Dünya - Futbol - Eylül 11, 2019

Sahar Khodayari’nin intiharı sonrası FIFA ve İran hükümetine tepkiler büyüyor: ”Utanmalısınız, bu felaketi önleyebilirdiniz”

Taraftarı olduğu Esteghlal Futbol Kulübünün maçını izleyebilmek için erkek kılığında stadyuma giriş yapınca 6 ay hapis cezasına mahkum edilen Sahar Khodayari, bu kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendini yakarak hayatına son verdi. Khodayari’nin ölümü üzerine dünyanın farklı yerlerinden yas mesajları yayımlanırken FIFA ve İran hükümetine de tepkiler büyüyor. Khodayari’nin ölümü ve sonrasında yaşananları, kamuoyuna mâl olmuş simaların neler söylediğini sizler için derledik.

Mavi-beyaz renkli İran futbol takımı Esteghlali destekleyen ve mavi kız olarak bilinen Sahar Khodayari, kadınların stadyuma girişlerinin yasak olduğu İran’da erkek kılığına girerek stadyuma giriş yaptı. Bu hareketi tespit edilen Khodayari, 2 Eylül’de 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını öğrendi mahkeme önünde kendini yaktı. Khodayari, 7 gün hastanede yattıktan sonra 9 Eylül’de yaşamını yitirdi.

Dünyanın farklı yerlerindeki pek çok siyasetçi, aktör, futbolcu ve futbol sever, Khodayari’nin ölümü üzerine baş sağlığı mesaj yayımlarken İran’ın ölüme yol açan futbol stadyumlarına girme yasağını sert sözlerle eleştirmeyi de ihmal etmedi. 

TIKLAYIN- Dünya futbolundan İranlı kadın taraftar Sahar Khodayari çağrısı: ”Yüreğimiz kanıyor”


”Hepimiz suçluyuz”

İran Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Masoumeh Ebtekar, 10 Eylül’de attığı bir tweetle iran Yargı Erki Ebraham Raisiyi, Khodayarinin ölümünü araştırmaya çağırdı.

İran İletişim ve Bilgi Teknoloji Bakanı Yardımcısı Amir Nazemi de konuyla ilgili bir tweet attı. Nazemi, ”Khodayari’nin ölümü hepimizin suçu. Hepimiz yasağı görmezden gelerek yarın için bir şeyleri değiştirmedik’‘ dedi.


”Bazı İranlı kadınlar, bu erkek zulmüne eşlik ediyor”

Kadın hakları savunucusu milletvekili Parvaneh Salahshour da konuya kayıtsız kalmayanlar arasında. Bu intihar sonrası İranlı kadınların da bir öz eleştiri vermesi gerektiğini söyleyen Salahshour, konuyla ilgili attığı bir tweetle şunları söyledi ”Kadın haklarına erkeklerin karar verdiği ve onları temel haklarından mahrum bıraktığı bir ülkede bazı kadınlar, diğer kadınlara karşı bu bariz erkek zulmüne eşlik ediyor. Hepimiz bir hapishanedeyiz ve Saharın intiharından sorumluyuz.”

Sharq gazetesinde yazan İranlı ünlü gazeteci Sadra Mohaqeq ise “O bir kahraman değildi, masum bir kızdı… sadece en sevdiği kulübün bir maçını izlemek istedi.” dedi.

İranlı ünlü aktris Anahita Hemmati de Instagram hesabından yaptığı açıklamada, ‘‘Bu olay sonrası eşit haklar ve adalet için stadyumlara gitmeyi boykot ederek empati yapan tüm erkeklere teşekkür ederim” dedi.

ABDde yaşayan İranlı gazeteci Kambiz Hosseini de Khodayari’nin ölümünde kendini suçlayanlardan. Hosseini, bir tweet atarak ”Khodayarinin ölümü bu yıl beni en çok üzen şeylerden biri oldu. Keşke tweet atmak dışında bir şeyler yapabilseydim..” dedi.


”İran hükümetini destekleyenler bu cinayete ortaktır. Şimdi boykot zamanı”

Tüm bu yaşananlar üzerine pek çok taraftar, kadınların stadyumlara girmesine izin verilmemesi durumunda, FIFA’nın İran’ı uluslararası turnuvalardan men etmesini istedi.

Instagram’da 4.5 milyonun üzerinde takipçisi olan İranlı eski futbolcu Ali Karimi, yaptığı paylaşımla stadyumları boykot edeceğini açıkladı. Karimi’nin bu paylaşımı kısa sürede 600 binden fazla beğeni aldı. Açıklamasında İran hükümetini suçlayan Karimi, şu ifadelere yer verdi:

“İran İslam Cumhuriyeti’ni herhangi bir düzeyde veya herhangi bir şekilde destekleyen herkes, rejimin Sahar’ı öldürmesin ortaktır. İran sporunu küresel ve yerel olarak boykot etmenin zamanı geldi.”

İranlı bir Twitter kullanıcısı ise, attığı bir tweetle Sahar Khodayari’nin ölümünün FIFA’nın ölümü olduğunu ve İran’ı futbol yetkililerinin suçlarını görmezden gelmekle suçladı.

Bir başka kullanıcı ise, “Mavi kız, acı dolu günlerden sonra vefat etti. Futbolu sevdi ve sadece bir futbol maçı izlemek istedi. Utanmalısın FIFA, bu felaketi önleyebilirdin. Şimdi herhangi biri onu düşünmeden bir futbol maçı izleyebilir mi?” dedi. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir