Basketbol, Diğer Sporlar, Futbol

“Bu oyunda önemli olan cinsiyet değil yetenek”

Alan Savunması

Başakşehir Futbol Kulübü forması giyen futbolcular Mert Günok ve Hasan Ali Kaldırım, Fenerbahçeli Ozan Tufan, basketbolcu Sertaç Şanlı ve milli tenisçi Çağla Büyükakçay, sporda toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine konuştu.

Sunucu ve Spiker Melih Şendil’in gündem yaratan cinsiyetçi ifadelerinden sonra sporda toplumsal cinsiyet eşitliği konusu yeniden tartışılmaya başlandı.

Sabah’tan Funda Karayel, Türkiye sporunun başarılı sporcularıyla sporda toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine konuştu.

Mert Günok: Bu kalıpları yıkmanın zamanı geldi

Süper Lig’de son şampiyon Başakşehir’in başarılı kalecisi Mert Günok, konuya ilişkin “Kadınlar basketbol oynuyor, voleybol oynuyor, tenis oynuyor, futbol neden oynamasınlar? Fizyolojik olarak hiçbir engel yok futbol oynamamaları için, konu daha çok kalıplar ve zihniyet. Artık bu kalıpları yıkmanın zamanı geldi. Kadınlar erkeklerin yapabildiği her sporu yapabilirler ve buna kendileri karar verirler.” diye konuştu.

Ozan Tufan: Bu oyunda önemli olan cinsiyet değil yetenek

Ozan Tufan | Fotoğraf: Instagram

Fenerbahçeli orta saha oyuncusu Ozan Tufan, şunları söyledi:

“Yeni jenerasyon, ‘erkek oyunu’ gibi algılara çok kapalı. Bu oyunda önemli olan yetenek ve çok çalışmak, cinsiyet değil. Bütün dünyada yaygınlaşan kadın futbolunu tartışmak yerine, kadınlarımızı nasıl futbola daha çok dahil edip ön plana çıkartabiliriz bunu düşünmeliyiz. Kulübümüzün 2 yıldır destek verdiği HeForShe projesi, kadın-erkek eşitliğine dikkat çekiyor ve bu konuda pek çok adım atılıyor. Futbolda da bu durum geçerli. Hayallerinin peşinde koşan kız çocukları ve kadınlar için sadece futbolda değil, her konuda üzerimize düşen saygı göstermek ve başarabileceklerini görmektir.”

Sertaç Şanlı: Kadın veya erkek ayrımı artık bırakılmalı

Anadolu Efes basketbol takımında forma giyen Sertaç Şanlı, “Sporun insanlara kattığı takımdaşlık ruhu, yardımlaşma gibi değerler cinsiyet ayrımı yapmıyor. Aslında bunlar herkesi değiştirecek ve geliştirecek özellikler. Artık sporda, sanatta ve hayatın her alanında kişileri kadın veya erkek olarak ayırmayı bırakmalı ve birey olarak görmeye başlamalıyız.” dedi.

Çağla Büyükakçay: Bir kadın, dünyanın en iyi sporcusu olabilir

Çağla Büyükakçay | Fotoğraf: Instagram

“Ön yargılayüzünden binlerce kız çocuğu spordan uzak büyüyor” diyen Milli tenisçi Çağla Büyükakçay’ın ifadeleri ise şöyle:

“İlk önce bundan kurtulmalı, kadın sporcuların başarılarını daha yüksek sesle dillendirmeliyiz. İnsanların hayattaki konumlarını cinsiyetleri değil, yaptıkları seçimler ve değer yargıları belirler. Kadın veya erkek olmanız, sizin ne kadar başarılı olacağınızı belirleyemez. Her alanda olduğu gibi sporda da bir kadın; dünyanın en iyisi, en çok kazanan sporcusu ve en tanınan insanı olabilir. Fırsat eşitliğinin yaratıldığı ortamda her kadın spor yapmaya layıktır ve her spor kadına yakışır.”

Hasan Ali Kaldırım: Kadınları dışlayan tavırlar kabul edilemez

Hasan Ali Kaldırım | Fotoğraf: Instagram

Başakşehir forması giyen bir diğer isim olan Hasan Ali Kaldırım ise şunları söyledi:

“Dünyada futbolun erkek oyunu olduğu algısı hızla değişiyorken, birçok kulübün kadın takımları mevcutken ve büyük bir futbol endüstrisi oluşurken, bazılarının kadınları dışlayan bir tavır içinde olması çok üzücü ve kabul edilemez. Benim kız kardeşim de Almanya’da yıllarca futbol oynadı. Futbol veya herhangi bir spor dalında kadın-erkek ayrımı diye bir şey olamaz.

İlginizi Çekebilir

...
Nesibe Aydın Spor Kulübü’nde 7 pozitif vaka!
...
Işıl Alben: “Daha önce de düşmüştüm, kalkamaz dediler. 35 yaşımda yine kalkacağım”
...
Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’ndan flaş karar: Şampiyonadan çekildi!
...
Haziran ayında Barcelona’ya transfer olmuştu: İnci Güçlü, İzmit Belediyespor’da

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

1025 kere okundu.

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1000 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

935 kere okundu.