Basketbol, Diğer Sporlar, Dünya, Futbol, Voleybol

Japon LGBTİ+ aktivistleri, Olimpiyat Oyunları’nın LGBTİ+ Eşitlik Yasası için hükümeti baskı altına alabileceğini söylüyor

Alan Savunması

Tepkisinden korktuğu için babasına açılamayan ve bu sebeple eşiyle evlenmek için Kanada’ya taşınana Japon LGBTİ+ aktivisti Madu Suzuki, Olimpiyat Oyunları’nın ülkedeki LGBTİ+’lara karşı muhtemel etkileri hakkında konuştu.

CBC’ye konuşan Suzuki, Tokyo Olimpiyatlarının, geleneksel olarak muhafazakar bir yapıda olan Japonya’nın insan hakları sicilini uluslararası ilgi odağı haline getirerek ülkedeki kapsayıcılığı ve çeşitliliği artırmaya yardımcı olabileceğini umuyor.

Japonya, yedi büyük sanayileşmiş ülke arasında eşcinsel evliliğin yasal olarak tanınmadığı tek ülke konumunda. Eşitlik yasası olmadığı için, birçok LGBTİ+ okulda, işte ve hatta ailelerinde ayrımcılığa uğramaktan korkarak kimliklerini saklamak zorunda kalıyor.

Şu anda eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşadığı Victoria’da bir dans stüdyosu işleten Suzuki, Japonya’da eşcinsel evliliği ve LGBT eşitlik yasasını desteklemek için dünya çapında dilekçe imzalayan on binlerce kişiden biri.

Aktivistler, ev sahibi ülke olarak Japonya’nın, LGBTİ+’ları korumak için çalışması gerektiğini çünkü Olimpiyat Tüzüğü‘nün her türlü ayrımcılığı yasakladığını savunuyor.

“Aktivistler, Olimpiyat Oyunları’nın da rüzgarıyla hükümete baskı yapmalı”

2014’te Kanada’ya gitmeden önce annesi, Suzuki’nin eşcinsel olduğunu kabul ederken babası ve amcaları, 2016’da Victoria’daki düğününe davet edildiklerinde Suzuki’nin bir kadınla evleneceğini öğrenince şoke olmuşlar.

Suzuki, “Amcalarım bana ‘normal değilsin ve çocuğun yoksa hayatın anlamsız’ dedi. Bu yorum beni üzdü.” diye konuştu.

Japon Hükümeti, Olimpiyatlardan önce kapsayıcı ve LGBTİ+ dostu bir yasa getirme sözü vermesine rağmen daha sonra LGBTİ+ eşitlik yasasının uygulamaya konmasını durdurmaya karar verdi.

tıklayın- Tepkiler sonuç verdi: Tokyo hükümeti, olimpiyatlara gelecek LGBTİ+’lar için çözüm üretti

Suzuki ise ülkedeki LGBTİ+ aktivistlerinin, Olimpiyat Oyunları’nın da rüzgarıyla eşitlikçi yasaların yürürlüğe konması için hükümete baskı yapması gerektiğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir

...
Belçika’da Kadın Basketbol Milli Takımı hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan yorumcuya ekran yasağı
...
Tokyo 2020’de Kanada’nın tüm madalyaları kadın sporculardan
...
Tokyo Olimpiyat Oyunları: Kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayımlanmayacak
...
Japonya Olimpiyat Komitesi, ayrımcı çalışanlarını kovmaya devam ediyor: Olimpiyat yönetmeni kovuldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2240 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2195 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.