Dünya, Futbol

Hector Bellerin: Saçlarım uzunken homofobik saldırılara maruz kalıyorum

Alan Savunması

Arsenal forması giyen Hector Bellerin, futbolda LGBTİ+ görünürlüğü ve Gökkuşağı Bağcıkları kampanyası hakkında konuştu. Bellerin, saçları uzun olduğu için homofobik saldırılara maruz kaldıını söyledi.

2011’den beri Arsenal forması giyen İspanyol futbolcu Hector Bellerin, Sky Sports’un organizasyonunda kulübün resmi LGBTİ+ taraftar grubu Gay Gooners ile çevrim içi bir sohbet gerçekleştirdi.

Devam eden Rainbow Laces (Gökkuşağı Bağcıkları) kampanyası kapsamında gerçekleşen görüşmede futbolda LGBTİ+ görünürlüğü ve Arsenal’ın Gökkuşağı Bağcıkları kampanyasına desteği konuşuldu.

Gay Gooners yedi yıldan uzun bir süre önce kuruldu ve şu anda maçlara birlikte katılan ve birbirleriyle düzenli olarak iletişim kuran yaklaşık 1000 Arsenal taraftarından oluşuyor.

Sohbete, Sky Sports adına muhabir Pat Davison’ın katıldı.

Pat Davison, Gay Gooners taraftarlarının 2019 Pride’ına Bellerin formasıyla katılmasını ve Bellerin’in bunu kendi sosyal medya hesabından paylaşması hakkında ne düşündüğünü sordu..

“Gerçekten harika olduğunu düşündüm” diyen 25 yaşındaki futbolcu “Elimden gelen hiçbir şekilde yardım etmekten korkmuyorum. Birinin formamı giyip gururla giymesini seviyorum” dedi.

Hector Bellerin: Saçlarım uzun olduğu hiçin homofobik saldırıya maruz kaldım

Platformunu sosyal adalet ve diğer nedenler hakkında konuşmak için sık sık kullanan Bellerin, “Taciz konusunda ben de mağdurlardanım, bunu sık sık kendim de yaşadım. Saçlarım uzunken homofobik istismarlar yaşayabiliyorum” dedi.

İspanyol futbolcu, şöyle devam etti:

“Futbolun kökleri çok erkeksi bir kültüre dayanıyor ve bu bazen çok zehirli olabiliyor. Ancak 21. yüzyılda toplum, 20 veya 30 yıl önceki gibi değil.

“Dünya değişiyor ve herkesi olduğu gibi kabul etmemiz gerekiyor. Bu bizim de daha mutlu olmamızın bir yolu.”

Bellerin, 2018’de verdiği bir röportajda tarzına çok dikkat ettiği, modaya olan tutkusu ve saç stili nedeniyle sosyal medya ile günlük hayatta sık sık taciz edildiğini söylemişti. Aynı röportajda eşcinsel veya biseksüellerin mevcut toplumda açılmalarının ne yazık ki mümkün olmadığını söylemişti.

İlgili röportajda söylediklerinin hala geçerli olup olmadığı sorulduğunda Bellerin, “Şahsen bu açıdan çok fazla değişiklik görmedim. Bugünlerde futbolcular olarak çok dikkatliyiz ve çok fazla baskı altındayız. Saha içi ve dışındaki her hareketimiz izleniyor.” dedi.

“Engelleri aşmaya yardım etmeliyiz çünkü ayrıcalıklıyız”

Sporcuların, konumlarını sosyal adaletin sağlanması için kullanmaları gerektiğini söyleyen başarılı savunmacı, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bir oyuncu eşcinsel olarak açılırsa, oyuncu ve taraftarların büyük bir çoğunluğunun desteğini alabilir ama aynı zamanda büyük bir kısmı da köstek olur.

“Bazen sosyal medyamıza baktığımızda olumsuz şeyler, destek mesajalrından fazla oluyor ve bu bizim canımızı sıkıyor.

“Bizler, engelleri aşmaya yardım eden taraf olmalıyız çünkü ayrıcalıklıyız. Ben heteroseksüel, beyaz bir adamım ve olduğum durumda pek çok ayrıcalığa sahibim. Seni desteklemeye devam edeceğim, takım geride kaldı, şimdi sen.”

Haber fotoğrafı: Arsenal

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.