Diğer Sporlar, Dünya

Suudi Arabistan’ın Newcastle United’ı satın alma girişimi, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti: “Kapsayıcılığa aykırı”

Alan Savunması

Suudi Arabistan’ın İngiliz Premier Lig ekiplerinden Newcastle United’ı satın alma teklifi, Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında bulunduğu insan hakları gruplarının tepkisini çekti. Af Örgütü, satışın gerçekleşmesinin, ligin LGBTİ+ spor insanlarına olan yaklaşımı ile genel olarak insan hakları politikalarına zarar vereceğini belirtti.

Bilindiği üzere Suudilerin arkasında olduğu ve Prens Muhammed bin Salman tarafından kontrol edilen “Kamu Yatırım Fonu”, Newcastle United’ın sahibi Mike Ashley’le kulübün satın alınması konusunda anlaşmıştı. 

Uluslararası Af Örgütü‘nün İngiltere Direktörü Kate Allen‘ın Premier Lig Başkanı Richard Masters‘a yazdığı mektupta, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu liderliğindeki bir konsorsiyumun Newcastle United‘ı satın almasının engellenmesi istendi. 

Suudi fonunun neden bir İngiliz kulübünü satın almak istediğine ciddi bir şekilde araştırılması gerektiği belirtilen mektupta, “Premier Lig, uluslararası hukuka aykırı ve Premier Lig ile küresel futbol değerleriyle çelişen son derece ahlak dışı eylemleri örtbas etmek için Premier Lig futbolunun ihtişamını ve prestijini kullanmak isteyenlerin oyuncağı olma riski ile karşı karşıya.” ifadeleri kullanıldı.

Af Örgütü, Suudi Arabistan’ın insan hakları sicilini uzun zamandır eleştirerek, kadın hakları, LGBTİ+‘lara karşı takındığı katı ve ötekileştirici tavır ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması gibi uzun süredir devam eden konulara işaret etti.

“Daha fazla LGBTİ+ tutuklanacak, daha fazla cinayet işlenecek…”

Uluslararası Af Örgütü Öncelikli Kampanyalar ve Risk Altındaki Kişiler Başkanı Felix Jakens, Newcastle United taraftarları ve futbolseverleri, futbolun kime teslim edilmek üzere olduğunu fark etmeye çağırdı.

“Newcastle United taraftarlarının, başarılı ve ligin zirvesine yakın olmak için değişim istediklerini, bu sebeple bu satışa sıcak bakmalarını çok iyi anlıyoruz” diyen Jakens, “Ancak Newcastle taraftarlarının, Suudilerin kim olduğunun farkında olmasını istiyoruz. Çünkü bunu anlamaları, yeni sahipleri hakkında yeni fikirlerinin oluşmasını sağlayacak” diye konuştu.

Bu satışın gerçekleşmesi durumunda Arabistan’daki insan hakları ihlallerinin artacağını söyleyen Jakens, şu ifadeleri kullandı:

“Suudi Arabistan’da daha fazla cinayet işlenecek ve daha fazla barışçıl demokrasi protestocusu hapis cezasına çarptırılacak. LGBTİ+’ların tutuklanması ve yüksek hapis cezalarına çarptırılmasında artış yaşanacak. Yemen’de potansiyel olarak daha fazla okul, hastane ve cami bombalanacak. Newcastle United taraftarlarının, gerçekleşmeye devam etmesi muhtemel olan bu durumları göz önünde bulundurarak yeni sahipleri hakkında çok dikkatli düşünmeleri gerekiyor”

“Ligin kapsayıcı spor politikalarına zarar gelecek”

Af Örgütü, Premier Lig’i, Newcastle’ın potansiyel yeni sahiplerini değerlendirirken Suudi Arabistan’ın insan hakları sicilini göz önünde bulundurmaya çağırdı.

Kulübün Suudi fonuna satılmasının ligdeki katılım ve çeşitlilik girişimlerini zayıflatacağını savunan Jakens, satış durumunda Premier Lig’in LGBTİ+ sporcular için kapsayıcı bir spor ortamı oluşturması adına gerçekleştirdiği Gökkuşağı Bağcıkları gibi kapsayıcı etkinliklerin zarar göreceğini söyledi.

Yahoo Sports’a konuşan Jakens, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Premier Lig, LGBTİ+’lar da dahil olmak üzere toplumun her kesiminden insanın spora katılımını teşvik ettiği çok başarılı bir kapsayıcılık ve çeşitlilik kampanyası yürütüyor. Gökkuşağı Bağcıkları (Rainbow Laces) kampanyasından bahsediyorum.

Suudi Arabistan, LGBTİ+ topluluğunun ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabileceği bir ülke. Bu yüzden Premier Lig yönetimi ve taraftarlarının, satış hakkında bir karar alırken, kulübü satın almak isteyen Suudi hükümetinin tüm bu uygulamalarını değerlendirmeleri gerekiyor. Biz de onları, bunu yaparken ülkedeki insan hakları durumunu göz önünde bulundurmaya çağırıyoruz.” (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti
...
Panseksüel sporcu, şişme kadınla evlendi: “Ateşli ve şefkatli”
...
Öğrencilerini istismar eden antrenöre ikinci kez tahliye

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

855 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

830 kere okundu.

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

805 kere okundu.