Diğer Sporlar

RTEÜ’de hakkında BESYO öğrencileri tarafından taciz şikayeti bulunan akademisyen, bölüm başkanlığına getirildi

Alan Savunması

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde kadın öğrencilerin kendilerine tacizde ve hakarette bulunduğunu belirterek şikayet ettikleri Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, (BESYO) bölüm başkanlığına getirildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde (RTEÜ) hakkında öğrencileri taciz ettiği ve kasıtlı olarak düşük not verdiği iddiaları bulunan akademisyen Serkan Hacıcaferoğlu, RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman tarafından ödüle layık görülerek makamı yükseltilmiş.

Evrensel’den Gençağa Karafazlı’nın haberine göre, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda (BESYO) okuyan birçok öğrenci, Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’ nun kendilerini sosyal medya üzerinden taciz ettiğini, mobbing uyguladığını, kasıtlı olarak düşük not verdiğini iddia ederek YÖK, Savcılık ve RTEÜ yönetimine şikayette bulunduklarını belirtti. Hakkında bu iddialar bulunan Hacıcaferoğlu’nun RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman tarafından ödüllendirildiği iddia edildi.

6 öğrenci şikayette bulundu

RTEÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan 4 kadın ve 2 erkek öğrenci, Rektörlüğe dilekçeyle başvurarak Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nun kendilerine yönelik taciz ve mobbingde bulunduğunu belirtti, sosyal medya yazışmalarının da yer aldığı bir dilekçeyi Rektörlüğe sundu.

Öğrencilerin bu şikayetleriyle beraber RTEÜ Rektörlüğü “Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu hakkında başlatılan disiplin soruşturması neticesinde herhangi bir disiplin cezasına gerek olmadığına karar verildi” cevabını şikayetçi öğrencilere gönderdi.

RTEÜ Disiplinin Kurulunun bu kararı sonrası Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanlığı görevine atandı.Reklam

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, öğrencilerin şikayette bulunduğu durumla ilgili yerel bir televiyon kanalına yaptığı açıklamada “Bazen öğretmenler bazen de öğrenciler alınan kararlardan memnun olmayabiliyorlar. Biz yasalar çerçevesinde gereğini yaptık, öğrencilerimiz memnun olmayabilirler, yapacak bir şey yok” ifadelerini kullanarak Hacıcaferoğlu’nun yanında bir tutum sergiledi.

Yargıya başvuran öğrenci ders notunu yükseltti

Serkan Hacıcaferoğlu’nun kendisine kasıtlı olarak düşük not vererek okulu geç bitirmesine sebep olduğunu öne süren RTEÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 4. Sınıf öğrencisi A.Y, yargı kararıyla haklılığını ispatladı.

A.Y. adlı öğrenci, yaşadıklarını belgeleriyle Rize milletvekilleri başta olmak üzere birçok gazeteciye aktardığını, YÖK ve Cumhuriyet savcılığına şikayette bulunduğunu ancak bir sonuç alamadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı: Sınıfımızda öğrenci arkadaşlarımızla ortak WhatsApp grubumuzla sohbetlerimiz oluyor. Bir ara grupta öğretmenimiz olan Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu‘nun bazı arkadaşlara yönelik mobbing uyguladığı, sosyal medya hesabından bazı öğrenci arkadaşlarla yazdığı şeklinde tartışmalar vardı. Yaşanan bu tartışmalar sonrası birçok öğrenciye karşı öğretmenimizin takındığı tavır hiç de olumlu değildi. Ben de bir paylaşımda bulunmuştum. Kendisini sosyal medya üzerinden rencide ettiğim ve küçük düşürdüğüm gerekçesiyle 3 kez disipline verildim. Her disiplin soruşturması sonrası suçsuz olduğum anlaşıldı.”

Final sınavının sonucu açıklandığında şaşırdığını ifade eden öğrenci “Şok olmuştum çünkü kazandığıma inandığım sınavda öğretmenimin kasıtlı tutumu sonrası 50 olması gereken notum 40 olarak verilmişti. Haksızlığa uğradığımı, bu nedenle sınav notumun yeniden değerlendirilmesini talep ettim. Bana verilen cevap yazısında ‘Yüksekokul idaresi 30.01.2019 tarihinde toplanarak sınav notunda maddi bir hata görülmediğine karar verılmiştir’ denildi. Okul idaresinin aldığı bu karara Rize İdare Mahkemesine başvurarak itiraz ettim. Rize İdare Mahkemesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar verdi. Bilirkişi kararında ise almam gereken puanın 40 değil 50 olması gerektiği belirtildi” ifadelerini kullandı.

Bilirkişi kararına RTEÜ’nün ve Serkan Hacıcaferoğlu’nun itiraz ettiğini ifade eden öğrenci, “Bu kez Ankara Gazi üniversitesinden bir bilirkişi istediler ve bilirkişi heyetinde öğretmenimizin üniversite eğitimi aldığı yıllarda hocası olan bir isim de vardı. Gazi Üniversitesi bilirkişi heyeti de benim 50 puan almam gerektiğine dönük bir karar verdi. Bu kararın ardından Rize İdare Mahkemesi beni haklı buldu ve sınav notumun 40 değil 50 olması gerektiğine hükmetti. Okulumu gecikmeli de olsa bitirme hakkımı yargı kararlarıyla elde etti. Beni haksız yere sınıfta bırakmak isteyen, bana bu haksızlığı yapan Serkan Hacıcaferoğlu, hakkında onlarca şikayet dilekçesi varken ne yazık ki RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman tarafından doçent unvanıyla bölüm başkanı olarak atanmış ve açıkça ödüllendirilmiştir” dedi.

Kadın öğrenciler Hacıcaferoğlu’nun kendilerine tacizde ve hakarette bulunduğunu belirtti

Ayrıca bölümde öğrenim gören başka kadın öğrenciler de Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nun kendilerine tacizde bulunduğunu belirterek RTEÜ Rektörlüğüne ve YÖK’e şikâyet dilekçesi verdi.Reklam

Öğrenciler şikayet dilekçelerinde Hacıcaferoğlu’nun kendilerine karşı uygunsuz bir dil kullandığını, hakkında şikayette bulunulmasının ardından notla tehdit ettiğini ve hakaret ettiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti
...
Panseksüel sporcu, şişme kadınla evlendi: “Ateşli ve şefkatli”
...
Öğrencilerini istismar eden antrenöre ikinci kez tahliye

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

835 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

760 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

755 kere okundu.