Diğer Sporlar, Dünya

Kansas’ta transseksüel öğrencilerin spor yapmasını engelleyen tasarı gündemde

Alan Savunması

ABD’de transseksüel öğrencilere yönelik tasarlanan ve trans kadın öğrencilerin spora katılımını engelleyen yasa tasarısına destekler artarak sürüyor.

ABD’de ilk olarak Tennessee eyaletinin milletvekili Bruce Griffey, Ocak 2020’de bir açıklama yaparak lise ve ortaokuldaki trans kadın öğrencilerin, cinsiyet kimlikleriyle spor yapmalarını engelleyen yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

TIKLAYIN- ABD’de transseksüel öğrencilerin spor yapmasının engellenmesi yasalaşıyor

Öğrencilerin, okullardaki farklı spor branşlarındaki takımlara seçilirken cinsiyet kimliklerine değil, doğumda kendilerine atanan biyolojik kimliğine bakılmasını emreden yasa tasarısını, Tennessee’nin ardından New Hampshire, Washington, Georgia, Tennessee, Missouri, Indiana, Alabama ve Arizona eyaletleri de yürürlüğe koyacaklarını söyleyince konu ABD’de gündem oldu.

Son olarak bu eyaletlerin arasına Kansas da eklendi. Bölyrce, ülkede tasarıyı gündemine alan eyalet sayısı dokuz aldı. 

LGBTİ+’lar tepkili

Ülkede tüm bu tartışmalar sürerken, Kansas Milletvekili Michael Capps geçen günlerde bir açıklama yaptı ve aynı yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını, bunu meclise sunacaklarını söyledi.

Bianet’te yer alan habere göre, amaçlarının sporda eşit rekabeti sağlamak olduğunu söyleyen Capps, “Biyolojik kadınlar, spor yaparken yine biyolojik kadınlarla rekabet etmek istiyor. Rekabette adalet var. Biyolojik kadınlar biyolojik erkeklere karşı oynamak istemiyorlar” diye konuştu.

Usnews‘de yer alan habere göre Capps, tasarıda LGBTİ+ topluluğuna zarar verecek hiçbir şey olmadığını söylerken Kansas’ta LGBTİ+ hakları doğrultusunda çalışmalar yürüten “Kansas Eşitlik” derneği, cumhuriyetçi milletvekiline büyük tepki gösterdi.

“Genç LGBTİ+’ları intihara sürüklüyor”

Konuyla ilgili konuşan Demokrat Parti milletvekili Brandon Woodard, bu gibi tasarıların genç LGBTİ+’ları intihara sürüklediğini söyledi. 

Bölgedeki her okulun, bu konuyu içinde bulundukları topluma göre ele alındığını söyleyen Kansas Eşitlik Genel Müdürü Tom Witt, meclisin bu gibi çalışmalar yapmak yerine LGBTİ+ karşıtı ayrımcılıklarla mücadele etmesi gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: 

“Ayrımcılıkla mücadele yasasının genişletilmesi gerekiyor. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki meclis, bunlardan önce istihdam ve barınma sorununu çözmeli ve kamusal alanlarda LGBTİ+ karşıtı ön yargının önüne geçmek için çalışmalı.”

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin verilerine göre, Kansas’ta 355 lise ve 408 ortaokul öğrencisi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”
...
Tarihe geçen kadın e-spor oyuncusu Helin Erol’a cinsiyetçi saldırı
...
Türkiye’nin ilk kadın parkur sporcusu olan Hazal Nehir’e büyük ödül
...
Milli dalışçı Birgül Erken, rekor denemesine hazırlanıyor

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

370 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Gay Games Hong Kong 2022 kayıtları ertelendi

315 kere okundu.