Dünya

Olimpiyatlara hazırlanan trans kadın atlet, kendini huzurevinde çalışırken buldu

Alan Savunması

Olimpiyatlarda yer alabilmek için antrenmanlarını sürdüren transseksüel atlet Cece Telfer’in hayatı, koronavirüs salgını sebebiyle alt üstü oldu. Şu anda bir huzurevinde çalışan şampiyon atlet, depresyonda olduğunu söyledi.

Outsports, LGBTİ+ spor insanlarından, sporda koronavirüs krizinden nasıl etkilendiklerini ve günlük yaşamın tüm yönleri üzerindeki etkileri hakkında bir yazı kaleme almalarını istiyor. Bu serinin geçtiğimiz haftanın konuğu, Franklin Pierce Üniversitesi Atletizm Takımı’nın eski oyuncusu transseksüel atlet CeCe Telfer oldu.

Telfer 2019’da, Amerika Kolej Sporları Birliği NCAA’ya bağlı Kolej Ligi’nin 2. bölümünde (Division II) Ulusal Atletizm Şampiyonası 400 Metre Engelli yarışında birinci olarak, bu unvanı elde eden ilk transseksüel atlet oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) spor çevrelerince Telfer’in, bu başarısıyla Olimpiyatlarda ABD’yi temsil etmesi bekleniyordu.

Ancak Olimpiyat hazırlığı içinde olması beklenen trans erkek atlet, Outsports’ta kaleme aldığı yazıda herkesi şaşırttı. Zira Telfer, şu anda ABD’nin New Hampshire eyaletinde bir huzurevinde çalıştığını söyledi.

Bu beklenmedik eylemiyle şaşkınlık yaratan başarılı sporcu, yıl başında hayatını olimpiyatlara göre planladığını ancak koronavirüs pandemisi sebebiyle tüm planlarının alt üst olduğunu, şu anda bir huzurevinde bakıcılık yaptığını söyledi.

“Depresyondayım”

Telfer’in, bir anda tersine dönen hikayesini anlattığı ilgili yazı, şöyle:

Bu salgın sırasında huzurevinde çalışmak çılgınca oldu, çünkü herkes ekstra önlemler alıyor. Aynı zamanda insanlar, alerji mevsimi ve herkesin muzdarip olduğu koronavirüs salgını sebebiyle hastalanıyor..

Bildiğim kadarıyla salgın, benim çalıştığım huzurevine henüz ulaşmadı ancak ülke genelindeki tüm huzurevleri tehlike altında.

Benim çalıştığım New Hampshire huzurevi dışarıdan bir temasa kapanıyor. Hiçbir aile üyesinin, huzurevinde bulunan yakının ziyaret edemeyeceği gibi tesiste direkt olarak yaşlılarla çalışmayan hiç kimse de onlara yaklaşamaz.

Depresyondayım çünkü tüm yıl olimpiyatlarda bir şans bulabilmek için çalıştım ve kendimi yarışmaya adadım. Şimdi dua ve ümit ederek tüm hayatımı duraklattım. Hemşirelik okulunu bile bıraktım.

“Gelecek yıl her şey daha zor olacak”

Gelecek yıl işler düzeldiğinde her şey biraz daha zor olacak. Diplomamı almak için gelecek yıl hemşirelik okuluna gitmeyi, çalışıp para kazanmayı ve okul taksitlerimi ödemeye başlamayı planlamıştım.

Şimdilik biraz üzgünüm. İçinde bulunduğumuz durum akıllara durgunluk veriyor ancak değişen program da bizler için bir nimet. ABD vatandaşlığı kazanmak için daha fazla zamanım var ve zamanı geldiğinde Amerika Birleşik Devletleri için rekabet etme şansım var.

Beni motive eden de benim topluluğum. Dünya sürekli değişiyor, gelişiyor ve dönüşüyor. Geçtiğimiz günlerde Transseksüel Görünürlük Günümüz vardı ve bana göre bu sadece farkındalık demek değil.

Hepimiz insanız ve insanlar olarak değişimle, ona ayak uydurarak başa çıkıyoruz. Başa çıkmak, insanlara doğuştan yüklenen bir beceridir. Dünya tekrar değişiyor ve insanların yetişmesi gerekiyor. (ASK)

İlginizi Çekebilir

...
Serena Williams’dan okullara yardım
...
Ruqsana Begum: “Benim hikayem bokstan daha büyük”
...
“Türkiye’deki kız kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz”
...
Naomi Osaka, bikinili fotoğraflarına yönelik eleştirilere cevap verdi

Popüler Haberler

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

365 kere okundu.

...
Biseksüel boksör Nicola Adams, ırkçı ve homofobik saldırıları TikTok videosuyla gözler önüne serdi

320 kere okundu.

...
Bahar Özgüvenç, “Futbol erkek oyunu mudur?” diye soran sunucuya yanıt verdi, stüdyo buz kesti

315 kere okundu.