Basketbol, Diğer Sporlar, Dünya, Futbol, Voleybol

Tokyo Olimpiyat Oyunları: Kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayımlanmayacak

Alan Savunması

Olimpiyat Yayınları Servisi Başkanı Yiannis Exarchos, devam eden 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadın sporcuların cinsellik çağrıştıran görüntülerini yayımlamamaya çalıştıklarını söyledi.

Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Japonya’da televizyon yayınlarından sorumlu Olimpiyat yetkilileri kadın sporcuların “cinsellik çağrıştıran” görüntülerini yayımlamama kararını uyguluyor.

“Cinsel değil, spor çekiciliği” ‘motto’sunun yayınlarda uygulanmaya çalışıldığının altını çizen Olimpiyat Yayınları Servisi Başkanı Yiannis Exarchos, sahada ve ekranda cinsiyet eşitliğine ulaşmanın hedeflendiğini belirtiyor.

Exarchos, yaptıkları yayıncılığın eski Olimpiyat Oyunları yayıncılığına benzemediğini belirterek, “Geçmişteki yayınların aksine vücudun bazı bölümleriyle ilgili ayrıntıları Tokyo Oyunları’nda televizyonda yakından göremeyeceksiniz” dedi.

Alman ve Norveçli sporculardan protesto

Almanya’dan jimnastikçiler, “cinsel sömürü” olarak gördükleri formalara tepki olarak Tokyo Oyunları’nda bacaklarını ayak bileklerine kadar kapatan formalar ile yarıştı. Bu protestolardan bir diğeri de oyunlardan önce Avrupa’daki bir karşılaşmada Norveç kadın plaj hentbolu takımından geldi. Bikini giymeyi reddeden oyuncular tayt şortlarla sahaya çıktı. Fakat forma kurallarına uymadıkları için para cezasına çarptırıldılar.

“Sporun her alanında eşitlik”

Cinsiyet eşitliğinin sadece yayınlarla sınırlı tutulmadığını da ifade eden Exarchos, bir yandan kadınların yaptığı sporları daha fazla ekrana taşıdıklarını belirtiyor. Karışık müsabakaları da ekranlara taşıyan Olimpiyat yönetimi, kadınlar hentbol ve voleybol takımlarının final karşılaşmalarını erkekler finalinin ardından yayınlama kararı almış.

Olimpiyat Oyunları’nda Japon yayıncılığının sarf ettiği çabaların kaynağında ise Japon medyasının spor dallarında kadın erkek eşitliğine riayet etmemesi bulunuyor. “Cinsiyet konusunda tek taraflılar” diyen Japon Olimpiyat yüzücüsü, “Birçok kanal kadın sporcuları sadece atlet yerine kız, eş ya da anne olarak görüyor” diyor. Görünüşe de büyük önem verildiğini belirten sporcu, televizyon kanallarının sporcuları “güzel” ve “seksi” olarak tanımladığını kaydediyor. “Onlar hem güzel hem de güçlü olabilir” diyen eski sporcu, “Ama sadece kadın değiller” diyor.

(Euronews Türkçe)

İlginizi Çekebilir

...
Belçika’da Kadın Basketbol Milli Takımı hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan yorumcuya ekran yasağı
...
Tokyo 2020’de Kanada’nın tüm madalyaları kadın sporculardan
...
Japon LGBTİ+ aktivistleri, Olimpiyat Oyunları’nın LGBTİ+ Eşitlik Yasası için hükümeti baskı altına alabileceğini söylüyor
...
Japonya Olimpiyat Komitesi, ayrımcı çalışanlarını kovmaya devam ediyor: Olimpiyat yönetmeni kovuldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2230 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2190 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2140 kere okundu.