Basketbol, Dünya

Siyahi haklarını savunmak için basketbolu bıraktı, hapisten çıkmasını sağladığı muvekkiliyle evlendi

Alan Savunması

Hukuk alanında siyah hakları adına çalışmak için basketbola ara veren Moore, Temmuz ayında, haksız şekilde 50 yıl hapis cezası alan Jonathan Irons’ın 22 sene sonra tahliye edilmesini sağlamıştı. Dün bir açıklama yapan Moore, Irons ile evlendiklerini açıkladı.

WNBA’in (Kadınlar Ulusal Basketbol Ligi) süper yıldızlarından, Minnesota Lynx oyuncusu Maya Moore, 2019 senesinde basketbola ara verdiğini açıklamış ve hukuk alanında çalışmalarda bulunacağını duyurmuştu.

Kariyerinde dört WNBA şampiyonluğu bulunan Moore’un amacı, avukat olup, henüz 18 yaşındayken haksız bir şekilde 50 sene hapis cezası alan Jonathan Irons’ı içinde bulunduğu esaretten kurtarmaktı. 2019 sezonunda spora ara veren Moore, Ocak ayında, 2020 sezonunda da spora geri dönmeyeceğini açıklamış ve sevenlerini şaşırtmıştı.

TIKLAYIN- Siyahi hakları adına çalışmak için basketbolu bıraktı, 50 yıl ceza alan müvekkilini tahliye ettirdi!

Geri dönmeyeceğini açıklayarak verdiği hukuk mücadelesinde ne kadar kararlı olduğunu gösteren Moore, Temmuz ayında bu mücadelede de başarıya ulaşmış ve haksız şekilde 50 yıl hapis cezası alan Jonathan Irons’ın 22 sene sonra tahliye edilmesinde büyük rol oynamıştı.

Maya Moore: “Heyecan duyuyoruz!”

Dün sürpriz bir açıklama yapan yıldız basketbolcu, yaptığı açıklamada, haksız yere aldığı mahkumiyetten kurtulmasına yardım ettiği Jonathan Irons ile bu yaz evlendiklerini açıkladı.

Moore ve Irons, haberi “Good Morning America” ​​programında duyurdu.

Moore, “Bugün, birlikte yaptığımız işe devam etmekten çok heyecan duyduğumuzu ancak bunu evli bir çift olarak yaptığımızı duyurmak istedik. Birkaç ay önce evlendik ve hayatın bu yeni bölümünü birlikte paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Jonathan Irons: “Hapishanedeki bir erkekle ilişki içinde olmak son derece zor ve acı verici”

Irons, Moore ile olan ilişkisinin, onun haksız yere aldığı mahkumiyetinden kurtarılmasına yardım ederken filizlendiğini söyledi.

“Onunla evlenmek istedim ama aynı zamanda onu korumak çünkü hapishanedeki bir erkekle ilişki içinde olmak son derece zor ve acı verici”

“Onun kapana kısılmış hissetmesini değil, her zaman açık hissetmesini ve bu yeteneğe sahip olmasını istedim. Eğer benim gibi biriyle ilişki yaşamak ona fazla gelecekse, başka biriyle denemesi onun için daha iyi olurdu. Hayatını yaşamalı çünkü o şekilde bir ilişki zordu.”

Moore’a bir otel odasında ona evlenme teklif ettİğini söyleyen Irons, “Odada sadece ben ve o vardık. Dizlerimin üzerine çöktüm, ona baktım ve o ne olduğunu biliyordu. ‘Benimle evlenir misin’ dedim, ‘evet’ dedi.”

31 yaşındaki Moore, Irons’ın haksız mahkumiyetini bozmaya yardımcı olmak için Şubat 2019’da kariyerine ara verdi. 18 yaşında “hırsızlık” ve “ev sahibini öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 50 sene hapis cezasına çarptırılan Irons’, yargıcın sanıkla ilgili iddiayı “en iyi ihtimalle zayıf kanıtlar” gerekçesiyle tersine çevirmesi üzerine, 22 senenin sonunda özgürlüğüne kavuştu.

İlginizi Çekebilir

...
Kadınlar EuroBasket 2021 Elemeleri’nde Türkiye ev sahibi olacak!
...
SON DAKİKA Kaybolan Cappie Pondexter, Los Angeles’ta bulundu
...
En son gözaltına alınmıştı: Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta da forma giyen WNBA yıldızı Cappie Pondexter kayboldu!
...
Liz Cambage: “2.03 cm boyunda, heteroseksüel bir sporcuyum ve seks yapmayı seviyorum”

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

550 kere okundu.