Dünya - Voleybol - 2 hafta ago

Voleybolcuları hedef alan başkan ihraç edildi, istifası istendi

Tokyo 2020 Olimpiyatları’na gitmeye hak kazanan kadın voleybol takımının hedef alarak “Açılıp saçılacaksın, kendini teşhir edeceksin sonra da Tokyo’ya gidiyoruz diye sevineceksindiyen MHP’li Başkan Birol Şahin’in, tepkiler üzerine istifası istendi.

MHP, Tokyo’ya gidecek olan A Milli Kadın Voleybol Takımı‘nı hedef alarak “Allahu Teala’nın örtünün vücut hatlarınız belli olmasın emrine karşı çıkarak, açılıp saçılacaksın, kendini teşhir edeceksin sonra da Tokyo’ya gidiyoruz diye sevineceksin” şeklinde cinsiyetçi ifadeler kullanan Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’i ihraç etti. MHP Başkan Şahin hakkında soruşturma başlatarak savunmasını istemişti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Sadir Durmaz, konuyla ilgili, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Durmaz, açıklamasında “Milletçe haklı gururumuz olan Filenin Sultanları halkında, yapmış olduğu çirkin paylaşımı nedeniyle; Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli beyin talimatlarıyla, Kaynaşlı Bld Başkanı Birol Şahin, belediye başkanları listemizden düşürülmüştür..Kamuoyuna saygıyla duyurulur…” ifadelerini kullandı.

MHP kaynakları, ‘Liste düşürülmesi’nin ihraç anlamına geldiğini söylerken, MHP yönetimi de Şahin’in istifasını istedi.

Şahin, 2020 CEV Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri finalinde Almanya’yı mağlup ederek olimpiyatlara katılma hakkı elde eden A Milli Voleybol Takımı hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Allahu Teala’nın örtünün vücut hatlarınız belli olmasın emrine karşı çıkarak, açılıp saçılacaksın, kendini teşhir edeceksin sonra da Tokyo’ya gidiyoruz diye sevineceksin. Dünya şampiyonu olsan ne yazar. Müslüman kadın adap ve haya sahibidir. Yaptığı her işte Allah rızası gözetir. Dinimize göre kadınlar kendi aralarında spor yapabilirler. Erkekler huzurunda açık saçık olarak değil.” 

Daha sonra paylaşımı kendisinin yaptığını söyleyen Şahin, “Bunu genel anlamda yazdım. Kamuoyu beni takip ediyor. Takipçimiz çok. Art niyet taşımıyoruz. Bizler İslam ülkesinde yaşıyoruz. Müslümanım diyenin uyması gereken kurallar vardır. Müslüman bir kişi öyle bir kıyafet giyip erkek huzuruna çıkamaz. Bu haram” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir