Dünya - Ağustos 15, 2019

Lale Orta: ”Gurur duydum”

Türkiye’nin FIFA kokartlı ilk kadın hakemi Lale Orta, Süper Kupa finalini yöneten Stephanie Frappart ve yardımcılarının performansını değerlendirdi.

Chelsea ile Liverpool arasında oynanan Süper Kupa maçını yöneterek UEFA organizasyonundaki bir erkek maçında hakemlik yapan ilk kadın olan Stephanie Frappart, performansıyla takdir topladı.

Türkiye profesyonel futbol liglerinde maç yöneten ilk kadın hakem olan Lale Orta da katıldığı bir canlı yayında Frappart ve yardımcıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hakemlerin performansını oldukça beğendiğini söyleyen Orta, ”dün kadın hakem üçlüsünün yönettiği maçtan büyük gurur duydum. En ufak bir hata yapmalarından endişe duydum ama çok iyi bir maç geçirdiler” dedi.

Maçı kadın hakemlerin yönetmesinin, UEFA’nın kadın-erkek eşitliğine önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu söyleyen Orta, futbolun bir erkek oyunu olduğuna dair algının Türkiye’de de kırılacağını belirtti.

Orta, şu ifadeleri kullandı:

”Burada birden bire Frappart’ın bu maça atanması UEFA’nın kadın – erkek eşitsizliği meselesine dikkatleri çektiğini ve kurum olarak da bu meselede biz bu olaya eşit bakıyoruz mesajı verdiğini gösteriyor. Doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum.

Türkiye de bu algıyı kıracaktır. Maalesef artık erkek işi, kadın işi diye bakıyoruz hayatta birçok meseleye. Bu açıdan dün akşamki bu örneği önemsiyorum.

Bugün UEFA Süper Kupa mücadelesinde Türk bir kadın hakem de görev alabilirdi. Maalesef uygulamalarda hala futbol bir erkek işi olarak görüldüğünden o bariyer kolay kırılmıyor.

Orta, Türkiye’deki kadın hakemlerin de Süper Lig’de maç yönetebilecek kapasite ve potansiyelde olduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir