Dünya, Futbol

Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası başladı

Alan Savunması

Futbolla ilgilenen transseksüllerin maruz kaldığı ayrımcı politikalarla mücadele etmek üzere gerçekleştirilen “Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası”, bugün itibarıyla başladı.

Hafta, futboldaki her türlü cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet beyanına dayalı ayrımcılıklarla mücadele eden Futbol v Homofobi girişimi tarafından organize ediliyor.

Ayriyeten, futboldaki transfobiyle mücadele ve kampanyadan sorumlu olunması için girişim bünyesinde “Futbol v Transfobi” isimli yeni bir departman kuruldu.

Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası için Futbol v Homofobi girişimine Pride Sports UK ve Sports Media LGBT+ eşlik ediyor.

Bugün başlayan ve 1 hafta sürecek olan kampanya, Uluslararası Trans Görünürlük Günü’ne denk gelen 31 Mart Salı günü sona erecek.

Kampanya boyunca, futbolla ilgilenen transseksüellerin spor faaliyetleri sırasında maruz kaldıkları her türlü ayrımcılığa dikkat çekilecek ve transseksüel futbol insanlarına görünürlük kazandırılacak.

Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl toplu katılımla gerçekleşecek herhangi bir etkinlik düzenlenmeyecek ve çalışmalar sosyal medya üzerinden yürütülecek.

“Herkesi dayanışmaya çağırıyoruz”

Kampanyayla ilgili resmi internet sitesinden bir açıklama yayımlayan kuruluş, herkesi dayanışmaya çağırdı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu, oyun içerisindeki transfobi konusunda özel bir harekete geçeceğimiz ikinci sezon. Futbolun her alanındaki trans insanların seslerini duyurmak için tüm varlığımızla sosyal medyada aktif olacağız. Tüm kulüp, taraftar ve diğer futbol paydaşlarını, bize katılmaya çağırıyoruz”.

“Transseksüeller de bu oyunun bir parçası”

Natalie Washington

Futbol v Transfobi departmanı başkanı ve Futbolda Transfobiyle Mücadele Eylem Haftası sorumlusu Natalie Washington, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kampanyayla birlikte transseksüel sporculara yardımcı olmayı umduklarını söyledi. Sports Media LGBT’ye konuşan Washington, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Futbol v Transfobi, transseksüellere yönelik, bu bireylerin toplumdaki, özellikle de spordaki rolü hakkında yayılan yanlış bilgilerin arttığını gördüğümüz için kampanya özellikle bu yıl hayati önem taşıyor.

“Futbol, İngiliz toplumunda büyük bir rol oynuyor ve transseksüel insanlar da kesinlikle bu oyunun bir parçası.

“Futbol oynamaktan bilet satmaya, antrenörlükten hakemliğe kadar her gün sporumuzu zenginleştiren trans insanları kutlamak ve insanların kendilerini nasıl güvende ve hoş karşılayacağımızı anlamalarına yardımcı olmak için buradayız”.

Nasıl olacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kamusal alanlarda toplu olarak etkinlikler gerçekleştirilemeyeceği için kuruluş, kampanyanın bu yıl sosyal medya üzerinden yürütüleceğini söyledi.

Bunun nasıl olacağı hakkında da bilgi veren Futbol v Transfobi girişimi, kampanyaya katılmak isteyenlere çeşitli seçenekler sunuyor.

Bunlardan birinde ihtiyaç duyulan ana öğe bir çöp kutusu. Girişim, potansiyel katılımcılara bir Futbol v Transfobi tişörtü giyinerek çöp kutusu içine bir futbol topu atmalarını ve bu anları video olarak kaydetmelerini istiyor.

Girişim, katılımcıların, kaydettikleri videoları ise BinTransphobia ve #FvT2020 etiketleriyle sosyal medya hesaplarından paylaşmalarını istiyor. Bu etiketlerle paylaşılan videolar kampanya dahilinde girişimin resmi hesapları üzerinden de takipçilerle paylaşılacak.

Deneyim videosu

Bir diğer yöntem ise futbolla ilgilenen transseksüellerin, futbol oynarken kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan deneyimleri anlattıkları kısa bir video çekmeleri.

Girişim, bu videoların info@footballvhomophobia.com adresi üzerinden kendileriyle paylaşılmasını istiyor. Girişime iletilen videolar, Futbol v Transfobi’nin resmi hesaplarından paylaşılacak.

Sosyal medya desteği

Bir diğer yöntem ise oldukça basit. Bu yöntemde ise katılmak isteyen kullanıcıların, #FvT2020 etiketini kullanarak kampanyaya destek sunduklarını içeren kısa bir mesaj veya tweet atmaları isteniyor.

Futbol v Transfobi formaları

Son yöntem ise girişimin çalışmalarına maddi katkı sunmak. Girişim, bunun için resmi internet sitesinden iki tip forma satışa çıkardı. Bu formaların satışından elde edilen gelir ise futboldaki her türlü cinsiyet cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılıklarla mücadelede kullanılacak.

Formaları ve Futbol v Transfobi etiketli farklı ürünleri buradan satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1760 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1700 kere okundu.