Dünya - Futbol - Aralık 7, 2019

Nagelsmann: “Asıl sorun, eşcinselliğinizi saklamak zorunda kalmanız”

RB Leipzig Teknik Direktörü Jurgen Nagelsmann, yeşil sahalardaki homofobi hakkında açıklamalarda bulundu. Nagelsmann, eşcinsel futbolcuların görünür olmaları gerektiğini ve bunun için onlara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Almanya’nın en üst seviyedeki futbol ligi Bundesliga‘da RB Leipzig kulübünün teknik direktörlüğünü yapan Jurgen Nagelsmann, futbol sahalarındaki homofobi hakkında konuştu.

Salı akşamı, RB Leipzig’in LGBTİ+ taraftar grubu “Rainbow Bulls” tarafından düzenlenen yılbaşı partisine katılan Nagelsmann, eşcinsel olan ancak futbol alanlarındaki homofobi sebebiyle kendini gizleyen futbolculara destek mesajları verdi. Bu futbolcuların görünür olmaları gerektiğini ve bu homofobinin yıkılması için kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Almanya’da yayın yapan WAZ gazetesinin haberine göre, Nagelsmann, “Eğer bir futbolcu bana eşcinsel olduğunu söylerse ona ‘ayağa kalk! Benim eşcinsel futbolcularla bir problemim’ yok derim”

“Asıl sorun, eşcinselliği saklamak zorunda kalmak”

32 yaşındaki genç teknik direktör, “Genel olarak mevcut cinselliğin dışına çıkılmasına izin verilmediği sürece yeterince özgür olunamayacağını düşünüyorum. Keşfedilecek ya da belki de ciddiye alınmayacak kadar çok korku var. Asıl sorun, aşkınızı her zaman saklamak zorunda kalmanız.” diye konuştu.

“Futbol, eşcinselliğe açık olmayan erkek egemen bir alan”

Nagelsmann, eşcinsel futbolcuların görünür olmaları gerektiğini ancak futbol dünyasındaki mevcut homofobi sebebiyle bunun zor olduğunun da bilincinde olduğunu söyledi. Alman teknik direktör, “Kendimizi kandırmayalım, futbol dünyası, herkesin eşcinsel sevgiye açık olmadığı erkek egemen bir alan. Burada asıl belirleyici faktör, oyuncunun performansı olmalı” dedi. (ÖA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir