Diğer Sporlar, Dünya

Sokak hayvanları ve hayvana şiddete dikkat çekmek için koştu: “Cezalar caydırıcı değil”

Armağan Tezel

Daha önce koşusunun her 7 kilometresinde farklı bir eşitsizliğe dikkat çekmek üzere 42 km koşan atlet Elif Numanoğlu, bu kez de dışarıdaki hayvanlara ve hayvan haklarına dikkat çekmek için koştu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Beden Eğitimi ve Spor üzerine yüksek lisans öğrencisi ve atlet Elif Numanoğlu, dezavantajlı gruplara ve yaşadıklarına dikkat çekmeye devam ediyor.

Daha önce kadınların günlük hayatta maruz kaldığı eğitimde kadın-erkek eşitsizliği, mahalle baskısı, iş hayatında cinsiyet eşitsizliği, çocuk gelin dramı, kadın cinayetleri ve tüm cinsiyet eşitsizlikleri eşitsizliklere dikkat çekmek için 42 km koşan ve koşusunun her 7 km’sinde yukarıdaki eşitsizliklere dikkat çeken Numanoğlu, bu kez de sokak hayvanlarına ve hayvana şiddette dikkat çekmek için koştu.

TIKLAYIN- Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için 42 km koştu: Artık harekete geçmeliyiz

Engelli yurttaşların sesini duyurmak için yayım yapan Kanal 6 Engelsiz Tv’de etkinlik ve organizasyon yönetmenliği ile yapımcılık yapan Numanoğlu, kanaldaki “Pati and Pati” adlı yapımı destekler nitelikte “Onlar için Koşuyoruz” adlı bir koşu düzenledi.

Alan Savunması’na konuşan Numanoğlu, “Hayvan haklarını savunmak, onların yaşadığı tüm olumsuzluklara ‘Dur!’ demek için koştuk.” dedi.

“İlçedeki Mamamatiklere katkıda bulunduk”

Numanoğlu, koşunun ortaya çıkış sürecini şöyle anlattı:

“Daha önce de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yapıyor ve bunu koşu sporuyla birleştiriyordum. Şu anda da Kanal 6 Engelsiz Tv’de etkinlik ve organizasyon yönetmeniyim. Kanalda veteriner hastanesinde yaşanılanları konu alan, hayvanları konusunda bilgilendirici ve hayvanları koruma konusunda farkındalık yaratan ‘Pati and Pati’ adlı bir yapımımız var. Ben de hem hayvan hakları konusunda bir farkındalık yaratması hem de bu yapımda yer alması amacıyla böyle bir organizasyon yapmaya karar verdim.”

Sarıyer’de geri dönüşüm karşılığında hayvanlara mama ve su veren Mamamatik adlı otomatlara katkıda bulunduklarını söyleyen Numanoğlu, koşuyu Mamatiklerin bulunduğu sınırlar içerisinde yaptıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Koşu yaptığımız alan dahilinde “Mamamatik” adı verilen, mama ve suyun yer aldığı iki otomat vardı. Sarıyer’de, çeşitli noktalara yerleştirilen bu Mamamatiklerden iki adet var. Bu Mamamatiklerden birine pet şişe ve poşet gibi plastikleri atıyorsunuz ve bunlar geri dönüşüm maddesi olarak kullanılıyor, birine de su döküyorsunuz. Bunlar da belediye tarafından mama ve suya dönüşerek Mamamatikler aracılığıyla dışarıdaki hayvan dostlarımıza sunuluyor.

“Bu iki Mamamatiği de Sarıyer Belediyesi’nin de desteğiyle “Pati and Pati” yapımımız kapsamında yerleştirdik.

“Koşumuz, gidiş ve geliş olmak üzere toplam 10 kilometrelik bir farkındalık koşusuydu ve bir yarış değildi. Biz de koşarken bu Mamamatiklere kendi içtiğimiz suların yanında “Dışarıdaki dostlarımızı da düşünüyoruz” sloganıyla pet şişelerimizi ve suları bıraktık.”

“Cezalar caydırıcı olmadığı için insanlar hayvanlara zulmetmeye devam ediyor”

Bir iş insanı ve sporcu olarak bulunduğu platformları kullanmasının daha geniş etki uyandırabileceğini söyleyen Numanoğlu, hayvana karşı şiddet karşısında eli kolu bağlı oturamadığını söyledi. Numanoğlu şöyle devam etti:

“Toplum olarak ne yazık ki çok uzun bir zamandır, televizyon ve sosyal medya aracılığıyıla, hayvanlara yapılmış pek çok katliam ve zulme şahit oluyoruz. Geçenlerde de yine bir eşeğe yapılan zulmü görmüştük. Hayvanlara bu zulmü yapanlara uygulanan yaptırımlar da çok caydırıcı olmadığı için insanlar hayvanlara zulmetmekten, onları katletmekten çekinmiyor.

“Daha önce bir kedi ve bir köpeğe ev sahipliği yapmış bir hayvansever olarak tüm bunlar benim canımı çok sıktı ve sıkmaya da devam ediyor. Bu şiddet karşısında hareketsiz kalmak ve eyleme geçmemek istemedim, bunu yapamadım. Bu sebeple de ne yapabilirim diye düşünüp sporcu ve bir iş insanı olarak bulunduğum platformları kullanmak istedim ve ortaya böyle bir organizasyon çıktı.”

“Kadın, erkek, hayvan, LGBTİ+ farketmeksizin her türlü eşitsizlik mağdurunun sesi olmaya devam edeceğim”

Sadece kadına ve hayvana karşı şiddete değil, LGBTİ+‘lar da dahil olmak üzere her türlü eşitsizlik mağdurunun yanında olduğunu belirten Numanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yakın bir zamanda da kadına karşı şiddete dikkat çekmek için bir koşu yapmıştım ve ne yazık ki yine şiddetle ilgili bir koşuda beraberiz.

“Sadece kadına veya çocuğa değil, şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadın, erkek, çocuk, LGBTİ+ fark etmeksizin eşitsizlikler ve toplumda hepimizin karşılaştığı engelleri temel alan ve bunları ortadan kaldırmaya yönelik etkinlikler yapmaya devam edeceğim. Bunları sporla birleştirip hem bulunduğum platformu kullanarak hem de etki alanımı geliştirmeyi düşünüyorum.”

İlginizi Çekebilir

...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti
...
Panseksüel sporcu, şişme kadınla evlendi: “Ateşli ve şefkatli”
...
Öğrencilerini istismar eden antrenöre ikinci kez tahliye

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

750 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.