Dünya, Futbol

TFF, kadın futbolunu unuttu: Biz bu ayrımcılıkları koronavirüsten önce de yaşıyorduk

Ali Safa Korkut

“Yeni normale” dönüş kapsamında erkek futbol ligi olan Süper Lig yeniden başlarken, TFF, kadın futbol liglerinin geleceğine dair henüz bir açıklama yapmadı. 90 gündür federasyondan açıklama beklediklerini söyleyen kadın futbolu antrenörleri, “Böyle bir durumda bile ayrımcılığa uğruyoruz” dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Mart ayından itibaren durdurulan futbol, basketbol, tenis, voleybol, hentbol gibi pek çok spor branşındaki ligler, “yeni normal”e dönüş kapsamında yeniden oynanmaya başlandı.

Pek çok Avrupa ülkesinde futbol ligleri kaldığı yerden devam ederken, bu ülkeler arasına Türkiye de katıldı.

Yeniden başlayan spor branşları arasında şimdilik sadece futbol yer alırken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bunu sadece erkek futbol ligi olan Süper Lig ile sınırlandırdı.

Cuma günü oynanan maçlarla, ertelendiği tarihten itibaren tekrar ne zaman oynanacağı tartışılan Süper Lig maçları yeniden başlasa da, TFF tarafından kadın futbol liglerinin geleceğine dair henüz bir açıklama yapılmış değil.

TIKLAYIN- Kadın futbolculardan koronavirüs tepkisi: “Böyle ciddi bir durumda bile ikinci plana itildik”

Erteleme kararının verildiği günün üzerinden yaklaşık 90 gün geçmesine rağmen bu süre zarfında kadın futbol liglerinin ne zaman başlayacağı, bu süre içerisinde kadın futbol kulüplerinin uğradığı zararın nasıl telafi edileceği ve en önemlisi de kadın futbolcuların sağlıkları ile geleceklerinin ne olacağına dair net bir açıklama yapılmadı.

Kadın futbol liglerinin durumuna ilişkin ilk ve son açıklama, 16 Mayıs Cumartesi günü TFF Başkanı Nihat Özdemir tarafından yapıldı. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Özdemir, kadın futbol liglerinin geleceği hakkında konuşurken, erkekler ligini kast ederek “Önce bu ligleri kesinleştirelim, kadınlar ligini de yönetim olarak ele alacağız” ifadelerini kullandı.

Evrenspor Kadın Futbol Takımı‘nın teknik direktörü Fatma Gültekin, Adana İdmanyurduspor Kadın Futbol Takımı Teknik Sorumlusu Meryem Özyumşak ve Horozkent Spor Kulübü Başkanı Kamil Karabuğa, konu hakkında Alan Savunması’na konuştu.

Fatma Gültekin: Ortada bir ayrımcılık var

Fatma Gültekin

Koronavirüs salgını esnasında kadın futbolunun ikinci plana atılması hakkında konuştuğumuz TFF 3. Lig 1. Grupta lider olan Evrenspor Kadın Futbol Takımı‘nın teknik direktörü ve Kadın Futbol Kulüpler Birliği’nin Antrenör Çalışma Grubu Üyesi Fatma Gültekin, kadın futbolu aleyhine yapılan bu ayrımcılıkların artık kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

“Bana kalırsa bazı illerde süper lig gibi profesyonel veya amatör ligler oynatılabiliyorsa sağlıklı bir ortamın oluşturulması şartıyla kadın ligleri de oynatılabilir” diyen Gültekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

TFF’nin kadın ligleri konusunda gereken değeri göstermediğini kadın futbolunun içinde olan herkes bilir. Bu bizim aramızda artık bir tartışma konusu bile değil. Federasyonda şu an kadın futbolu için ayrı bir departman bile yok malesef, gençlik gelişim ligleri departmanı tarafından idare ediliyor, oraya bağlı bir birim olarak görülüyor. Bu denli bir ilgisizlik varken kadın futbol liglerinin geleceğinin hiç konuşulmaması, oynatılıp oynatılmayacağına dair bir kararın çıkmaması gayet normal aslında. Bu bizi artık şaşırtmıyor ne yazık ki”

Kadın futbolu içerisinde yer alan kulüp, antrenör ve futbolcular olarak erkek futboluyla aynı değeri görmek istediklerini söyleyen Gültekin, “Bizler kadın futbol takımları antrenör/yöneticileri olarak kendi aramızda bu konu hakkında birkaç çevrimiçi toplantı yaptık. Hepimiz benzer şeyleri söyledik, ortada bir ayrımcılık olduğu konusunda hemfikiriz. Hak ettiğimiz değeri görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Meryem Ozyumşak: Bu durum sadece koronavirüs salgınına özgü değil, bu ayrımcılıkları biz her zaman yaşıyorduk

Meryem Özyum şak

TFF Kadınar 1. Lig takımlarından Adana İdmanyurduspor Kadın Futbol Takımı‘nın Teknik Sorumlusu Meryem Özyumşak ise bu ayrımcılıkları sadece koronavirüs özelinde yaşamadıklarını, durumun her zaman böyle olduğunu söyledi.

Liglerin ertelenmesinin üzerinden yaklaşık 90 gün geçmesine rağmen kadın futbol ligleri hakkında hala dahi bir karar verilmemesinden yakınan Özyumşak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Federasyondan yöneticiler, mayıs ayının üçüncü haftasında kadın futbol kulüpler birliği ile yapılan bir toplantıda kadın futbol liglerinin geleceği hakkında henüz bir karar almadıklarını ve bu hafta alacaklarını söylediler. O ‘bu haftanın’ üzerinden yaklaşık 1 ay geçti ve henüz dahi bir açıklama yapılmış değil. Hala bir haber bekliyoruz.”

İkinci plana atılmış olmalarından dolayı çok üzgün olduklarını dile getiren Özyumşak, şu ifadeleri kullandı:

“Hala bir belirsizliği yaşıyoruz. Böylesi bir konuda dahi ikinci plana atılmak bizleri çok üzüyor. Biz antrenörler olarak bunu kendi aramızda da konuşuyoruz. Biz kadın erkek ayrımı görmek istemiyoruz, eşitlik istiyoruz.

“İkinci planda olmayı asla istemiyoruz. Kadınlar olarak sosyal hayatta her platformda yer alıyor, her alanda var olmaya çalışıyoruz ama sesimizi nereye kadar, nasıl duyurabiliriz ki? Bizler yaptığımız iş ve başarılarla ön plana çıkmaya çalışıyoruz.”

“Futbolcular çok üzgün”

Bu değer görmeme hali sebebiyle futbolcuların da çok üzgün olduğunu belirten Özyumşak, şunları söyledi:

“Futbolcular da çok üzgün. Adana İdmanyurdu’nun kadın futbolcularının yer aldığı bir whatsapp grubumuz var ve oyuncular burada “Ya bizi yine ikinci plana attılar”, “Zaten biz kimiz ki” gibi cümleler kuruyorlar. Federasyon tarafından değer görmemek sporcuları da büyük bir karamsarlığa sürüklüyor ve futbolculardan bu sözleri duymak beni çok üzüyor.

Kadın futbolcular bu değersizliği sadece koronavirüs salgını özelinde yaşamıyorlar, durum koronavirüs salgınından önce de bu şekildeydi zaten. Biz bu ayrımcılığı her zaman yaşıyoruz, bu durum hep böyleydi.

“Lig kapsamında maçlara gidiyoruz, sahada bir sağlık ekibi dahi yok. Bu, kadın futboluna verilen değeri en net anlatan örneklerden biri. Futbolcular saha içerisinde ciddi bir sakatlık yaşasa müdahale edecek ekip dahi yok.”

Kamil Karabuğa: TFF, kadın futbolunu sadece yapmış olmak için yapıyor, 85 gün ne demek?

Kamil Karabuğa

Kadınlar Futbol 3’üncü Ligi’nde mücadele eden ve kısa tarihinde 2 kez şampiyonluk yaşayıp milli takıma çok sayıda oyuncu gönderen Horozkent Spor Kulübü‘nde, başkan Kamil Karabuğa da Gültekin ve Özyumşak ile aynı fikirde.

Türkiye’de kadın futbolunun ciddi anlamda sorunlu olduğunu söyleyen Karabuğa, liglerin ertelenmesinin üzerinden 85 gün geçmesine rağmen federasyonun henüz bir karar almaması karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini söyledi

Kadın futbol kulüpler birliği olarak federasyona bu sürecin hangi şekilde daha iyi olacağına dair görüşlerimizi bildirdik ama lütfedip de bir geri dönüş bile yapmadılar. 85 gün ne demek ya?” diyen Karabuğa, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye’de kadın futbolu sorunu var ama federasyon nezdinde kadın futbolunda herhangi bir sorun yok çünkü federasyonun kadın futbolu gibi bir derdi yok. Bugün federasyon başkanımız sağ olsun artık ne kadar ilgileniyor veya ne kadar bilgili bilmiyorum ama UEFA’dan destek aldıklarına yönelik açıklamalar yapıyor fakat biz kadın futbolu olarak bunun herhangi bir yansımasını görmedik.

“Türkiye Futbol Federasyonu, kadın futbolunu sadece yapmış olmak için yapıyor. Bunun başka bir izahı yok. Pandemiden sonra tam 85 gün olmuş, tamı tamına seksen beş gün geride kalmış ama henüz federasyon tarafından kadın futbolunun adı dahi zikredilmedi.

‘Kadın futbolu basit, onu hallederiz, erkekler ligini halledelim ona da bakacağız’ dediler ama sonrasında çıt dahi çıkmadı. Kadın futbolu, TFF tarafından sadece söylemden ibaret, eylem tarafına geçilmiyor. TFF tarafından kadın futboluna değer verilmediğinin en açık göstergelerinden biri, federasyonda bizi temsil eden bir departmanın dahi olmaması.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Af Örgütü ve LGBTİ+’ların tepkisi sonuç verdi: Suudi Arabistan sermayesi Newcastle United’ı satın almaktan vazgeçti
...
Hastalığına iyi gelsin diye başladı, rekorlar kırdı: Hilal Zeyneb Saraç: “Basın, başarımı görmedi”
...
“9 aylık başkanım ama 10 yıllık başkan kadar şeyler yaşadım”
...
Rapinoe kardeşler ve Alex Morgan’dan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” kampanyasına destek

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.