Dünya, Futbol

Faiza Heidar, Mısır’da bir erkek futbol takımına antrenörlük yapan ilk kadın oldu: “İlk başta alay ettiler”

Alan Savunması

Mısırlı eski milli futbolcu Faiza Heidar, ülkede bir erkek futbol takımı olan Ideal Goldi’de antrenörlüğe başladı. Heidar bu imzayla ülkede bir erkek futbol takımında antrenörlük yapan ilk kadın oldu.

Daha önce Mısır Kadın Milli Futbol Takımı’nın kaptanlığını yapan eski futbolcu Faiza Heidar, şimdi ülkedeki bir erkek futbol kulübüne antrenörlük yapmaya hazırlanıyor.

Heidar, Giza kentini temsil eden 4. Lig takımı Ideal Goldi ile antrenörlük sözleşmesi imzaladı. Heidar, bu imzayla birlikte ülkenin profesyonel erkek futbol kulüplerinden antrenörlük yapan ilk kadın oldu.

“İlk başta alay ettiler”

Kadın sporcu olarak yolculuğundan bahseden eski bir futbolcunun kendisi, Heider, ilk başta futbolcular tarafından cinsiyetçiliğe maruz kaldığını söyledi.

Heidar, “Başlangıçta genellikle alay konusu oluyorum ama daha sonra bir şeyler öğreneceklerini ve becerilerini geliştirebileceklerini anlıyorlar” dedi.

Futbol kariyerini sonlandırmadan önce Mısır Kadın Milli Futbol Takımı’nda orta saha oyuncusu olarak görev yapan 36 yaşındaki Heidar, İngiltere Premier Ligi tarafından onaylanan “Premier Beceriler Koçu Eğitmeni” unvanını alan ilk Mısırlı koç olduğunu söyledi.

Heidar’ın annesi: Allah’ın ona yardım etmesi için çok dua ettim.

Heidar, futbola erkek çocuklarıyla sokakta oynayarak başladığını söylerken annesi de o günlerden söz etti.

Heidar’ın annesi Khodra Abdelrahman, kızının spora olan sevgisine karşı aile olarak çekinceli davrandıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ona gitmemesini söylerdim ama o ise ‘Hayır, gideceğim’ deyip giderdi. Sporu çok severdi. Gitmesine izin verdim ve Allah’ın ona yardım etmesi için çok dua ettim. Gitti ve çok iyi işler yaptı.”

İlginizi Çekebilir

...
İlke Özyüksel modern pentatlonda Avrupa şampiyonu oldu
...
FIFA, 2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda hakemlik yapması için iki İranlı kadın hakemi seçti
...
FIFA, tecavüzcü başkanı futboldan ömür boyu men etti
...
“Futbolun erkek sporu olduğunu ve bizim köle gibi ev işleri yapmamız gerektiğini söylüyorlar”

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

755 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

660 kere okundu.

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

650 kere okundu.