Dünya

Football v Homophobia’dan kulüpler için transseksüelleri karşılama rehberi

Alan Savunması

Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası devam ederken, kampanyayı düzenleyen Football v Homophobia girişimi, kulüplerin transseksüeller için kapsayıcı bir alan oluşturması adına yapması gerekenlere dair bir rehber yayımladı.

Futbolla ilgilenen transseksüellerin maruz kaldığı ayrımcı politikalarla mücadele etmek üzere gerçekleştirilen Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası, 24 Mart Salı günü itibarıyla başladı.

Hafta, futboldaki her türlü cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet beyanına dayalı ayrımcılıklarla mücadele eden Football v Homophobia girişimi tarafından organize ediliyor. Hafta, Football v Homophobia bünyesinde yer alan Football v Transphobia departmanı tarafından yürütülüyor.

TIKLAYIN- Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası başladı

Football v Homophobia girişimi, bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ve koronavirüs sebebiyle yalnızca sosyal medya üzerinden çeşitli etkinliklrle gerçekleştirilen Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası kapsamında kulüpler için bir rehber yayımladı.

TIKLAYIN- Tamamı transseksüellerden oluşan ilk futbol takımı kuruldu

“Taraftarlarınızı eğitini”

“Kulüpler için Futbolda Trans İnsanları Ağırlama Rehberi” adı verilen rehberde 5 madde yer alıyor.

“Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası için futbol paydaşlarına yönelik, transseksüelleri nasıl hoş karşılayabileceklerine dair bazı fikirler bulduk” notuyla yayımlanan rehberde şu maddeler yer alıyor:

  1. Kulübünüzün yöneticileri varsa, onlara homofobiyi nasıl fark edeceğiniz ve ona karşı nasıl harekete geçeceğiniz hakkında bir brifing verin
  2. Herhangi bir transfobik eyleme veya söyleme tanık olan biri varsa onu kulübünüzün raporlama sisteminde açıkça belirtin ve tanıtın
  3. Tüm cinsiyet kimliği ve ifadelerinden bireylere destek verdiğinizi belirttiğiniz posterler kullanın
  4. Mümkünse bazı tuvaletlerinizi cinsiyet açısından tarafsız/cinsiyetsiz alanlara dönüştürün. Bunu, kapılara hangi tuvalet seçeneklerinin bulunduğunu gösteren tabelalar koyarak yapabilirsiniz.
  5. Taraftarlarınızı eğitin. Transseksüelleri desteklemek adına size katılmaları için onları da kendinizle birlikte yolculuğa çıkarın. Kulüp programlarınıza konuyla ilgili makaleler ekleyin, web sitenize bir hikaye yerleştirin, ses sistemleriniz aracılığıyla düzenli olarak duyurular yapın ve maç günleri veya maç dışı günlerde etkinlikler düzenleyin ve böylelikle transseksüellere karşı kulüp olarak desteğinizi gösterin.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1715 kere okundu.