biri.

ABD futbol ligi MLS’te forma giyen Martin, geçtiğimiz yıl Haziran ayında sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyurmuştu. Bu beklenmedik açıklamasıyla şaşkınlık yaratan Martin, hala aktif olarak MLS’te yer alan tek eşcinsel futbolcu.

26 yaşındaki futbolcu, Outsports’ta yayınlanan ve erkek sporcuların ezici bir çoğunlukla eşcinsel takım arkadaşlarını kabul ettiğini söyleyen yeni bir araştırmaya destek verdi. 

Hafta başında bazı araştırmacılar, erkek spor dünyasının gey sporcuları hoş karşıladığını ortaya koyan bir çalışması yayımladı

Collin Martin:

Araştırmacılar, 2016’dan örneklenen 60 hikayeyle her sporcunun, açıldıktan sonra takım arkadaşlarından kabul gören, kapsayıcı bir yanıt aldığını ve bunun psikolojik sağlıklarını iyileştirdiğini ortaya koydu.

The Advocate’e konuşan Martin, bu araştırmaya ve ortaya çıkan sonuca destek verdi.

San Diego Loyal forması giyen Martin, eşcinsel sporcuların, takım arkadaşları tarafından reddedileceklerini düşünerek açılmazlık yapmamaları gerektiğini söyledi. Martin, “Bir sporcu, eşcinsel olduğu bilgisini paylaşmanın yasak olduğunu hissetmemeli. Bu sporcuların, takım arkadaşlarına bir şans vermeleri gerekiyor” dedi.

“Açılmak için bundan daha iyi bir zaman olduğunu sanmıyorum. Açıkçası, eşcinsel sporcuların bazılarının ortaya çıkmasını engelleyen şeyin ne olduğunu bilmiyorum. Belki sadece o taraflarını gizli tutmak istiyorlardır. Emin değilim ama kesin olarak çıkmak için bundan daha iyi bir zaman yok. “

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

1025 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1000 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

935 kere okundu.