Dünya, Futbol

Nikita Parris, ırkçılığı desteklemesi hakkında konuştu: “Bir topluluğu gerçekten mahvettim”

Alan Savunması

Takım arkadaşı Eniola Aluko’ya ırkçılık yapıp bundan ceza alan antrenörle galibiyeti kutlayan siyahi futbolcu Nikita Parris, bir kez daha özür dileyip pişmanlığını dile getirdi.

İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı oyuncusu Eniola Aluko, kendisine ve siyahi takım arkadaşlarına karşı ırkçı nefret söylemlerinde bulunduğu gerekçesiyle 2016 yılında takımın o zamanki antrenörü Mark Sampson’u, ayrımcılıkla suçladı. 

İngiltere Futbol Federasyonu konuya ilişkin bir soruşturma başlattı. Sampson, sonuç olarak “zorbalık” ve “ırkçılık” suçları nedeniyle 80 bin pound para cezasına çarptırıldı ve İngiltere Futbol Federasyonu Sampson’ın yaptığı açıklamalar sebebiyle Aluko ve takım arkadaşı Drew Spence’den özür diledi.

Ancak, İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı oyuncularından Nikita Parris, Aluko’nun iddialarının kamuoyuna açıklanmasından bir ay sonra, Eylül 2017’de Rusya’ya karşı yapılan bir karşılaşmada, maçın oynandığı turnuvanın açılış golünü kaydetti ve tüm milli takım oyuncularına bunu Sampson ile kutlamak istediğini söyledi.

TIKLAYIN- Eniola Aluko İtalya’daki ırkçılık hakkında konuştu: “Bana Pablo Escobar muamelesi yaptılar”

Tüm takım arkadaşlarını da bu kutlamaya davet eden Nikita Parris, bunu bir “birlik gösterisi” olarak nitelendirdi.

Aluko, bu olay sonrasında Telegraph’a verdiği röportajda “Parris ve bazı takım arkadaşlarımın bunu Sampson ile kutlaması beni gözyaşlarına boğdu” ifadelerini kullanmış ve bu olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

Ancak Haziran ayında George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan ırkçılık karşıtı protestolara Parris de katıldı ve Instagram hesabından bir açıklama yayımlayarak davranışlarının “ırksal eşitsizlik sorunun bir parçası” olduğunu söyleyerek Eniola Aluko’dan özür diledi.

Nikita Parris: “Aynaya bakıp kendimi sorguladım”

Parris bu özür sonarsı ilk kez konuştu.

İngiltere Futbol Milli Takımları’nın resmi Facebook sayfasına konuşan Parris, “Bunu ele alma sorumluluğum olduğunu hissettim. Aynaya bakıp kendimi düşünmek için çok zamanım vardı: Kendime,nasıl değişebilirsin? Gelecek nesilleri yansıtacak bir değişimi bugün nasıl yapabilirsin?’ gibi sorular sordum. Bunların cevabı da aynaya bakmak ve 2017’de hatalar yaptığımı kabul etmekti” dedi.

2017’de Sampson’ı kucaklayıp onunla kutlamalara neden katıldığı sorulduğunda Parris, “Bu durumu hatırlıyorum. Kutlamayı gördüğümde ‘ooh’ demiştim. Siyah topluluklar kendi aralarında bir dayanışma içinde. Bunun için de rol model olmamız çok önemli çünkü herhangi biri ne derse desin, en çok yargılanan biz siyahlar oluyoruz.” diye konuştu.

“Bir topluluğu gerçekten mahvettim”

Parris, yaşadığı pişmanlığı ise şöyle anlattı:

“Özür dilemeniz gerçeğini kabul edip özür diledikten sonra kendime ‘Aferin Nikita’ dedim. Bu önemliydi.”

“‘Gencim ve futbol oynuyorum, İngiltere için oynuyorum ve iyi yapıyorum’ diye düşünüyordum ama eylemlerinizin ne kadar çok insanı nasıl etkilediğini asla gerçekten anlamıyorsunuz.

“Hatalar yaptım ancak yaptığım hatalar, birini incitmek ya da hayal kırıklığına uğratmak için yapılan kasıtlı hatalar değildi. Ama yaptığım hatalara verilen tepkiyi hissediyor ve anlıyorum, bir topluluğu gerçekten mahvettim. İnsanların gerçekten etkilendiğini hissettim.”

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.