Diğer Sporlar, Dünya

İstismar mağduru sporcu: Federasyon, yaptığım şikayetle ilgilenmiyor

Alan Savunması

Federasyona bazı erkek sporcular tarafından istismar edildiğini söyleyen Amy Tinkler, durumu İngiltere Jimnastik Federasyonu’na bildirdiğini ancak federasyonun bununla ilgilenmediğini söyledi.

2016 Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan Amy Tinkler yaşadığı zorbalık hakkında yaptığı şikayetin karara bağlanmasının en az bir yıl süreceğini açıkladıktan sonra, İngiltere Federasyonu’ndan jimnastik sporundaki istismar kültürünü ele almak için daha aktif olmasını istedi.

Rio Olimpiyat Oyunları’nda Büyük Britanya Jimnastik Takımı’nın en genç üyesi olan Tinkler, bu ay geçen aralık ayında yaşadığı zorbalık hakkında İngiltere Jimnastik Federasyonu’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı ancak jimnastik yönetim kurulu tarafından bekletildiğini söyledi.

TIKLAYIN- Eski jimnastikçi, antrenörleri tarafından maruz kaldıkları istismarın şok edici boyutunu gözler önüne seriyor

Salı günü yaptığı açıklamada, yaptığı şikayetin South Durham Jimnastik Kulübü’nde yaşadığı olaylarla ilgili ve İngiltere Jimnastik Federasyonu’nun antrenörlük ekibinde bulunan birkaç kişiye karşı olduğunu söyleyen Tinkler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığım şikâyet hakkında soruşturma yapmaları için uzun süredir İngiltere Jimnastik Federasyonu’nun peşindeyim. Karara bağlanmasının dört ay ya da daha fazla sürebileceğini anladım. Bu da demek oluyor ki yaptığım asıl şikayetin üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş olacak.

TIKLAYIN- Athlete A, buz dağının görünen kısmı: Bir grup kadın jimnastikçinin onlarca yıl cinsel istismara maruz kalışının hikayesi

“Yaptığım şikâyetin karara bağlanmasının bu kadar zaman almasından dolayı mutsuzum çünkü bu durum korunmasız jimnastikçileri tanınan kulüpler ve antrenörler tarafından istismara uğrama riski altında bırakıyor. İngiltere Jimnastik Federasyonu’nun yaptığımız şikâyetler için daha hızlı hareket etmesini ve daha aktif rol oynamasını istiyorum.”

Federasyon: Amy’nin söyledikleri yanlış, onunla ve ailesiyle görüştük

İngiltere Jimnastik Federasyonu ise Tinkler’ın açıklamalarına şu ifadelerle yanıt verdi

“Bu süreç boyunca Amy Tinkler’la ve annesiyle düzenli olarak görüştük. Bunun tersini aksettirmek hatalı olur. Şikayet, başlangıçta özet olarak 2019’un aralık ayının sonlarına doğru yapıldı. Tüm kanıt 2020’nin mart ayının ortalarına doğru sunuldu. Amy’e ve ailesine bildirdiğimiz gibi, soruşturma aşaması şimdi tamamlandı ve prosedürlerin ileri aşamasına geçtik.”

“Açık olmak gerekirse her şikayete, jimnastikçilerin maruz kaldığı mevcut riski inceleyecek bütünlük birimimizin prosedürlerine göre bakılmaktadır. Eğer şikayetin ilk kez yapıldığı zamanda mevcut olan kanıt jimnastikçilere zarar veren bir riskin mevcut olduğunu iddia ederse, jimnastikçileri korumak için derhal harekete geçiyoruz.”

Amy Tinkler: Konuşmaktan korkanlar var

İngiltere Jimnastik Federasyonu on ikiden fazla jimnastikçinin jimnastik sporunda yaşadıkları istismarı açıklamasının ardından bağımsız bir inceleme başlattı.    

Eski kulübündeki ve jimnastik topluluğundaki kızların ve ebeveynlerinin kendisiyle iletişime geçtiklerini söyleyen Tinkler, bazı mağdurların konuşmaktan çekindiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Onlar bana benzer hikayeleri anlattı. Kimi bunu medyayla paylaştı, diğerleri ise konuşmaktan hâlâ korkuyor. Tekrar konuşarak hikayesini henüz paylaşmayanların ortaya çıkmasını cesaretlendireceğimi umut ediyorum. Lütfen, lütfen, lütfen korkmayın.” (AO/ASK)

*Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması için The Guardian’dan çevirdi.

İlginizi Çekebilir

...
Banksy’nin “Kız çocuğu”nun bisikleti çalındı
...
“Serena Williams ve Megan Rapinoe’nun başarılı birer güreşçi olabileceklerine inanıyorum”
...
Eski WWE dövüşçüsü Nikki Bella, doğum sonrası depresyona girdiğini açıkladı
...
Naomi Osaka: Herkesin bir platformu var ve bunu nasıl kullandıklarından kendileri sorumlu

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

760 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

670 kere okundu.

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

655 kere okundu.