Diğer Sporlar, Dünya

Spor tarihinin en büyük cinsel istismar skandallarından biri Netflix belgeseli oldu: Athlete A

Alan Savunması

Netflix belgeseli Athlete A yayımlandı. 2016 yılında Indianapolis Star isimli gazete, yayımladığı bir makaleyle ABD jimnastik takımında gerçekleşen cinsel istismarlara yer vermişti. İddialara göre sürekli olarak istismarı gerçekleştiren takım koçu koruma altına alınıyordu. Netflix’in bu olayı konu edindiği Athlete A belgeseli çarşamba günü yayımlandı.

Alan Savunması’ndan Ayşe Ongun, spor tarihinin en büyük skandallarından biri olan Larry Nassar olayını detaylı bir şekilde inceledi.

Larry Nassar skandalı jimnastik dünyasını şok etti.

2016 yılında jimnastik dünyasındaki 150’den fazla kadının, ABD Jimnastik Takımı’nın eski doktoru Larry Nassar’ı cinsel istismarla suçlayan ifadeler verdiğinde, bu olay kayıtlara spor tarhinin en büyük cinsel istismar skandallarından biri olarak geçti.

Nassar, iki yıllık soruşturmanın sonunda reşit olmayan yedi jimnastikçiye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle suçlu bulundu ve 175 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Netflix’in yeni belgeseli Athlete A, izleyicilerin gözünü kesinlikle açacak olan sahnelerle birlikte ilk defa ezber bozan soruşturmaları gün yüzüne çıkaracak.

Athlete A belgeselinin konusu ne?

2 Ağustos 2016 tarihinde ABD Kadın Jimnastik Takımı’nın Rio Olimpiyatları’nda dokuz madalya kazanmasından sadece birkaç gün önce Indianapolis Star Gazetesi sektördeki sistematik cinsel istismarı ortaya çıkaran bir hikâye yayınladı.

TIKLAYIN- İstismar skandalı: Kadın sporcuları istismar eden antrenöre 8 yıl men cezası verildi

100 yılı aşkın bir süre boyunca yüzlerce sporcu ulusal yönetim kurulu olan ABD Jimnastik Federasyonu (USA Gymnastics) çatısı altında antrenman yaparken cinsel istismara uğradı.

Daha fazla ayrıntı ortaya çıktıkça, durumun spordaki en yüksek merciler tarafından sürekli olarak örtbas edildiği su yüzüne çıktı.

Netflix’in hazırladığı belgeselde film yapımcıları Bonni Cohen ve Jon Shenk elit rekabetçi jimnastik dünyasında denetlenmemiş istismarı araştırıyor.

Larry Nassar, hakim karşısında. | Fotoğraf: EMMA WINOWIECKI / MICHIGAN RADIO

Belgeselde Indianapolis Star’da gerçeği ortaya çıkarmak için hiç yorulmadan çalışan gazetecilerin yaptığı araştırmanın peşine düşülüyor ve hayatlarını jimnastiğe adamış ancak onlarla ilgilenmeleri için işe alınan güçlü pozisyondaki erkeklerin istismarına uğrayan kadınlarla doğrudan konuşuluyor.

TIKLAYIN- Sporda çocuklara yönelik cinsel tacize karşı kampanya: “Konuşmaya Başla”

Athlete A, IndyStar’ın yaptığı haberin Nassar’ın tutuklanmasına, hüküm giymesine, cezaya çarptırılmasına ve organizasyona uzun süredir başkanlık yapan Steve Penny’nin istifasına nasıl neden olduğunu ve amatör sporcuların istismara uğramalarını önlemek için 16 senatörün başka sponsorlarla birlikte destek olduğu ve Başkan Donald Trump tarafından yasalaştırılan çift taraflı federal mevzuatı ayrıntı olarak anlatıyor.

Netflix’te ne zaman yayımlanacak?   

103 dakikalık belgesel ilkbaharda ilk gösterimini yapacaktı ancak pandemiden dolayı Tribeca Film Festivali’nin iptalinin ardından belgesel 24 Haziran’da Netflix’te yayınlandı.

Athlete A kimdir?

Film büyük ölçüde Nassar’ın istismarını ABD Jimnastik Federasyonu’na (USA Gymnastics) bildiren ilk jimnastikçi “Athlete A”ye nam-ı diğer Maggie Nichols’a odaklanıyor.

Olimpiyat Takımı’nda yer alma yolunda olan Nichols annesine Nassar tarafından istismara uğradığını söyledi.

Nichols’ın annesi ABD Jimnastik Federasyonu’ndaki bir yetkiliyi durumdan haberdar etti ve çok geçmeden suçlamalarla ilgili konuşmalar organizasyonun CEO’su ve Başkanı Steve Penny’nin kulağına geldi. Penny özel soruşturma yürütmesi için dışarıdan bir firma tuttu.

Lary Nassar tarafından cinsel istismar suçlamasıyla şikayette bulunan ilk atlet Maggie Nichols | Fotoğraf: Courtesy of Melissa J. Perenson

Nichols daha önce ESPN’e “Bir gün antrenmandayken, takım arkadaşımla konuşuyordum. Ona Dr. Nassar’dan ve tedavilerinden bahsettim” demişti.

“Takım arkadaşımla konuşurken, koçum konuşmamıza kulak misafiri olmuş. Bu tedavilerden koçuma hiç bahsetmemiştim. Konuşmamızı dinledikten sonra, bunun hakkında bana daha fazla soru sordu ve bunun ona doğru gelmediğini söyledi. O doğru olanı yaptı ve bu istismarı ABD Jimnastik Federasyonu ekibine bildirdi.”

Belgeseldeki kilit isimler Kim?

Skandalın merkezinde 1986 yılında ABD Jimnastik Federasyonu’nda milli takım için çalışmaya başlayan Doktor Larry Nassar ve onlarca yıl istismar raporlarını örtbas ettiği söylenen yönetim kurulu başkanı Steve Penny bulunuyor. İddialara göre Penny sporcuların ve sporcuların ailelerinin endişelerini önemsememiş ve söylentilere göre genç kadınları takımdan çıkarmakla tehdit edecek kadar ileri gitmişti.

Nassar, uzun bir süre hapiste yatacak ve Penny’nin aleyhindeki suçlamalar askıya alındı.

Maggie gibi izleyiciler de olaylardan bizzat etkilenen diğer sporculardan haberdar olacak. 

Belgesel, gerçeği ne kadar yansıtıyor?

Athlete A, Nassar tarafından hedef alınan Maggie Nichols’ının ve takım arkadaşlarının gerçek hikâyesini anlatıyor.

İstismarın çoğu Teksas Eyaleti’nin Huntsville şehrinde bulunan Karolyi Ranch’te (ABD Jimnastik Federasyonu Milli Takım Antrenman Merkezi) gerçekleşti. Karolyi Ranch Béla ve Márta Károlyi tarafından yönetiliyordu. Efsanevi antrenörler Nikolay Çavuşesku’nun Romanya’sından çıkıp gelmişti ve ABD Takımı’nı katı bir sistemle yönetiyorlardı.

Belgesele göre Béla ve Márta’nın kampta yarattıkları ortam “korku doluydu”, “sessizdi” ve “tehditkârdı.”

Kampta kaldıkları süre boyunca genç jimnastikçiler tıpkı askeri kamptaymış gibi kapsamlı antrenman yapıyor ve aileleriyle çok az iletişim kuruyorlardı. 

Ekipte bulunan diğer disiplinli kişiler arasında onlara karşı cana yakın davranan tek yetişkin olduğunu söyledikleri Nassar’a güveniyorlardı.

Maggie Nicholsom | Fotoğraf: Maggie Nicholsom / Instagram

Onları güldürüyor, onlara gizlice şeker veriyor ve yastıklarının üzerine bir şeyler bırakıyordu. Kızların çoğu bir şeylerin yanlış olduğunu içten içe bilmesine rağmen, Nassar onlarla arkadaşlık yapmaya devam ediyordu.

Athlete A, Nassar tarafından zarar gören kadınların jimnastik hayallerine gölge düşüren yıkıcı istismarı paylaşmalarına olanak sağladı ancak Nassar’ın kontrolü altında zarar gören sadece bir avuç kadın var.

20 yıl boyunca kurbanlar Nassar’ın kendilerine neler yaptığını ailelerine, koçlarına, Michigan Eyalet Üniversitesi polisine, Meridian Township polisine ve ABD Jimnastik Federasyonu’na (USAG) anlattılar.

Farklı sakatlıklar yaşayarak acı içinde Nassar’ın yanına nasıl gittiklerini ve Nassar’ın onları “özel tedavisiyle” nasıl istismar ettiğini hatırladılar. Onlarla röportaj yapıldı, raporlar hazırlandı, suçlamalar yapıldı ancak hiçbir şey olmadı.

Ta ki Indianapolis Star’da çalışan gazeteciler araştırma yapmaya başlayana kadar…

Athlete A hakkında inceleme: Akıllara durgunluk veren bir belgesel

Athlete A, gerçekten akıllara durgunluk veren ve insanları üzen bir yanı olan belgesel. Bu belgesel jimnastiğin bilinmeyen dünyası hakkında gözlerinizi açacak. 

Karanlık bir dünya olmasına rağmen, genç kızları korumak ve onları güvende tutmak için görevlendirilen insanların kontrolü altında karşılaştıkları zulüm ve istismar yüzünden hayallerine nasıl gölge düşürüldüğüne bakıldığında, belgesel ilgi uyandırıyor.

Belgesel başarı elde etmek ve 12 milyon pound’luk markayı devam ettirmek için jimnastik dünyasında neredeyse bir strateji görevi gören farklı kontrol seviyelerine odaklanıyor.

Rahatsız edici, izleyiciyi kızdıran ve gerçekten üzen Athlete A, toplumun öne çıkan üyelerinin yetkilerini kötüye kullanmasını ve himayelerindeki genç kızlara kötü davranıldığını sürekli olarak nasıl görmezden geldiklerini ve bu durumları örtbas etmek için nasıl çalıştıklarını araştırıyor. 

Kimi iş fırsatlarını kaybeden gruba dâhil olan ve tehditler alan son derece cesur birçok kadın istismara uğradıkları ve seslerini çıkarmaktan vazgeçmeleri için karşılaştıkları nahoş durumlar hakkında içtenlikle konuştukça, gerçekten meydana gelen olaylar hakkında daha net bir resim elde etmeye başlıyoruz.

Belgeselin izlenmesi zor olsa da, Athlete A gerçek hayatta yaşanan bir durumu konu ediniyor ve Maggie Nichols ile takım arkadaşları adalete karşı atılan bir adım gibi hissediyorlar. Bu adımın jimnastikçileri korumak için daha iyi tedbirler alınmasına neden olmasını ümit ediyoruz. (AO/ASK)

İlginizi Çekebilir

...
33 yaşındaki dağcı Sevgül Eraslan, Ağrı Dağı’yla evlendi!
...
Tokyo Olimpiyat Oyunları: Kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayımlanmayacak
...
Şarkıcı Pink, bikini yerine şort giyen Norveçli kadın sporcuların cezasını ödeme teklifinde bulundu
...
Güney Kore Kadın Okçuluk Takımı 33 yıldır altın madalyayı kimseye kaptırmıyor

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1340 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1285 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1235 kere okundu.