Basketbol, Diğer Sporlar, Dünya, Futbol, Voleybol

Japonya Olimpiyat Komitesi, ayrımcı çalışanlarını kovmaya devam ediyor: Olimpiyat yönetmeni kovuldu

Alan Savunması

1998’de bir skeçte Holokost ile ilgili şakalar yaptığı, “Hadi Holokostçuluk oynayalım” dediği görüntülerin ortaya çıkması sonrası açılışı töreninin yönetmeni olan komedyen Kentaro Kobayashi’nin Tokyo Olimpiyat Oyunları ile ilişiği kesildi. 

Fotoğraf: Tokyo 2020/Twitter

Kentaro Kobayashi’nin, 1990’lı yıllarda kayda alınan ama yakınlarda ortaya çıkan görüntülerinde, Soykırım ile ilgili şakalar yaptığı gerekçesiyle görevden alındığı anlaşılıyor.

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Seiko Hashimoto, Kobayashi’nin videoda “tarihin acı gerçeklerini” alaya aldığını söyledi.

Hashimoto, “Eski performanslarından birinde tarihteki bu trajik gerçekle alay eden bir dil kullanmış olduğu ortaya çıktı. Komitemiz Kobayaşi’nin görevden azledilmesine karar verdi” dedi.

​Kobayaşi de özür dileyerek söz konusu programda ‘oldukça uygunsuz sözler’ sarf ettiğini kabul etti. “İnsanları istediğim kadar güldüremediğim yıllardı. O yüzden sanıyorum ki sığ bir bakış açısıyla insanların dikkatini çekmeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

Kobayashi’nin görevden alınması Tokyo Olimpiyatları öncesinde yaşanan bir dizi skandalın da sonuncusu oldu.

Türcü ve zorba çalışanlar da kovulmuştu

Bir gün önce de açılış seremonisini hazırlayan ekipten bir besteci, okuldayken engelli sınıf arkadaşlarına zorbalık yaptığının ortaya çıkmasından sonra görevden ayrılmıştı.

Mart ayında yaratıcı ekibin başındaki Hiroshi Sasaki, kilolu komedyen Naomi Watanabe’nin açılışta “Olympig” (Olimpik domuz) olarak sahneye çıkabileceğini söyledikten sonra görevden ayrılmak zorunda kalmıştı. Sasaki daha sonra sözlerinden dolayı özür dilemişti.

23 yıl önceki sözleri nedeniyle

Olimpiyatların açılış töreninden sorumlu eski komedyen Kentaro Kobayashi, şiddetle eleştirilmesine yol açan video kaydında, bundan 23 yıl önce bir başka komedyenle, çocuklara yönelik komedi yapıyormuş gibi bir diyalog sürdürüyor.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye göre, Kobayashi videodaki konuşmanın bir yerinde diğer komedyene dönüp, kağıttan yapılmış bebeklerden bahisle “bunlar senin ‘haydi Holokost oynayalım’ dediğin zamandan kalma” diyor.

ABD’deki Soykırım araştırmaları ile tanınan Yahudi insan hakları kuruluşu Simon Wiesenthal Merkezi’nin eş başkanı ve küresel sosyal faaliyetler sorumlusu Haham Abraham Cooper, “Hiç kimse ne kadar yaratıcı amaçlı olursa olsun Nazi soykırımının kurbanlarıyla dalga geçme hakkına sahip değil” diye konuştu.

Kobayashi: Pişmanlık duyuyorum

Kobayashi de görevden alınması üzerine bir açıklama yaptı.

“Eğlence amaçlı faaliyetler insanları rahatsız etmemeli. O sırada kullanmayı seçtiğim aptalca sözlerin yanlış olduğunu anlıyor ve bundan pişmanlık duyuyorum” dedi.

Olimpiyat Komitesi Başkanı, cinsiyetçi sözleri nedeniyle kovulmuştu

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Yoşiro Mori “Kadınlar çok konuşuyor” gibi cinsiyetçi sözler sarf ettiği için özür dileyip istifa etmişti.

Pazartesi günü de açılışta kullanılacak şarkının bestecisi Oyamada Keigo engelli okul arkadaşlarına zorbalık yaptığının ortaya çıkmasıyla istifasını vermişti.

Açılış ve kapanış törenlerinin yaratıcı yönetmeni Hiroşi Sasaki de mart ayında kilolu kadın bir komedyeni domuza benzettiği için görevi bırakmıştı.

İlginizi Çekebilir

...
Belçika’da Kadın Basketbol Milli Takımı hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan yorumcuya ekran yasağı
...
Tokyo 2020’de Kanada’nın tüm madalyaları kadın sporculardan
...
Tokyo Olimpiyat Oyunları: Kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntüleri yayımlanmayacak
...
Japon LGBTİ+ aktivistleri, Olimpiyat Oyunları’nın LGBTİ+ Eşitlik Yasası için hükümeti baskı altına alabileceğini söylüyor

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2235 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2190 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.