Dünya, Futbol

Fransa Spor Bakanı Maracineanu: Medya, sporda kadın-erkek eşitliğini sağlamak için bir araç olmalı

Alan Savunması

Fransa’da Spor Bakanı Roxana Maracineanu medyanın, sporda cinsiyet eşitliği konusunda kilit bir öneme sahip olduğunu ve bu sebeple bu rolünün gerekliliklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Kadın sporlarının büyümesi gerektiğinin altını çizen eski milli yüzücü, birçok disiplini sarsan cinsel şiddet olayları ve Covid-19 krizinin spora etkilerini değerlendirdi.

Kadınların yaptığı sporların medya tarafından kamuoyuna yansıtılmasının “önemli” olduğunun altını çizen bakan, “Bu sayede genç kız ve erkeklere kadın rol modellerini belirleme fırsatı sağlanıyor ve sporda çok yüksek seviyede kariyer sahibi olmayı hedeflemelerine olanak tanınıyor. Kadınların televizyonda kazandığını görmek, erkeklerin karşılaşmalarını izlemek kadar duygusal olabilir ve genç kızların bir gün aynı şeyi yapmayı hayal etmelerini sağlar” diyor Rumen asıllı eski sporcu.

Kadınların yaptığı sporların yayınlanmasının erkekler ile kadınlar arasında eşitlikten bahsetmek anlamına geldiğini belirten Maracineanu, “Bu aynı zamanda kadınları televizyonda sık sık gördüklerimizden farklı bir şekilde göstermeye de imkan veriyor” diyor.

“Aynı zamanda da onlardan tüm güçlerini harcayan, kaslı, kısa, uzun ve her yönleri ile bahsetmemizi sağlıyor. Bence spor, kadın ve erkekler arasındaki eşitlikten bahsetmek için gerçekten bir araç olabilir. Erkeklerin televizyonlarda her türlü durumda, hayatlarının farklı yaşlarında, filmlerde, sunucu olarak, gazeteci olarak, farklı görevlerde, bir programa çağrılmış davetli olarak gösterilmesi, kadınların ise maalesef hala biraz toplumun kafasındaki imaja ve klişelere denk getirilerek gösterilmesi söz konusu” diyerek toplumda kökten bir bakış açısı değişikliliğinin gerektiğini belirtiyor.

(Euronews Türkçe)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1755 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1590 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1585 kere okundu.