Diğer Sporlar, Dünya

Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

Ali Safa Korkut

Başörtüsüyle spor yaptığı görüntüleri sebebiyle sosyal medyada linç edilen hâfız, youtuber ve modacı Rabia Karaca, Alan Savunması’na konuştu.

“Rabiaca” olarak bilinen ünlü youtuber Rabia Karaca‘nın, 1 yıl önce yayımladığı “Spor yaparken nasıl giyiniyorum?” başlıklı videosu, hafta sonu sosyal medyada yayıldı ve Karaca, bazı kullanıcılar tarafından linç girişimine maruz kaldı.

Hâfız olarak bilinen ve geçmişte hocalık da yapan Rabia Karaca, aynı zamanda bir modacı ve “Rabiaca” adını verdiği kendi tesettür giyim markasına sahip.

TIKLAYIN- Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

Kullanıcılar, 208 bin abonesiyle YouTube’ta da geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Karaca’nın, hem hâfızlık yapıp hem de başörtüsüyle spor yaparken vlog çekemeyeceğini belirterek kendisine ağır eleştiri ve ithamlarda bulundu.

“Cevap vermek bile bana kendimi kısıtlanmış hissettiriyor”

“İslamı karalama kampanyası peşinde“, “Bu arkadaşın yaptığı sadece kadınlara has bir ortamda paylaşılsa sakıncası yoktu. Ancak her cenahın ulaştığı bir platformda yapması edepsizlik olmuş”, “Yine tesettürlü bir bayan için utandık” gibi sözlerle eleştirilen Karaca, Alan Savunması‘na konuştu.

TIKLAYIN- “Başörtülü Müslüman kadınlar, spor yaparken başörtüleri sebebiyle ayrımcılığa uğruyor”

Karaca, kendisini eleştirenlerin, öğretilen İslam algısı üzerine bu kadar sert olduğunu söyledi. “Hayat benim, istediğim gibi şekillendiririm” diyen Karaca, şu ifadeleri kullandı:

“Açıkçası yapılan yorumlar veya linç olarak adlandırdığınız mevzu, benim hiç umurumda olmayan bir durum ve bu konu hakkında eleştiren, hakaret eden insanlara söylemek istediğim bir şey yok. Tabii ki onların bakış açısı farklı olabilir. Bu durumdan dolayı kimseye kızgın değilim. Öğretilen İslam algısı üzerine bu kadar sert ve kabalar. Umarım bu kişilerin farkındalıkları artar.

“Tabii ki başörtülü olduğum için tepki alıyorum, bu fark ediliyor zaten. Yanıt vermek dahi istemem çünkü gerçekten çok önemsiz bir mevzu. Cevap veriyor, açıklama yapmak durumunda bırakılıyor olmam bile bana kendimi kısıtlanmış hissettiriyor. Neticede hayat benim, istediğim gibi şekillendiririm”. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”
...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

315 kere okundu.