Futbol

YABPA: Bir peri masalını gerçeğe dönüştüren kadınların hikayesi: “Aç karna maça çıkıp, açlığımızı değil galibiyeti düşündük”

Ammar Ovacı

Sezon başında, içinde bulundukları maddi imkansızlıklar sebebiyle kapanmanın kıyısından dönen İlkadım Belediyesi YABPA Kadın Futbol Takımı, 2019-2020 sezonunda şampiyon oldu. Bazen aç karna, bazen de peynir-ekmekle maça çıkan YABPA’lı kızlar, çektikleri tüm güçlüklere ve kimsenin kendilerine şans vermemesine rağmen bir peri masalını gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

TFF Kadınlar 2. Lig’de mücadele eden Samsun temsilcisi İlkadım Belediyesi YABPA Kadın Futbol Takımı, koronavirüs nedeniyle durdurulan liglerin TFF tarafından tescil edilmesi sonucu, lider bulunduğu ligde şampiyon olarak bir üst lige yükseldi.

Ancak bu, bu sezon çıktığı 16 maçta 13 galibiyet alarak büyük bir başarıya imza atan YABPA için sıradan bir şampiyonluktan çok daha öte bir şeydi.

Zira kulüp, sezon başında kapanma noktasına gelmiş, kulüp başkanı Ali Akyüz yeni sezon için yatırılması gereken ücretin son ödeme tarihinin gelmesine sayılı günler kala kamuoyuna bir çağrı yaparak Samsun halkı ve tüm sporseverlerden maddi destek talep etmişti.

TIKLAYIN- Samsun Yabpa Kadın Futbol Takımı yardım bekliyor: ‘’Futbolcular peynir ekmekle maça çıkıyor’’

Başkan Akyüz, sezon başında kulübün içinde bulunduğu vahim durumu Alan Savunması’na şu sözlerle tarif etmişti:

“Maalesef içinde bulunduğumuz durum o kadar vahim ki bu sporcuların sağlıklı beslenmeleri lazım ancak bizim onlara sunabileceğimiz bir yemek bile yok. Tesislerde önlerine bir kap yemek bile koyamıyoruz. Maç öncesi peynir ekmekle karınlarını doyurup o şekilde maça çıkıyorlar. Fakat onları bile temin etmekte zorlanıyoruz. Bir esnaftan birkaç ekmek, bir diğerinden biraz domates-peynir alıyoruz; bazen futbolcular evlerinden poğaça ve tost gibi şeyler yapıp getiriyor, hep birlikte yiyoruz.

Bir önceki sezonu güç bela tamamlayan, 2019-2020 sezonunda da maç öncesi yedikleri besinler sadece ekmek, peynir ve domastesten ibaret olan YABPA’da kadın futbolcular bir peri masalını gerçeğe dönüştürdü ve şampiyon olarak Türkiye’de kadın futbolunun zirve lig olan 1. Lig’e yükselmeyi başardı.

O masalın kahramanlarından oyuncular Arife Şentürk ile Setenay Sırım ve teknik direktör Beyza Altınova ile konuştuk.

Arife Şentürk: Çektiğimiz zorlukları anlatmaya kelimeler yetmez

Arife Şentürk | Fotoğraf: Twitter

YABPA forması giyen tecrübeli futbolcu Arife Şentürk, hala zafer sarhoşluğu yaşadıklarını söyledi.

Kulübün içinde bulunduğu ekonomik durum sebebiyle maaş alamadıklarını söyleyen Şentürk, “Şampiyonluk bizim tek hayalimizdi. Sadece Samsun’un kızları olarak, kulüpten herhangi bir maddi kazancımız, bir gelirimiz olmadan şampiyon olmak bizim için apayrı bir gurur, tarif edilemez bir duygu. Takım arkadaşlarımda da emeklerimizin karşılığını almanın verdiği mutluluk var.” diye konuştu.

Salgın nedeniyle kadın futbol liglerinde sezonun iptal edilebileceğinin tartışıldığı günlerde yaşadıklarını da anlatan 23 yaşındaki oyuncu, o günler için “Elimizde olsaydı sağlığımızı hiçe sayıp maçların oynanmasını talep ederdik. 1. sıradayken liglerin iptal olması bizi mahvederdi” dedi.

Sezon boyunca içinde bulundukları zor şartlardan ve sezon başında kulübün kapanma ihtimalinin konuşulduğu günlerde hissettiklerini de paylaşan Şentürk, şu ifadeleri kullandı:

“Çektiğimiz zorlukları anlatmaya kelimeler yetmez. Sezon içinde, sadece domates-ekmek yiyerek, bazen de aç karna çıktığımız pek çok maç oldu. Sadece rakiplerle değil, imkansızlıklarla da mücadele ettik. Kendimizi, “Şampiyon olursak artık böyle zor günler yaşamayacağz” diyerek teselli ettik. Buna inanarak oynadık ve başardık.

“Açıkçası her sene aynı sorunları yaşadığımız için kulübün kapanma ihtimali bizi korkutmuyordu çünkü ne yazık ki artık alışmıştık. Zaten yıllardır hiçbir destek görmeden mücadele ediyorduk ve kapanabilecek olma ihtimali bizi şaşırtmıyordu.

Setenay Sırım: Maçlarda, karnımızın açlığını değil galibiyeti düşünüyorduk

Setenay Sırım | Fotoğraf: Twitter

2015’ten beri YABPA forması giyen milli futbolcu Setenay Sırım da Arife Şentürkle aynı duyguları paylaşıyor.

Şampiyonluk için “Sadece Samsunlu kızlarla bu başarıyı elde etmemiz de gerçekten umut verici. Çok zor, uzun ve bir o kadar da keyifli bir süreçti. Çok mutlu ve gururluyum” diyen 20 yaşındaki futbolcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aslında bu virüs sürecinden dolayı şampiyonluğumuzu doyasıya yaşayıp kutlayamadık ama hepimizin ortak bir duygusu var: Bize inananların inançlarını boşa çıkartmadık. Bunun sebeple çok huzurluyuz ve bunu kimseden destek almadan yaptığımız içinde inanılmaz derecede gururluyuz.

“Şampiyonluğu ilk idrak ettiğim anda aklıma ilk olarak, sezon başında ve sezon içinde yaşadığımız darlık çektiğimiz günler geldi çünkü bu kadar çekilen cefadan sonra bu başarıyı elde edip ‘başardık!’ demeyi çok istiyorduk. Peynir ekmekle bile çıktığımız maçlarda hep karnımızın açlığını değil de kazanacağımız galibiyeti düşünüyorduk. Her konuda fazlasıyla fedakarlık yaparak bu aşamaya gelmek bizim için en büyük gurur.

Sezon başında, içinde bulundukları imkansızlıklar sebebiyle takımın kapanma ihtimalinden de konuşan Sırım, “Korkmuştum. Burası artık benim evim ve bu kulüpteki herkes benim ailem olmuştu. Kulübün kapatılacağı haberi gelince hemen aklıma ağladığımız, güldüğümüz, beraber şarkılar söylediğimiz yolculuklar gelmişti. Ve beni en çok üzecek şey bir sürü arkadaşımın sevdiği spordan uzak kalacak olmasıydı. Çok şükür ki böyle bir şey olmadı. Ve şampiyon olduk.” dedi.

Beyza Altınova: Deplasmana gitmek için araç bulamayıp herkesten dilendiğimiz zamanlar oldu

Beyza Altınova | Fotoğraf: Samsun Amazons

2012’den beri futbolcu olarak, 2017 yılından itibaren de teknik direktör olarak YABPA’da görev alan Beyza Altınova da bu hikayenin şampiyonlukla bitmesini tarifi zor bir duygu olarak tanımladı:

“Tarifi zor bir duygu. Sadece Samsunlu kızlardan oluşan bir takımla şampiyon olmak en büyük hayallerimden biriydi. Güzel bir aile ortamı oluşturarak, zor olanı kolay hale getirebildik.”

Altınova da futbolcuları gibi çektikleri zorlukları unutamayanlardan. Bu yaşadıklarının, şampiyonluklarını daha anlamlı kıldığını söyleyen genç teknik direktör, o günleri şöyle anlatıyor:

“Aç gidip geldiğimiz deplasmanlar oldu. Soğuk odalarda kaldığımız, gidecek araç bulamayıp herkesten dilendiğimiz anlar oldu. Biz şampiyonluğumuzu o anılara borçluyuz. Her şey kötü giderken biz daha çok sarıldık birbirimize. Ben kızlarımı her şeyin güzel olacağına, sabırlı olmaları gerektiğine, fedakarlık yapmadan başarı olmayacağına inandırdım. Sımsıkı sarıldık birbirimize ve o günler her zaman aklımızda olacak.

Kulübün kapatılmasının konuşulduğu günler için “Kızlarım için çok korktum. Çünkü onların yaşayacak daha çok güzel günleri, biriktirecekleri unutulmayacak anıları olmalıydı” diyen Altınova, gelecek sezonki hedefleri için de şunları söyledi:

“Bu sezon 1. ligde mücadele edeceğiz, uzak olduğumuz bir lig değil ama öncelikli hedefimiz bu sezon ligi orta sıralarda bitirip, sonraki senelerde şampiyonluğa oynamak ve şampiyonlar liginde Samsun’u temsil etmek.” (AO/ASK)

İlginizi Çekebilir

...
“Türkiye’deki kız kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz”
...
Hicran: Bunu hayatım boyunca unutamam
...
Beşiktaşlı taraftarlardan Fenerbahçe’ye bir homofobik nefret saldırısı daha!
...
Talat Tuncel’den kadın milli takım teknik direktörü Necla Güngör hakkında flaş sözler!

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.