Diğer Sporlar, Dünya

Tepkiler sonuç verdi: Tokyo hükümeti, olimpiyatlara gelecek LGBTİ+’lar için çözüm üretti

Alan Savunması

Tokyo Büyükşehir Hükümeti, 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları sırasında kente gelecek LGBTİ+ sporcu ve sporseverlerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Tokyo halkına eğitim verilecek bir mekan açtı.

Tokyo Büyükşehir Hükümeti, 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları sırasında LGBTİ+ topluluğu ve hakları konusunda farkındalık yaratmak ve tartışmak amacıyla “Pride House” adını verdiği toplantı mekanları açacak. Bu mekanlar, sadece Olimpiyat öncesi ve süresince de sonrasında da hizmet verecek.

Kovid-19 salgını sebebiyle 2021’e ertelenen oyunların organizatörlerine göre Pride House, Japonya’nın başkenti Tokyo’da Uluslararası Olimpiyat Komitesinin desteğine sahip türünün ilk örneği olacak.

TIKLAYIN- Japon LGBTİ+ hak örgütlerinden hükümete çağrı: Eşitlik Yasası, Olimpiyatlardan önce çıkarılmalı

Hükümet tarafından hayata geçirilen Pride House’ın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, projeyle ilgili “Pride House Tokyo, tüm dünyayı ve Japonya halkını LGBTİ+ topluluğunun spor yapması ve tadını çıkarması gereken zorluklar hakkında eğitmeyi amaçlıyor. Ayrıca topluluk için güvenli bir alan yaratmaya yardımcı olmak istiyor.” ifadeleri yer aldı.

“Japonya’da LGBTİ+’ları koruyan hiçbir yasa yok”

Projeyi destekleyen kuruluşlardan biri olan Gon Matsunaka’ya göre Pride House’un amacı, Japonya’daki LGBTİ+’ların sorunlarına bir çözüm üretmek. “Japonya, bu konuda diğer ülkelerden çok geride” diyen Matsunaka, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Pek çok insan Japonya’nın insan haklarının savunucusu olduğunu düşünebilir ancak LGBTİ+’ları koruyan hiçbir yasa yok. Toplum ön yargı, ayrımcılık ve tacizlerle dolu. Bir spor organizasyonu için hayata geçirilmesine rağmen, Pride House’un toplumun bir bütün olarak değişmesine yardımcı olabileceğini umuyoruz”.

Asıl fikir, Pride House Tokyo’nun 2020 Paralimpik Oyunları’ndan sonra 2021’de açılmasıydı. Ancak ülkedeki LGBTİ+ gençleri arasında cinsel yönelimden bağımsız olarak bu halka hizmet etmenin aciliyetinin olduğunu gösteren bir anketin ardından planlar değiştirildi.

Pride House, Tokyo 2020 organizasyon komitesinin bir parçası olarak 11 Ekim – 31 Aralık 2020 tarihlerinde açılacak ve LGBTİ+ ile spor, eğitim ve kültür hakkındaki bilgileri çevrim içi ve çevrimdışı etkinliklerle yayacak.

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1580 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.