Dünya, Futbol

Brezilya Futbol Federasyonu resmen duyurdu: Kadın ve erkek futbolculara eşit ücret ödenecek

Alan Savunması

Brezilya Futbol Federasyonu, kadın ve erkek futbolcular içim eşit ücret politikası benimsediğini ve kadın ve erkek milli takımları oyuncularına eşit ücret ödeneceğini duyurdu. Federasyon, dünyada bunu yapan ilk ülkelerden biri olduğunu açıkladı.

Brezilya Futbol Federasyonu, sporda ücret eşitliği konusunda devrim niteliğinde bir karara imza attı.

Bugün konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Federasyon Başkanı Rogerio Caboclo, yönetim kurulu olarak kadın ve erkek milli takımları oyuncularına eşit ücret ödenmesine dair bir karar aldıklarını ve bundan sonra kadın futbolcuların erkek oyuncularla aynı ücreti alacaklarını söyledi.

Brezilya Futbol Federasyonu: “Artık bir cinsiyet farkı yok”

Caboclo, üstelik bu kararın sadece hak edişler özelinde değil ödüller için de uygulanacağını söyledi. Dünya Kupası’nda mücadele eden kadın milli futbolcularında da erkek oyuncularla eşit ücret alacağını belirterek şunları söyledi:

“Gelecek yıl olimpiyatlara katılan kadınlara oyunculara verilen ücretler ile para ödülleri de erkeklerle aynı olacak. Başka bir deyişle, kadın ve erkek futbolcular arasında ücret konusunda artık bir cinsiyet farkı yok çünkü Brezilya Futbol Federasyonu kadınlara ve erkeklere eşit muamele ediyor” dedi.

“Bir hayal gerçek oldu”

Brezilya’da kadın futbolundan sorumlu koordinatör Aline Pellegrini ise karar için “Bir hayalin gerçekleşmesi” ifadelerini kullandı. Pellegrini, “Bu çok olumlu bir karar, federasyonumuz elinden gelenin en iyisi yapmaya devam edecek” dedi.

Futbolda eşit ücret uygulamasını benimseyen diğer ülkeler arasında Avustralya, Norveç ve Yeni Zelanda da var.

ABD’li futbolcular eşit ücret talebi reddedilmişti

Öte yandan Kadınlar Dünya Kupası’nın son şampiyonu ABD Kadın Milli Futbol Takımı‘nda futbolcular, ücret ve antrenman şartları konusunda kadın ve erkek futbolculara eşit davranmadıkları gerekçesiyle 2019 yılı Mart ayında ABD Futbol Federasyonu’nu dava açmıştı. Mayıs ayında görülen son duruşmada hakim bu talebi reddetti.

TIKLAYIN- Kadın futbolcular temyize gidiyor: “Biz 10 maç kazanıp 10 dolar alırken erkekler 3 maç kazanıp 9 dolar alıyor”

Brezilya Futbol Federasyonu, bunun yeni alınmış bir karar olmadığını ve teknik direktör Pia Sundhage ile futbolculara Mart ayında iletildiğini söyledi.

Yeni eşit ücret kararı gelecek yıl Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda ve bir sonraki kadın- erkek Dünya Kupası maçlarında uygulanacak.

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1855 kere okundu.

...
Başörtülü sporsevere linç girişimi: “Tesettür böyle zulüm görmedi”

1765 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

1705 kere okundu.