Dünya, Futbol

Kadın futbol liglerinin en genç başkanı: “Erkek antrenörlerle her şeyi paylaşamıyorsunuz”

Sakine Orman

23 yaşındaki Zehra Kısa, Batman’da sadece kız çocuklarının yer aldığı Elih Gençlik Spor Kulübü isimli bir kulüp kurarak Türkiye’de kadın futbol liglerinin en genç başkanı oldu.

Batman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu (BESYO) Antrenörlük Bölümü öğrencisi Zehra Kısa, hem Batman hem de Türkiye kadın futbolu için bir ilke imza attı.

6 yılı aşkın bir süre boyunca başta Batman Belediyespor ile Batman Karşıyaka Spor Kulübü olmak üzere çeşitli kulüplerde futbol oynayan Zehra Kısa, kız çocuklarının futbola katılımını arttırmak amacıyla 6 arkadaşıyla birlikte Elih Gençlik Spor Kulübü adını verdikleri bir spor kulübü kurdu.

Çalışmalara 9 ay önce başladıklarını ancak resmi olarak ancak geçen ay kurulduklarını söyleyen kısa, Alan Savunması’na konuştu.

“Kadın futbolcular, erkek antrenörlere her dertlerini anlatamıyorlar”

Kulübün kuruluş sürecinden bahseden Kısa, “Kız çocuklarına hitap etmek, kentimizde spora yapmak isteyen ama ilk adımı atamayan kızlara el uzatmak için böyle bir kurup kurduk” dedi.

İlk aşamada futbola yoğunlaşacaklarını, ilerleyen süreçlerde ise çeşitli branşlarda da var olacaklarını söyleyen Kısa şöyle devam etti:

“Bizler de futbolcu geçmişi olan insanlarız ve kulübü biraz da kendi deneyimlerimizden yola çıkarak kurduk. Zira bizler de kariyerlerimizde ne yazık ki kadın antrenör sayısı çok ama çok az olduğu için erkek hocalarla çalışmak zorunda kaldık ve onlarla da içli dışlı olamadığımız, her derdimizi anlatıp konuşamadığımız için sorunlar yaşadık. Geleceğin futbolcu adayları kız çocuklarının da bu sorunla karşılaşmaması böyle bir adım attık.”

“Sayımız iyi ancak hala karşı çıkan aileler var”

Kız çocuklarının kulübe olan ilgisi hakkında konuşan Kısa, “Eskiye kıyasla katılım daha fazla. Bizim dönemimizde ailelerin kızlarının sporcu olmalarına verdikleri tepki, bugünkünden çok daha şiddetliydi, bugün biraz daha az, bu yüzden katılım iyi” dedi.

Ancak baskının yine azımsanmayacak derecede olduğunu söyleyen Kısa, “Bugün mesela 20 kişiyle başlayıp 10 kişiye kadar düşebiliyoruz. Bunun da sebebi futbolcuların aileleri. Kızlarının sporcu olmasına olumsuz bakıyorlar” dedi.

“Maddi gücümüz, 7 öğrenci bir araya getirdiğimiz miktardan ibaret”

Maddi güçlerinin kulübün kuruluşunda yer alan 6 arkadaşlarıyla birlikte bir araya getirdikleri miktardan ibaret olduğunu söylen Kısa, “Kulübün kuruluşunda yer alan 7 arkadaş olarak hepimiz öğrenciliğimize devam ediyor, BESYO’da okuyoruz. Bu sebeple maddi gücümüz çok ama çok az.” dedi.

Yardımlara açık olduklarını belirten Kısa, “Çıktığımız bu yolda, kız çocuklarının hayallerine ulaşmalarına katkı sunmak, onların ellerinden tutmak isteyen insanlara ihtiyacımız var. Hem kulüp olarak hem de bireysel olarak ulaşacağımız başarılarda onların da katkısının olmasını çok isteriz.” dedi.

Destek talebinden bulunmak amacıyla görüştükleri kişi ve kuruluşlar olduklarını ancak bunlardan olumsuz cevap aldıklarını söyledi. “İnsanlar kadın futboluna yatırım yapmak istemiyor” diyen Kısa, gönüllü olarak destek olmak isteyenlere de açık olduklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.