Diğer Sporlar, Dünya

Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

Ali Safa Korkut

Başörtüsüyle spor yaptığı görüntüleri sebebiyle sosyal medyada linç edilen hâfız, youtuber ve modacı Rabia Karaca, Alan Savunması’na konuştu.

“Rabiaca” olarak bilinen ünlü youtuber Rabia Karaca‘nın, 1 yıl önce yayımladığı “Spor yaparken nasıl giyiniyorum?” başlıklı videosu, hafta sonu sosyal medyada yayıldı ve Karaca, bazı kullanıcılar tarafından linç girişimine maruz kaldı.

Hâfız olarak bilinen ve geçmişte hocalık da yapan Rabia Karaca, aynı zamanda bir modacı ve “Rabiaca” adını verdiği kendi tesettür giyim markasına sahip.

TIKLAYIN- Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

Kullanıcılar, 208 bin abonesiyle YouTube’ta da geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Karaca’nın, hem hâfızlık yapıp hem de başörtüsüyle spor yaparken vlog çekemeyeceğini belirterek kendisine ağır eleştiri ve ithamlarda bulundu.

“Cevap vermek bile bana kendimi kısıtlanmış hissettiriyor”

“İslamı karalama kampanyası peşinde“, “Bu arkadaşın yaptığı sadece kadınlara has bir ortamda paylaşılsa sakıncası yoktu. Ancak her cenahın ulaştığı bir platformda yapması edepsizlik olmuş”, “Yine tesettürlü bir bayan için utandık” gibi sözlerle eleştirilen Karaca, Alan Savunması‘na konuştu.

TIKLAYIN- “Başörtülü Müslüman kadınlar, spor yaparken başörtüleri sebebiyle ayrımcılığa uğruyor”

Karaca, kendisini eleştirenlerin, öğretilen İslam algısı üzerine bu kadar sert olduğunu söyledi. “Hayat benim, istediğim gibi şekillendiririm” diyen Karaca, şu ifadeleri kullandı:

“Açıkçası yapılan yorumlar veya linç olarak adlandırdığınız mevzu, benim hiç umurumda olmayan bir durum ve bu konu hakkında eleştiren, hakaret eden insanlara söylemek istediğim bir şey yok. Tabii ki onların bakış açısı farklı olabilir. Bu durumdan dolayı kimseye kızgın değilim. Öğretilen İslam algısı üzerine bu kadar sert ve kabalar. Umarım bu kişilerin farkındalıkları artar.

“Tabii ki başörtülü olduğum için tepki alıyorum, bu fark ediliyor zaten. Yanıt vermek dahi istemem çünkü gerçekten çok önemsiz bir mevzu. Cevap veriyor, açıklama yapmak durumunda bırakılıyor olmam bile bana kendimi kısıtlanmış hissettiriyor. Neticede hayat benim, istediğim gibi şekillendiririm”. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2185 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2125 kere okundu.

...
Liz Cambage: “2.03 cm boyunda, heteroseksüel bir sporcuyum ve seks yapmayı seviyorum”

2080 kere okundu.