Diğer Sporlar

Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor

Alan Savunması

Birgül Erken, sağlık çalışanlarının fedakârlığına ve erkek şiddetine dikkati çekmek için, “Tek nefesle su altında paletle yatay en uzun mesafe” kategorisinde 160 metrelik dünya rekorunu kırmaya çalışacak.

Milli dalışçı Birgül Erken, 2018’de tek nefesle su altında bisikletle 59,6 metre kat ederek dünya rekoru kırmasının ardından, yeni bir rekora daha imza atmak için çalışmalarını sürdürüyor.

bianet’te yer alan habere göre Erken, sağlık çalışanlarının fedakârlığına ve erkek şiddetine dikkati çekmek amacıyla Anafartalar Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde 10 Ağustos’ta bu kez, “Tek nefesle su altında paletle yatay en uzun mesafe” kategorisinde 160 metrelik dünya rekorunu kırmaya çalışacak. 

Erken, Rus sporcu Veronika Kravtcova’ya ait 160 metrelik dereceyi geçmek amacıyla “Guinness Dünya Rekoru” denemesi için hazırlıklarına tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

“Kadınlar öldürülmesin diyeceğiz”

Erken, şöyle konuştu:

“Sokakağzı mevkisinde antrenmanlarımız sürüyor. Bu rekor denemesi daha öncesi için planlanmıştı ancak zorlu salgın sürecinden dolayı ertelendi ve hepimiz büyük fedakârlık yaptık. Ekip olarak evlerde hazırlandık.

“Rekoru ilk önce Anafartalar Zaferi kahramanlarına ve bu süreçte bizler için büyük fedakarlık yapan sağlık çalışanlarına ithaf etmek istiyorum. Son günlerde artış gösteren kadın cinayetleriyle ilgili duyduğumuz acı olaylar bizi çok üzüyor. Kadına yönelik şiddete de ithaf edeceğiz bu rekorumuzu inşallah. ‘Kız çocukları, kadınlar öldürülmesin.’ diyeceğiz. Bu rekoru onlara ithaf edip, biraz da sporun önemine dikkati çekeceğiz.”

Ayrıca, Birgül Erken’in rekorunu tescil etmek için, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Serbest Dalış Teknik Kurul Üyesi Cenk Koç ve Uluslararası Apne Gelişim Birliği (AIDA) hakemi Brezilyalı Raphael Vilamiu’nun hazır bulunacağı duyuruldu.

İlginizi Çekebilir

...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi
...
İstismar mağduru sporcu: Federasyon, yaptığım şikayetle ilgilenmiyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.