Diğer Sporlar, Dünya

Kadın Tenisçiler Birliği, Megan Rapinoe’ya desteğini açıkladı

Alan Savunması

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla şampiyon olmaları halinde ırkçı ve cinsiyetçi politikaları sebebiyle Beyaz Saray’ı ziyaret etmeyeceğini söyleyen Megan Rapinoe’ya bir destek de Kadın Tenisçiler Birliği’nden geldi.

ABD Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Megan Rapinoe, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla şampiyon olmaları halinde Beyaz Saray’da düzenlenecek törene, Trump’ın ırkçı ve cinsiyetçi politikalarını protesto etek amacıyla katılmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Trump tarafından ”saygısız” olmakla itham edilen Rapinoe’ya ilk destek takım arkadaşı Ali Krieger’dan gelmişti. Kriger, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak Beyaz Saray tarafından LGBTİ+’lara ve mültecilere karşı açılan savaşı desteklemediğini ve bu sebeple Rapinoe’nun protestosuna katıldığını açıklamıştı.

Rapinoe’ya bir destek de Kadın Tenisçiler Birliği’nden (WTA) geldi. Birliğin kurucusu ve aynı zamanda eşcinsel olduğunu açıklayan ilk profesyonel kadın sporcu olan Billi Jean King, yaptığı açıklamayla Megan Rapinoe’nun yanında olduklarını açıkladı.

Yaşamının büyük bir kısmında cinsiyetçilikle mücadele eden King, CNN Sport’a yaptığı açıklamada, ”herkesin bir tercihi var, bu da Rapinoe’nun tercihi. Ancak ABD’li bazı kadın futbolcular gitmek isteyebilir” ifadelerini kullandı.

Wimbledeon öncesinde BJK Liderlik Girişimi’nin LGBTİ+ sporcular için organize ettiği bir etkinlikte konuşan King, Amerika’yı diğer ülkelerden ayıran şeyin ifade özgürlüğü olduğunu belirterek Rapinoe’nun kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

King, sözlerini şöyle noktaladı: ”Bazen işleri yoluna koymak için radikal kararlar almanız gerekir. Rapinoe da bunu yapıyor. Aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz ancak, saygı duymanız gerekir. Bu onun hakkı”. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.