Dünya - Ekim 6, 2019

Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi sona erdi

Tuşba Genç Gelişim Derneği (TUGEGED) Tarafından 4-6 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenen Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, bugün üçüncü ve son günüyle sona erdi.

*Atölyedeki panel ve oturumlarda gerçekleşen konuşmalar, detaylı olarak Alan Savunmasında paylaşılacak.

Atölyenin son günü, günün ilk etkinliği olanve BoMoVu tarafından hayata geçirilen ”Hareketin Özgür” isimli projenin belgesel gösterimiyle başladı. Yerinden edilmiş mültecilerin vücut bütünlüğünü korumaya destek olmak ve insanların yeni yaşam mekanlarında hareket özgürlüğü algılarını fiziksel aktiviteler sayesinde geliştirmenin hedeflendiği projenin belgesel gösterimi, BoMoVu’dan Nil Delahaye’nin sunumuyla gerçekleşti.

Gösterim sonrası proje ve belgesel üzerine bir açık oturum gerçekleştirildi.

TIKLAYIN- Diyarbakır’da Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi: ”Bölgemizde ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramını yerleştirmek istiyoruz”

Günün devamında, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair çeşitli konu başlıkları belirlenerek katılımcıların bu başlıklar hakkında tartışma yürütmesi istendi. 3 Gruba ayrılan katılımcılar, tüm konu başlıkları hakkında akıl yürüttü ve etkinlik sonunda bunun sunumunu gerçekleştirdi.

TIKLAYIN- Spor ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi ikinci günüyle sürdü

Günün son etkinliği ise Genel Değerlendirme ve Stratejik Plan(Ağ Oluşumu) idi. Katılımcılar, 3 gün süren atölye sonunda atölyeye dair değerlendirmelerde bulunurken bundan sonra gerçekleşecek atölye/eğitimlere dair önerilerde bulundu.

Bu akıl yürütme sonunda, atölyeye katılan panelist ve katılımcıların ileride TUGEGED tarafından gerçekleştirilecek olası projelerde için bir ağ haritası oluşturuldu.

Atölye, katılımcılara gün sonunda katılım belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir