Dünya, Futbol

Kadın futbol kulübünü emanet ettikleri erkek, kulübü sattı: “Lig bizim hakkımız, satamazsınız”

Alan Savunması

2. Lige Yükselme hakkı elde eden Anka Spor Bayan Futbol Kulübü’nün yönetici ve oyuncuları, takımın kendilerinden habersiz Ozanlar Spor Kulübü’ne satıldığını öne sürerek, Kulüp Başkanı hakkında suç duyurusunda bulundular.

2015 yılında kadın futboluna gölün veren bir grup futbolseverin kurduğu Anka Spor Kulübü çok kısa sürede liglerde fırtına gibi esti. Kısa sürede 2’inci lige yükselme hakkı elde eden Anka Spor Kulübü futbolcuları pandemi nedeniyle ara verilen liglere dönme hayali kurarken kulübün lig hakkının bir başka kulübe satıldığını öğrendiler. 

Savcılığa suç duyurusu

Kulüp Yöneticisi Buket Gökmen bu duruma isyan ederek Kulüp Başkanı Ahmet Silahçı hakkında suç duyurusunda bulundu. Gökmen, süreci anlatırken “Biz çok zor şartlarda takımı bir yerlere getirdik. Ligde oynamak için ekonomik sıkıntıya girince yardım istemek için gittiğimiz ASKF’de Ahmet Silahçı  bize kulubü verin, biz gerekeni yapalım dedi. Biz de güvendik. Kulüp Başkanlığını genel kurulla ona devrettik. Bu arada 2’inci lige yükseldi. Pandemi nedeniyle ara verilen liglere dönmeyi hayal ederken Silahçı’nın yönetimdeki ben dahil 5 kişiden habersiz kongre kararı aldığını ve kongre yaptığını öğrendik. Takımı Ozanlar Spor Kulübü’ne sattığını da Ozanlar Spor Kulübü’nün yaptığı açıklamalardan öğrendik. Sorduğumuzda Ahmet Silahçı bunu doğruladı. Biz de kendisiyle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Biz büyük emekler vererek takımı bir yere getirdik. 20 futbolcu kardeşimin emeğini bu şekilde satmalarına izin veremem. 2 lig bizim hakkımız. Ahmet Silahçı da olsanız, başkası da olsanız, satamazsınız” dedi. 

Ekipten basın açıklaması: “Takımdan ziyade bir aile olduk”

Buket Gökmen, Betül Öredi, Dilbeste Öztürk ve Sezer Çarkçı konuyla ilgili yaptıkları açıklamada Anka Spor Kulubü’nün kuruluşundan bugüne gelinen süreci ve son dönemde yaşananlarla ilgili şu basın açıklamasını yaptılar: 

“2015 yılında 4 kadın olarak hedeflerimize ilk adımızı atmıştık Bu süreçte çok söz verenler, yarı yolda bırakanlar ve önümüze taş koyan insanlar oldu. Biz sadece spor sevgisiyle büyüyen sporcular olarak kendi yaşadığımız zorlukları kulübümüzde ki sporcularımıza ve ailelerine yaşatmayı hiçbir zaman istemedik. Değerli abimiz Osman Halil sayesinde Sakarya Ankaspor Kadın Futbol Kulübünü bir hayalden öte bir kulübe dönüştürmeyi başardık. Bu sürece başlarken yaklaşık 10-12 sporcumuzun lisansını eski takımlarından alamamıştık. Yolumuza 2016 yılında düzenlen Yıldız Kızlar Turnuvasına katılarak adım atmayı başardık. Yeni kurulan bir kulübün liglere katılabilmesi için Yıldız Kızlar ya da Genç Kızlar turnuvalarına katılmaları gerekiyordu. Bu süreci başarabilmek adına Sakarya da ki okullara teker teker gidip izlediğimiz 21 sporcumuzu bir araya toplayarak çalışmalarımıza başladık. Bir takımdan ziyade aile olabilmeyi aşıladığımız kızlarımız bugün hala bu yolda bizimle beraber yürümekte.

“Kızlarımız bize yemek, su sormazdı”

“A takımda bulunan oyuncularımızın eski kulüplerinden lisanlarını alamadığımız için lisanların düşmesini bekleyene kadar sürekli çalıştık. Antrenmanlar, hazırlık maçları, kamplar yaparak kızlarımızı geliştirdik. 2016 yılında ilk A takım maçımıza çıktık. Bu süreçte bizler 4 kadın olarak en önemlisi sporcularına yol gösteren bireyler olarak durmadan çalıştık. Yüzümüze binlerce kapı kapandı. İş adamlarına, belediyelere, okullara gittik. Bir takımın deplasmana gidebilmesi için çalmadığımız kapı kalmadı. Antrenmanlarda para toplayıp kulübün ihtiyaçlarını alırdık. Kızlarımız bize hiç yemek sormazdı, su sormazdı. Çünkü biz bu yolun en başından beri sporcularımıza çok şeffaftık. Gücümüz olduğunda hep birlikte yer, olmadığında hiç kimse sorgulamazdı. Bizim en büyük gayemiz art niyet olmayan, çıkar ilişkisi gütmeyen , dolaplar döndürmeyen yönetim olmak. Aynı zaman da antrenör, abla ve takım arkadaşı olmak. Biz bugüne kadar sporcularımızın bize saygı ve sevgi duymalarını bekledik. Fedakarlık yapabilmelerini ve her zaman yaptılar. Onlar olmasaydı Ankaspor olmazdı.

“Paramız olmadığı için ASKF’ye gittik”

2019 yılına kadar çeşitli tecrübeler edindik. Artık yorulmuş ve oldukça yıpranmıştık. Çalacak bir kapımız kalmamıştı. Yeni sezonda lige katılacak paramız olmadığı için Sakarya ASKF ye gittik ve Ahmet Silahçı ile yönetim anlamında takımımıza destek olmaları amacıyla anlaştık. Bizim tek umudumuz bunca emeklerin karşılığını mücadele eden kadın sporcularımızın almasıydı. Bu süre zarfında Ahmet Silahçı ve yönetimini başımıza getirdik. Bu aşamada kurucularımızdan Buket Gökmen ve Dilbeste Öztürk yönetimde söz hakkı sahibi olma nedeniyle yönetim kuruluna dahil edildi. Biz kızlarımız için bütün çabayı vermeye devam ettik. Önceliğimiz maç kazanmak değil, sporcularımızı kaybetmemekti.

“Haklı gururumuzu her zaman yaşadık”

Geçtiğimiz sezon takım halinde büyük gayret göstererek emeklerimizin karşılığını aldık ve Kadınlar 2. Lige çıkma başarısını elde ettik. 5 sezondur içinde bulunduğumuz arkadaşlık ve aile bağı olgusu ile kızlarımızın büyük emekleri ve çabaları geçen sezon sonuç vermişti. En başta biz 4 kadın olarak elde ettiğimiz başarıyı yaşadığımız çeşitli zorluklar karşısında direnerek ve pes etmeyerek karşılığını aldığımız için haklı gururumuzu her zaman yaşadık.

“Emeğini para karşılığı satanlar…”

Bugün gelmiş olduğumuz durumda ise geçen sezon 3. Lig de bizimle aynı grupta yer alan Ozanlargücü Kadın Futbol Takımının bu sene bizim göstermiş olduğumuz başarıya göz koyarak para ile emek satın alma düşünceleridir. Başta başkan adı altında nitelendirdiğimiz ve güvendiğimiz A takım oyuncu kadromuzu gözümüz kapalı emanet ettiğimiz, kadın sporcularımızı hiçe sayarak ve yönetimde bulunan kurucularımızın onayını almadan kulübümüzün değerlerini ve sporcularımızın başarısını, emeğini para karşılığında satan Ahmet Silahçı, H. Z. ve yönetim kurulunun diğer üyesi G.T.dir.

“Olağan genel kurul talep ettik”

Bize kulübümüzün devir işlemini gerçekleştireceğini söylediğinde tavrımız her zaman net olmuştur. Onaylamadığımızı ve kulübümüzün yasal yetkilerini geri istediğimizi söylediğimizde 30 bin ücret talep etmiştir. Tüm sürecin yasal olarak işlemesi adına Ahmet Silahçıdan Olağan Genel Kurul talep ettik. Yönetim anlamında içeride bulunan delege sayımız onların yönetiminden üstün bir rakamdaydı. Genel kurul tarihini kendisi belirleyip ve delege sayısını bizim delege sayımızdan üstün yaparak Ozanlargücü takımının tüm sporcularını delege gösterip bizim delege eklememize izin vermemiştir. Tüm haklarını kendisi adına kullanarak yanında bulundurduğu yönetim kurulunda yer alan H. Z. ve G. T.  ile birlikte takımımızı para karşılığında satmıştır. Şuan da kulübümüze bağlı olan kadın sporcularımızın haklarını yiyerek verdiği mücadeleleri ve emekleri hiçe sayarak sadece para için sattıkları takımın kadın sporcuları 2. Lig hayali kurarak göstermiş oldukları mücadelelerin karşılığını almalarına engel olmuşlardır.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1595 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.