Diğer Sporlar, Dünya

UCI açıkladı: Paris Olimpiyatları’nda, ilk kez tüm disiplinlerde cinsiyet eşitliği sağlanacak

Alan Savunması

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda kadın ve erkek bisikletçilerin tüm disiplinlerde eşit sayıda yer alacağını açıkladı.

UCI, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda kadın ve erkek sporcuların eşit sayıda yer alacağını açıkladı. UCI’dan yapılan açıklamada “UCI, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na eşit sayıda kadın ve erkek bisikletçinin katılacağını duyurmaktan mutluluk duyar. Bu gelişme, bugün erken saatlerde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından onaylandı” dendi.  

UCI ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), bir araya geldikleri toplantıda oyunların programlarını konuştu ve onayladı. 

Cinsiyet eşitliği, UCI’ın 2022 gündeminde, bisikleti geliştirmeye yönelik yol haritasının konularından biri cinsiyet eşitliği Bu kapsamda değerlendirilen olimpiyat oyunlarına katılım konusunda da trihi bir karar alındı.

Paris 2024’teki bisiklet yarışlarına kadın ve erkekler arasında eşit dağılım olacak şekilde toplam 514 sporcu katılacak. Bisikletin olimpiyat tarihinde bir ilk olan bu eşitliğin, bisiklet disiplinleri için sporcu kotalarında yapılan değişiklikler sayesinde elde edildiği açıklandı.

Açıklamada, “Tokyo 2020 programında dağ bisikleti, BMX Racing ve BMX Freestyle Park’ta zaten başarılmış olan cinsiyet eşitliği artık yol ve pist bisikletleri için de geçerli” dendi.

“Tarihte ilk kez”

En büyük değişiklik yolda oldu. Bazı erkek kotalarının kadınlara aktarılması ve disiplin kotasının biraz azaltılması sayesinde her cinsiyetten 90 sporcu Paris 2024’te mücadele edecek.  

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu, modern çağın 1896’daki açılış oyunlarından beri olimpiyat programında olan yol bisikleti için tarihi bir gelişme. Kadın bisikletçilere ayrılan kotalar, kadınlar yol bisikletinin olimpiyatlarda yer almaya başladığı 1984’te Los Angeles’ta 45 ile başladı. Atina 2004’te 67’ye yükseldi ama bu sayı Tokyo 2020’ye kadar da değişmedi. Erkek kotaları 1996’da Atlanta’da 184 bisikletçiyle zirveye ulaştıktan sonra, 2004’te 145’e, sonra 2020’de 130’a düştü.

“Kadınların pist bisikleti takımlarındaki sayısı erkeklerle aynı olmak üzere ikiden üçe çıkarken, kadın takımı katılımcılarına yedi ek kota verilmesi sayesinde pist bisikletinde cinsiyet eşitliği sağlandı. Sonuç olarak, 95 kadın ve 95 erkek, Paris 2024’te pist bisiklet yarışlarında yarışacak. Yol gibi, pist de 1896’dan beri Olimpiyat programında.”

“Paris Oyunları’nda, ilk kez tüm disiplinlerde cinsiyet eşitliği sağlanacak”

IOC’nin 2020 Olimpiyat Gündemi tavsiyeleri doğrultusunda, farklı spor disiplinlerinde katılım sağlanabilmesi için sporcu sayısında bir düşüş olduğu da belirtildi. Azalma yol ve dağ bisikletinde gerçekleşirken, “Ilımlı düşüş” olarak adlandırılan bu durum, hem erkekler hem de kadınlar serbest stil yarışlarında yarışan sporcuların sayısının dokuzdan 12’ye çıkması, pist bisikletinde bir ekstra yer ve  BMX Freestyle Park’ta altı fazladan kota verilmesiyle kısmen dengelenecek denildi. 

Sporcular Komisyonu Başkanı olarak UCI’ın Yönetim Kurulu üyesi olan, olimpik sporcu ve UCI Dünya Şampiyonaları’nda bisiklet ve dağ bisikletinde birçok madalya kazanan Katerina Nash, “Paris Oyunları’nda, ilk kez tüm disiplinlerde cinsiyet eşitliği sağlanacak. Bir süredir oyunlarda çok daha geniş bir kadın katılımını dört gözle bekliyordum.

2024 Oyunları’nın eşit sayıda kadın ve erkek bisikletçiye sahip olacağını duymak harika bir haber ve bisiklet sporunda çok önemli bir adım. Etkileyici bir rekabetle birlikte tüm kadın disiplinlerinde inanılmaz bir büyüme görüyoruz. Olimpiyat Oyunları herkesin kariyerini yükseltebilir. Şu anda yarışanların yanı sıra gelecekte sporun bir parçası olmayı hayal edenler için daha fazla fırsat yaratabilir.” dedi. 

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1750 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1585 kere okundu.