Diğer Sporlar, Dünya

Göksu Üçtaş Şanlı: “Çok mutluyum, 25 yıldır bu anı bekliyordum”

Ali Safa Korkut

Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan ve Avrupa ikincisi olan Göksu Üçtaş Şanlı, Alan Savunması’na konuştu. “Bugünlere ulaşabilmek için çok emek verdim” diyen Şanlı, 16 yaşındaki takım arkadaşlarının başarısının da göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Göksu Üçtaş Şanlı Mersin’de gerçekleşen ve dün sona eren Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası‘nda başarılı bir performans göstererek yer aletinde Avrupa ikincisi oldu ve gümüş madalya kazandı.

Böylelikle bu alanda gümüş madalya kazanan Türkiyeli ilk kadın sporcu olarak adını tarihe geçen Şanlı, Alan Savunması’na konuştu.

2012 Londra Olimpiyatları’nda da yer alarak jimnastik branşında olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden ilk sporcu olan Göksu Üçtaş Şanlı, kazandığı gümüş madalyadan ötürü çok mutlu olduğunu söyledi.

Hala büyük bir heyecan ve mutluluk içinde olduğunu söyleyen Şanlı, şöyle devam etti:

Göksu Üçtaş Şanlı: 25 yıldır bugünü bekliyordum

“Şampiyona öncesi takım olarak yaptığımız antrenmanların, emeklerimizin sonucunu almak beni çok mutlu etti. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Şampiyona benim için gerçekten çok güzel bir şekilde sona erdi. Gerçekten çok mutluyum.

“Çok fazla emek verdim, bu günlere ulaşabilmek için 25 yıldır çalışıyorum. 25 yıldır jimnastik yapıyorum ve yıllardır bu günü bekliyordum. 2 yıl daha bu sporun içinde kalmayı planlıyorum. 2 yıl çok uzun bir süre, bu süre zarfında daha nice başarılara imza atacağıma inanıyorum.”

“O 10 dakika boyunca altın madalyanın tüm mutluluğunu yaşadım”

Şanlı, yer aletinde sergilediği performans 13.100 puan toplayarak ilk sıraya yerleşti ve altın madalyayı kazandığı duyuruldu. Ancak daha sonra ikinci sıradaki Rumen sporcu Larisa Andreea Iordache, jürinin verdiği 13.050 puana itiraz etti ve bunun üzerine yeniden değerlendirme yapıldı.

Bu 10 dakika süren yeniden değerlendirme süresinin ardından Iordache, yeni değerlendirmede 13450 puan alarak, birinci sıraya yükseldi ve altın madalyanın sahibi oldu. Milli sporcu Göksu Üçtaş Şanlı da Avrupa 2’ncisi olarak gümüş madalya kazandı.

O süreçten ve 10 dakikalık zaman diliminde yaşadığı hislerden bahseden Şanlı, şöyle devam etti:

Sizinle daha önceki konuşmamızda yer aletinde altın madalya hedeflediğimi söylemiştim. İlk aşamada öyle de oldu ancak rakibimizin itirazı sonucu performansım yeniden değerlendirildi ve ikinci oldum.

“Aslında Romen jimnastikçinin başlangıç puanı benden daha yüksekti ve güzel bir seri gerçekleştirdi. O anda notunun benden daha fazla olacağını tahmin ediyordum ama benim notum daha yüksek çıkınca çok şaşırdım. Başarılı olacağımı biliyordum, ikinciliği bekliyordum ama birinciliği beklemiyordum. Çünkü Rumen sporcunun notu çok yüksekti.

“O 10 dakika boyunca altın madalyanın tüm mutluluğunu yaşadım ve sindirdim, sonrasında gümüş madalyaya talip olduk.

Ancak mutluluğumdan hiçbir şey eksilmedi, neticede bayrağımızı gururla dalgalandırdık. Gümüş madalya da hem benim hem de ülkem için büyük bir başarı. Gerçekten çok mutluyum”

“Sadece ben değil takım arkadaşlarım da büyük bir başarı sergiledi”

Şanlı, orada başarı elde eden tek Türk sporcunun kendisi olmadığını söyledi ve henüz 16 yaşında olan diğer 4 takım arkadaşına da dikkat çekti ve onlara övgüler yağdırdı.

“Bu bir ekip işi. Bu madalyanın arkasında çok fazla insan var” diyen Şanlı, şöyle devam etti:

Ben jimnastiğe başladığımda takım arkadaşlarım henüz doğmamıştı. O kadar gençler yani. Orada ilk büyükler ve takım yarışmaları olmalarına rağmen çok iyi performans sergilediler. Stresle başa çıkabildiler. Onları bir kez daha tebrik ediyorum.

Derin Tanrıyaşükür, ilk kez yarıştığı organizasyonda gençler kategorisinde asimetrik paralel yarışlarında bronz madalya kazandı. Yanı sıra diğer takım arkadaşlarım Dilara Yurtdaş, Bilge Tarhan, Cemre Kendirci ve Ece Yağmur Yavuz da çok başarılı bir performans sergiledi.

“Şampiyona öncesi ve sürecinde tecrübelerimi elimden geldiği kadar onlara aktarmaya çalıştım ve çalışıyorum. Onlara örnek olabildiğim için çok sevinçliyim. Onlarla birlikte takım olarak güzel bir yarışma çıkardığıma inanıyorum. Her bir hata, her bir deneyim bizlere tecrübe olarak geri dönüyor ve hata yapmamayı öğreniyoruz. Takım arkadaşlarım çok genç ve önlerinde çok uzun bir gelecek var. Çok başarılı olacaklarından hiç şüphem yok.”

İlginizi Çekebilir

...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Olimpiyatların yıldızıydı: Olivia Podmore, bıraktığı mesajın ardından evinde ölü bulundu
...
Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı Arın: Kadın boksunda aldığımız madalyalar tesadüf değil
...
Feryal Abdelaziz, altın madalya kazanan Mısırlı ilk kadın sporcu oldu

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.