Futbol

“Dünya kadınlar günü kapsamında oynadığımız, kadın futbolunda devrim yaptığımız maça dair her şey yerle bir edildi”

Ali Safa Korkut

Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Teknik Sorumlusu Mutlucan Zavotçu, TFF’nin kadın futbolunda 2019-2020 sezonunun sonlandırılmasına yönelik kararını değerlendirdi. Alan Savunması’na konuşan Zavotuçu, “TFF’nin bu kararı, baştan savma bir şekilde alınmış, trajik ve acizce bir karar” dedi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kadın futbol liglerinde 2019-2020 sezonunu koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 8 Mart tarihinde durdurmuş, çok uzun bir süre kadın futbolu hakkında bir açıklamama yapmamakla birlikte herhangi bir adım da atmamıştı.

Bu süreçte özellikle kadın futbolu paydaşları, bu belirsizliğin bir an önce son bulması çağrısında bulunarak TFF’ye tepki göstermişti.

Bu tepkilerin ardından TFF, ertelenmesinin üzerinden yaklaşık 90 gün geçtikten sonra, 18 Haziran’da kadın futbol kulüplerine bir yazı göndererek koronavirüs salgını nedeniyle kadın futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun sona erdirildiğini açıkladı.

Yazıda liglerin tescil edilip edilmeyeceği hakkında bir bilgi verilmezken, federasyon bu kararı açıklama yöntemi ve karar metnindeki özensizlik ile yazım yanlışları nedeniyle büyük bir tepki görmüştü.

Zira ilgili yazıda gelişim liglerine gönderilen yazı üzerinde herhangi bir düzenleme/değişiklik yapılmadan, gelişim liglerine gönderilen yazıdan kopyala-yapıştır yapıldığı ve sadece “Kadın ligleri kulüp başkanlıkları’na” ibaresinin eklendiği görülüyordu.

TFF’nin bu kararını Alan Savunması’na değerlendiren Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Teknik Sorumlusu Mutlucan Zavotçu da öncelikle ilgili yazıdaki bu özensizliğe dikkat çekti.

Mutlucan Zavotçu: “Günü geçiştirmek için alınmış, trajik bir karar”

Metnin özensizce ve kopyala-yapıştır yoluyla hazırlandığını söyleyen Zavotçu, “Öncelikle karar metnini okuduysanız orada metnin aslında ne kadar yetersiz ve hatalarla dolu olduğunu görebilirsiniz çünkü orada kadınlar liginin gençlik geliştirme ligi adı altında olduğundan bahsediliyor. Sonrasında da gereken önlemlerin alınamayacağınıdan dem vuruluyor ve bu kararın bundan dolayı alındığı söyleniyor” dedi.

Zavotçu, devamında “Bu aslında günü geçiştirmek için, bütün akademi takımlarına göndermiş oldukları metinde sadece akademi ibaresini kaldırıp kadınlar ibaresini koyarak, kopyala-yapıştırla hazırlayıp gönderdikleri bir metin” diye konuştu.

TIKLAYIN- Kadın Futbol Kulüpler Birliği Başkanı Erdem Göktürk: Gelişim liglerine yolladıkları yazının aynısını kopyala yapıştır yaparak ‘kadın futbolu kararı’ diye göndermişler

Avrupa’daki futbol federasyonlarının, kadın futbol kulüpleri ile oyuncuların geleceğini düşünerek, planlama yapabilmeleri için kararı erkenden açıkladıklarını söyleyen Zavotçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla beraber bu 90 günün ardından böyle bir kararın verilmesi de insanı üzmekle beraber umutsuzluğa düşürüyor çünkü bu karar aylar öncesinden de verilebilirdi. Şu an pandeminin bir nebze azalmış olduğu, futbolun daha oynanabilir hale geldiği, vakaların daha da azaldığı bir dönemdeyiz.

“Yanı sıra Avrupa’daki kadın futbol liglerinde kararlar aylar öncesinden verildi çünkü insanların gelecek sezon planlaması ya da kendi özel hayatlarıyla ilgili planlarını yapabilmeleri gerekiyor. Avrupa’daki futbol federasyonları bunu dikkate aldı ve kadın futbolcular ile kulüplere nefes alma şansı tanıdı.

“Bizde ise bunun kararı, ligler Mart’ın ortasında ertelenmesine rağmen, ertelemeden 3 ay sonra, Haziranın ortasında verildi. Bu çok trajik bir durum çünkü federasyonun kadın liglerine karşı ne kadar özensiz, ne kadar önemsiz ve ne kadar ilgisiz olduğunu gösteriyor.”

“Dünya kadınlar gününde oynadığımız, kadın futbolunda devrim yaptığımız maça dair her şey yerle bir edildi”

Beşiktaş – Atletico Madrid maçı seremonisi. | Fotoğraf kaynağı: Ajansspor

Zavotçu, 7 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü kapsamında oynadıkları Atletico Madrid maçıyla Türkiye’de kadın futboluna olan bakış açısını değiştirdiklerini ancak federasyonun salgın sürecinde kadın futbolunu ele alış biçimi sebebiyle tüm bunların yerle bir olduğunu söyledi:

“Beni en çok üzen, en çok yaralayan konu ise bizim 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, 7 Mart’ta kadın futbolunda gerçekleştirdiğimiz devrim sonrası bu noktaya gelmiş olduğumuz oldu.

“Dünyanın en önemli takımlarından biri olan Atletico Madrid’in kadın futbol takımını, Vodafone Park gibi Avrupa’nın en gözde stadyumlarından birinde, 40 bin kişinin önünde ağırlayarak bir devrimi gerçekleştirdiğimizi, bundan sonra kadın futbolu adına her şeyin daha güzel olacağını düşünüyorduk. Nitekim federasyonun koronavirüs sürecinde kadın futbolunu ele alış biçimine kadar öyle de oldu, o maçla Türkiye’de kadın futboluna olan bakış açısını değiştirdik.

“Ancak bu pandemi sürecinde gördüğümüz muameleyle, o gün yaptıklarımız, kadın futbolu yerle bir edildi. Bu da beni ve tüm kadın futbolu paydaşlarını üzmekle beraber büyük de bir umutsuzluğa sevk etti.

“Verdiğimiz emeklerin karşılığını alamadığımızı, bu anlayışla da alamayacağımızı düşünüyorum.”

TIKLAYIN- Beşiktaş’tan kadınlar gününe özel maç
TIKLAYIN- Beşiktaş Kadın Futbol Takımı: “Futbolun erkek oyunu olmadığını göstereceğiz”

“Acizlik, metanetsizlik”

90 günün sonunda verilen bu kararda da hiçbir şeyin net olmadığını, tamamen baştan savma bir şekilde alınmış bir karar olduğunu söyleyen Zavotçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Metinde, kadın futbol liglerinin gençlik gelişim ligleri kapsamında oynandığı söyleniyor. Bu çok kırıcı bir ifade çünkü gençlik geliştirme ligleri kapsamında olanlar akademiler ve türevleri olabilir. 1. Lig’deki şampiyonunun ülkeyi Avrupa Şampiyonlar Liginde temsil ettiği bir kategoriyi gençlik geliştirme ligleri kapsamında değerlendiriyor ve liglerin iptaline gerekçe olarak da gerekli önlemlerin alınamasını gösteriyorsanız bu çok büyük bir acizliktir, metanetsizliktir.

“90 gün bekledikten sonra verilen kararda hiçbir şey net değil. Liglerin durdurulduğu söyleniyor ama lig tescil mi edildi, beyaz sezon mu ilan edildi, şampiyonlar ligine gidecek olan takım belirtildi mi, bunlar hakkında hiçbir bilgi yok. Biz Kadın Futbol Kulüpler Birliği olarak tüm bunlar hakkında önerilerimizi federasyona sunmuştuk ancak açıklanan kararda gördük ki bunların hiçbiri dikkate alınmamış. Tamamen baştan savma bir karar bu.

Mutlucan Zavotçu: “Futbol federasyonu yönetim kurulunda kadın yönetici yok”

TFF yönetim kurulunda kadın bir yönetici bile olmadığını söyleyen Zavotçu, şu ifadeleri kullandı:

“Kadın futbolunun bir temsili bile yok. Federasyonun yönetim kurulunda kadın bir yönetici, kadın futboluyla ilgilenen bir yönetici bile yok. Pazarlamadan sorumlu, iletişimden sorumlu, liglerden sorumlu, altyapıdan sorumlu, akademiden sorumlu, pek çok alanla ilgili yönetici var ama kadın futboluyla ilgilenen, kadın futbolunu temsil eden bir yönetici yok.

“Kadın futboluyla ilgili bir departman dahi yok. Türkiye, dünyada futbol federasyonunda kadın futbol departmanı olmayan 12 ülkeden biri.” (ASK)

TIKLAYIN- FIFA, 2019 Kadın Futbolu Araştırması’nın sonuçlarını yayımladı: Türkiye, kadın futbol komitesi bulunmayan ve futbol federasyonu yönetim kurulunda kadın üye olmayan 12 ülkeden biri

Mutlucan Zavotçu

İlginizi Çekebilir

...
PFDK’dan Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı’na ceza
...
Af Örgütü ve LGBTİ+’ların tepkisi sonuç verdi: Suudi Arabistan sermayesi Newcastle United’ı satın almaktan vazgeçti
...
Rapinoe kardeşler ve Alex Morgan’dan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” kampanyasına destek
...
Survivor Aycan Yanaç’a A Milli Takım şoku! Kadroya alınmadı

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.