Dünya

Premier Lig’in yıldızları LGBTİ+’lara destek maçında forma giyecek

Alan Savunması

İngiltere’de LGBTİ+ bireylerin spora katılımını artırmak amacıyla bir futbol maçı düzenlenecek. Pride kapsamında Ağustos ayında gerçekleşecek karşılaşmada, Premier Lig’in yıldız oyuncuları ve LGBTİ+ aktivistleri forma giyecek.

İngiliz futbolu, spordaki çeşitliliği artırmak amacıyla gerçekleştirdiği organizasyonlara bir yenisini daha ekliyor.

İngiltere’de faaliyet gösteren Football Supporters Association tarafından Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan organizasyonda Premier ekiplerinden Manchester United, Tottenham Hotspur ve Aston Villa’nın eski oyuncuları ile LGBTİ+ aktivistleri, düzenlenecek futbol maçında karşı karşıya gelecek.

”Football United, Birlik ve Beraberlik Kutlaması” adı verilen ve Brighton Pride etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek karşılaşmada eski Premier Lig yıldızları ”Football United” adıyla mücadele edecek. Rakipleri ise LGBTİ+ sporcular, aktivistler ve ünlülerden oluşan ”Rainbow Rovers” olacak.

LGBTİ+’ları futbola dahil etmek ve spordaki çeşitliliği artırmak amacıyla gerçekleştirilecek karşılaşma, 4 Ağustos’ta Brighton’da oynanacak. Brighton bölgesi takımlarından Whitehawk’ın ev sahipliği yaptığı maçta takımlar karma cinsiyetli bireylerden oluşacak.


”Futbol; cinsiyet kimliği, ırk, din ve cinsiyetten bağımsız evrensel bir oyundur”
Bournemouth Futbol Kulübü teknik direktörü Eddie Howe ve Sophie Cook (sağda)

Karşılaşmada Rainbow Rovers takımının antrenörlüğünü trans kadın Sophie Cook yapacak. Cook, Bournemouth Futbol Kulübü’nde kulüp fotoğrafçılığı yapmış ve böylelikle Premier League’de çalışan ilk trans kadın olmuştu.

Organizasyonla ilgili olarak konuşan Cook, futbolun tüm ayrımcılıkların ötesinde, herkese ait bir oyun olduğunu söyledi:

“Premier Lig futbolunda transseksüel olarak yer aldığımda güvenliğim için endişelenen arkadaşlarım vardı. Çünkü daha önce trans bir kadın bu ligde çalışmamıştı. Ama taciz ve nefretten çok, taraftarlar, oyuncular ve yönetimden gelen sevgi ve saygıyla karşılaştım. Evet, kendi bağnazlıklarına devam edenler hala vardı, ama onlar küçük bir gruptu. Futbol, sosyal engelleri aşan evrensel bir dildir ve cinsellik; cinsiyet kimliği, ırk, din ve cinsiyetten bağımsız olarak herkese ait bir oyundur. 

Karşılaşmada şu isimler yer alacak:

Ben Thornley (Manchester United); Keith Gillespie (Manchester United, Newcastle United, Kuzey İrlanda); Russell Beardsmore (Manchester United); Lee Martin (Manchester United); David May (Manchester United); Guy Butters (Brighton ve Hove Albion); Kevin Davies (Bolton Wanderers, İngiltere); Lee Hendrie (Aston Villa, İngiltere); Bruno (Brighton ve Hove Albion); Paul Walsh (Tottenham); Mark McAdam (Sky Sports News); Sophie Cook; Anwar Uddin (Çeşitlilik İçin Fanlar); Kellie Maloney; Ryan Atkin (hakem); Lucy Clark (hakem)

(ASK)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.