Futbol

“Gelişim liglerine yolladıkları yazının aynısını kopyala yapıştır yaparak ‘kadın futbolu kararı’ diye göndermişler”

Ali Safa Korkut

Kadın Futbol Kulüpler Birliği Başkanı Erdem Göktürk, TFF’nin kadın futbolunda 2019-2020 sezonunun sonlandırılmasına yönelik kararını değerlendirdi. Alan Savunması’na konuşan Göktürk, “TFF 90 günün sonunda kesin ve net bir çözüm üretmemiş oldu, bu yarım bir karar” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kadın futbol liglerinde 2019-2020 sezonunu koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 8 Mart tarihinde durdurmuştu.

Ertelenmesinin üzerinden yaklaşık 90 gün geçmesi ve erkek futbol liglerinin geleceğinin kararlaştırılmasına rağmen kadın futbol liglerinin geleceğinin henüz tartışma konusu dahi olmaması sebebiyle tepki çeken TFF, kadın futbol liglerinin geleceğine dair kararını dün itibarıyla nihayet kulüplere bildirdi.

Federasyon, kulüplere gönderdiği yazıda “Ülke genelinde görülen COVID 19 virüs mücbir sebep dolayısıyla Kadın Ligleri 1.Lig-2.Lig-3.Lig-Yıldız Kızlar Ligi müsabakalarının devam edilmemesine karar verilmiştir” ifadeleriyle kadın futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun sona erdiğini açıkladı.

TIKLAYIN- TFF, kadın futbol liglerinin geleceğine ilişkin kararını açıkladı

Bu kararı internet sitesinden değil de bölge müdürlükleri aracılığıyla kulüplere bir yazı göndererek duyuran federasyon, özellikle bu iletişim yöntemi, gelişim liglerine gönderilen yazı üzerinde herhangi bir düzenleme/değişiklik yapmadan, kopyala-yapıştır yaparak aynı yazıyı göndermesi ve yazıdaki imlâ yanlışları sebebiyle büyük tepki topladı.

Erdem Göktürk: Bir çözüm üretemediler, bu yarım bir karar

Kadın Futbol Kulüpler Birliği başkanlığının yanı sıra İstanbul Defnespor Kulübü‘nün de başkanlığını yürüten Erdem Göktürk, federasyonun bu kararını Alan Savunması’na değerlendirdi.

Bu kararın yarım ve eksik olduğunu söyleyen Göktürk, “TFF şu anda liglerin kalan maçlarını oynatılmaması yönünde bir karar aldı ama liglerin nasıl bitirileceği konusununda hala bir karar almış değil. Yani 90 gün sonrasında kesin ve net bir çözüm üretmemiş oldular aslında. Dolayısıyla bu karar sadece oyuncuları rahatlatan bir karar çünkü oyuncular en azından maçlar oynanacak mı oynanmayacak mı, antrenman yapacak mıyız yapmayacak mıyız belirsizliğinden kurtuldular ama kulüpler açısından belirsizlik hala sürüyor. Bu sebeple bu yarım bir karar” dedi.

TIKLAYIN- TFF, kadın futbolunu unuttu: Biz bu ayrımcılıkları koronavirüsten önce de yaşıyorduk

Federasyonda hâlâ bir kadın futbolu departmanı olmamasından yakınan ve en büyük sorunun da bu olduğunu söyleyen Göktürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim zaten duruşumuz, bu işin eklemlenerek yapılabilmesinin artık imkanının kalmadığı yönünde. Kadın futbolu, şu anda futbol federasyonunun futbol gelişim direktörlüğünün altında bir gelişim ligleri bünyesinde bir yerde durmaya çalışıyor. Hal böyle olunca da gelişim ligleri departmanının içinde herhangi bir değer görmüyor. Bu yazı da bunu çok net bir şekilde ortaya koydu.”

“Gelişim liglerine yolladıkları yazının aynısını kopyala yapıştır yaparak ‘kadın futbolu kararı’ diye göndermişler”

Göktürk, federasyonun kararı duyurma biçimini de eleştirdi. İlgili yazının gelişim ligleri için hazırlandığını, üzerinde bir oynama yapıp “kadın futbol ligleri” ibaresini dahi eklemeden, sadece başlığın “kadın futbolu” olarak değiştirilerek kendilerine gönderildiğini söyleyen Öztürk, şunları söyledi:

“Zaten tercih ettikleri iletişim biçimi de resmi yazıları kulüplere bölgeler aracılığıyla göndermek. Bu daha önce yapılanlardan farklı değil aslında ama yazıya baktığınızda gelişim ligleri kulüplerine gönderilen aynı yazının kopyalanıp yapıştırıldığını görüyoruz. Ayriyeten bu o kadar özensizce yapılmış ki yazıdaki “gelişim ligleri”ne dair ibareleri dahi düzeltmemiş ve bunu “Kadın futbol ligleri” olarak değiştirmemişler. Bu çok net bir şekilde görülüyor.

“Bizim gönderilen yazı gençler liginden kopyalanıp yapıştırılmış, yani ‘bu kadın futboluna dair bir şey mi’ diye bir göz bile atılmamış. Bu, bu şekilde olduğu sürece bir zihniyet sorunudur, başka bir şey değil.

“Bu en temel noktada zaten bizim söylediğimiz ‘bu iş bu gelişim departmanının altında olmaz, buraya odak sağlanamaz’ın da bir göstergesi.”

İlgili yazı için tıklayın

“Federasyon, kulüp ve futbolculara çok büyük bir ‘psikolojik zarar’ verdi”

Kadın futboluna değer verilmediğini ve bunun sadece koronavirüs sürecine özgü olmadığını söyleyen Göktürk, federasyon tarafından kadın futboluna saygı duyulmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ayriyeten geç gelen bir karar olması sebebiyle kulüplerin kendi planlarını yapmaları açısından da olumsuz bir durum. Bu belirsizlik durumunun kulüplere verdiği zarar, esasen psikolojik olarak çok daha yüksek. Futbolcu, antrenör, kulüp yöneticisi, kadın futbolu izleyicileri veya futbolcu velileri fark etmeksizin şu anda kadın futbolundan kiminle konuşursanız konuşun size söyleyecekleri şey aynı: Kadın futboluna değer verilmiyor, kadın futbolu yönetilmiyor, kadın  futbolculara ve kadın futbol kulüplerine saygı gösterilmiyor.

“Bu çok daha temel bir sorun. Kulüplerin bu seneki lige hazırlık süreci yönetilebilir ama temeldeki bu saygı sorununu çözmediğiniz sürece, -ki bu saygı sorunu da federasyonun kadın futbolunu yönetme iradesinin olmamamasından kaynaklanıyor– bu irade yerine gelmediği sürece bu sorun sürecektir. Bugün pandemi sürecinden sürecektir, yarın statü sürecinde sürecektir, öbür gün başka bir şey çıkacaktır.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Rapinoe kardeşler ve Alex Morgan’dan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” kampanyasına destek
...
Survivor Aycan Yanaç’a A Milli Takım şoku! Kadroya alınmadı
...
Berna Gözbaşı: “Tek kadın başkan olarak kapris yapma hakkımı kullandım”
...
Berna Gözbaşı Kulüpler Birliği toplantısını terk etti!

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

315 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

310 kere okundu.