Dünya - 3 hafta ago

Eşcinsel bir spor gazetecisi, bir radyo istasyonunu homofobiden kurtardı

ABD’nin Missouri kentinde yaşayan eşcinsel spor gazetecisi Lauren Rosenberg, okul radyosundaki homofobiyle tek başına mücadele etti. “Onları eğitme sorumluluğunu üstlendim” diyen Rosenberg, süreci anlattı.

Missouri Üniversitesi’nin radyo istasyonunda çalışan ilk LGBT+ spor muhabiri Lauren Rosenberg, arkadaşlarının homofobi karşısında nasıl durduğunu anlattı.   

Genç spor muhabiri Lauren Rosenberg, ABD’nin Missouri eyaletindeki Missouri Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi.

Okul bünyesinde faaliyet gösteren ve eyaletin efsanevi radyo istasyonu olan KCOU’da da görev yapan Rosenberg, radyonun eşcinsel olduğunu açıklayan ilk spor muhabiri unvanına sahip.

Şubat ayında bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyuran 23 yaşındaki gazeteci, The Sports Kiki isimli podcastin bu haftaki bölümüne konuk olarak yaşadıklarını ve hayatının bu aşamasında bir spor gazetecisi olacağı söylense, bunu söyleyenlerin yüzüne nasıl güleceğini anlattı.

Rosenberg, KCOU Radyosu’nda geçirdiği zamandan ve eşcinsel olduğunu açıklayan biri olarak, üniversitedeki üst düzey sporcuların kimliklerini gizlerken yaşadıkları zorluklar karşısında nasıl dikkatli davrandığından bahsetti. Radyoda büyük bir homofobi olduğundan söz eden Rosenberg, bu homofobiyle nasıl mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi nasıl kazandığını anlattı.

Lauren Rosenberg: Kullandıkları dille alakalı sorunlar vardı

Lauren Rosenberg (solda) ve bir arkadaşı.
Fotoğraf: Facebook

Tüm sporcuların saygılı davrandığını ve radyo istasyonundaki ortamın kapsayıcı olduğunu söyleyen genç gazeteci, eşcinsellik karşısındaki düşüncelerini yakın zamanda değiştirmiş olan bazı arkadaşları ile özellikle çalışanların geri kalanı için bazı kurallar koydu:

“Kullandıkları dille alakalı sorunlar vardı. Çoğu o zaman birinci sınıf öğrencisiydi. Yani liseyi bitirip üniversiteye yeni başladıklarını anlıyorsunuz. Gerçekten ne söylediklerinin farkında değildiler. Bazıları LGBTİ+ topluluğunda bulunan birisiyle hiç karşılaşmamıştı. Bu yüzden onları eğitme sorumluluğunu üstlendim ve bu kişilerden bazıları LGBTİ+’ların en büyük destekçilerinden biri oldu.”

Rosenberg, yaşıtlarının kendisini sadece kabul etmekle kalmayıp bir de destek çıktıklarını söyledi. Olayın kilit noktasının burası olduğunu söyleyen, genç gazeteci “Böylelikle onlar, KCOU Radyosu’ndaki kariyerimde ilerlememi sağladılar” diye konuştu.

İki danışman hocası ve çalışma arkadaşlarından destek görmese, geçtiğimiz bahar aylarında işi bırakmış olabileceğini söyleyen Rosenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Radyoda zaman geçirirken, kabul edilmediğimi veya aralarına alınmadığımı hissettiğim zamanlar oldu. Geçen sene okulu dondurduktan sonra, KCOU’da kalmaya ve orada yerimi almaya karar verdim. Arkadaşlarım, homofobik bir dil kullanmayı bırakarak bana yardımcı oldular. Bunu yapmaya çalışmak size zarar verebilir ve akıl sağlığınızda ağır bir etki bırakabilir. Bazen aldırmıyordum ama arkadaşlarım bunu kafaya takıyordu.”

“Açık kimlikli olmak özgürleştirici bir durum”

Şimdi hayatını gururla yaşadığını söyleyen Rosenberg, iş piyasasına girerken kimliği hakkında pişmanlık duymadığını belirtti: 

“Eşcinsellik konusunda yönelimini gizlemeyip açık kimlikli olmak çok özgürleştirici bir durum çünkü bu, beni ben yapan şeyin bir parçası.

“Hayatım hakkında açık olamazsam ve özgün bir hayat yaşayamazsam, kendimi gerçekten tamamlanmış hissedemez, sahte olduğumu düşünürdüm.” (ASK)

KCOU hakkında
KCOU, kolej radyo formatında yayım yapan bir radyo istasyonudur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaletinin Columbia ilçesinde lisanslı olan istasyon, şu anda Missouri Üniversitesi’ne bağlı olan Missouri Öğrenci Derneği’ne aittir.

*Ayşe Ongun, bu haberi Alan Savunması için Outsports’tan çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir