Dünya

Alan Savunması, gazetecilere telif karşılığında içerik üretmeleri çağrısında bulunuyor!

Alan Savunması

Alan Savunması, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi” projesi kapsamında, Alan Savunması’nda yayımlanmak üzere gazetecilere telif karşılığında içerik üretmeleri çağrısında bulunuyor!

Alan Savunması, Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Projesi – Basın Evi Destek Aracı kapsamında, “Telif destek programı”nı yürürlüğe koydu.

Program kapsamında Alan Savunması’nın yayın politikası ile hedef kitlesine uygun nitelikli içerikler, Yayın Kurulu tarafından seçiliyor.

Program kapsamında sınırlı sayıda içerik desteklenecektir. Başvuru koşulları ve program hakkında tüm detaylar şöyle:

1. Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Projesi Hakkında Bilgi

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla, demokrasinin güvencesi olarak Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi amacını taşıyor.

Programın genel hedefi, “Demokrasinin güvencesi olarak Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi”, özel hedefi ise “Birinci hedef toplumda çoğulcu ve özgür medyanın toplum tarafından destek gördüğü ve farkındalığın arttığı bir zemin oluşturulması, ikinci hedef ise, gazeteciler arasında dayanışmanın güçlendiği ve gazetecilerin kendini güvende hissettiği bir zeminin oluşturulması“dır.

2. Telif Destek Programı Nedir?

Programın genel hedefi spor özelinde hem sahada hem de medya tarafında eril ve cinsiyetçi bir anlayışın hüküm sürdüğü Türkiye’de, toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapmak ve bunu teşvik etmektir.

“Telif Destek Programı” genç gazeteciler ile işsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor. Destek kapsamı; haber, röportaj ve benzeri içerikler de dahil olmak üzere gazetecilerin entelektüel ürünleridir. Alan Savunması Yayın Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre yayımlanması uygun bulunan içerikler için net 255 TL telif ücreti ödenecektir.

3. Uygun Başvuru Sahipleri

Program, bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler ile gazetecilik bölümü öğrencilerine destek olmayı hedeflemektedir. Bu kimselerden gelen ürünler, Alan Savunması’nda yayımlanacaktır.

a) Fiil ehliyetine sahip, 
b) daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler programa başvurabilir.

4. Destek Konuları

Toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliğini teşvik etmek amacıyla kadın spor insanları (eski veya aktif olarak kariyerine devam eden sporcular) yönetici, hakem vb.) ile LGBTİ+ spor insanları (eski veya aktif olarak kariyerine devam eden sporcular), spor ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine çalışan akademisyen, sivil toplum kuruluşu veya üyeleri odaklı görsel, işitsel ve video içerikler.

5. Destek Miktarı

Telif Destek Programı, uygun kişiler tarafından tek bir ürünün yayınlanması üzerine inşa edilmiştir. Yayın Kurulu tarafından seçilen ve içerikleri Alan Savunması’nda yayımlanan gazetecilere, 255 TL ödeme yapılmaktadır.

6. Başvuru Süreci ve Değerlendirme

Başvuru için aşağıdaki formun doldurulması gerekmektedir:

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2190 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2125 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2095 kere okundu.